гъби. Горски плодове

Кирилова Ю., учител логопед.

ТЕМА: „Есен. ПРОМЕНИ В ПРИРОДАТА”.

Предназначение: - разширяване и активиране на речника.
Задачи: - да формират множествено числосъществителни;
- научете се да образувате съществителни с умалително
привързани наставки;
- научете се да образувате относителни прилагателни;
- подбирайте прилагателни към съществителни имена;
- съгласуване на съществителни с числителни;
- развиват фина моторика, слухово внимание, мислене.
Оборудване: картини, изобразяващи есента, топка от листа.
Напредък на урока:

1. Орг. момент. Гимнастика с пръсти. „ЕСЕН

Вятърът летеше през гората
Вятърните листа са преброени:
Ето дъб
Ето я кленът
Ето издълбана офика,
Тук от бреза - златна,
Тук последна страницаот трепетлика
Вятърът хвърли на пътеката.

2. Въведение в темата.

Кой сезон е сега? (есен)
Кои са есенните месеци? (септември октомври ноември)
Какви са признаците на есента? (дъжд, падане на листа, студ, вятър, зеленчуци, плодове, гъби).

3. Играта "Голямо - малко"
Гномът дойде на гости. Той е от приказната страна. В страната на гнома всичко е малко, затова говорят за всичко с любов. И ще говорим любезно.
Гъба - гъба, гъба зрънце - зрънце
Дърво - дървесен храст - храст
Лист - лист - слънце - слънце
Цвете - цветен клон - клон
Гора - горска трева - трева
Дъжд - дъжд вятър - бриз
облак облак

4. Играта „Един - много“
Гъба - гъби зрънце - горски плодове
Дърво - дървета храст - храсти
Лист - локва листа - локви
Дъжд - дъждове клон - клони
Suk-bitch cloud - облаци.

5. Физическо възпитание. "ЗА ГЪБИ"

Всички животни на ръба
Търсят млечни гъби и вълни.
Катериците скочиха
Рижик отскубна.
Лисицата хукнала
Събрани лисички.
Зайчетата скочиха
Търсеха бъгове.
Мечката мина
Натрошена мухоморка. (Децата участват в хоровод.)

5. Игра „Напротив“

6. Играта „Вземете знака“.
Есен (каква?) - ранна, късна, златна, дъждовна, слънчева, плодородна, студена, ...
Листа (какво?) - жълти, червени, многоцветни, сухи, ...

7. Играта “Назови листа” (според картинките).
Бреза, дъб, офика, липа, клен, трепетлика, ...

8. Игра “1, 2, 5”
Един дъб, два дъба, пет дъба;
(клен, топола, листа)
Една липа, две липи, пет липи;
(бор, калина, трепетлика)

9. Резюме на урока. Спомнете си казаното.
Играта "Четвъртият екстра".
Бреза, трепетлика, люляк, дъб.
Шипка, леска, люляк, липа.

ТЕМА: „Есен. ПРОМЕНИ В ПРИРОДАТА”.

Цел: - развитие на съгласувана реч.
Задачи: - да научи да разпределя изречения с прилагателни;
- научете се да съставяте разказ въз основа на картина въз основа на диаграма.
- научете се да образувате съществителни род. калъф;
- научете се да подбирате думи-антоними;
- развиват фината моторика, вниманието, мисленето.
Оборудване: есенна живопис, фланелграф, фланелографски снимки, референтни картини.
Напредък на урока:

1. Орг. момент. Решаване на гатанки.
Кога се случва? (през есента)
Той вдига шум в полето и в гората, но няма да влезе в къщата.
И аз няма да ходя никъде, докато той ходи. (Дъжд)
Златни монети падат от клон. (Оставя)

2. Играта "Какво изчезна?"
(снимка на фланелграф).

3. Игра „Какво се промени?“
(снимка на фланелграф).

4. Игра „Напротив“
Дърво високо - нисък лист широк - тесен
Дебел ствол - тънки дървета мокри - сухи
Пътеката е мръсна - чист ден през есента е кратък - през лятото е дълъг

5. Разпространение на изречения с прилагателни.
Есента дойде. Дойде студена, дъждовна, късна есен.
Вали. Студено е, леко, вали дъжд.
Вятърът духа. Духа силен, студен вятър.

6. Физическо възпитание. "ЗА ГЪБИ"

Всички животни на ръба
Търсят млечни гъби и вълни.
Катериците скочиха
Рижик отскубна.
Лисицата хукнала
Събрани лисички.
Зайчетата скочиха
Търсеха бъгове.
Мечката мина
Натрошена мухоморка.
(Децата участват в хоровод.)

(Те скачат в клек, скубят въображаеми гъби.)

(Те бягат, събират въображаеми гъби.)

(Скачат, докато стоят, „скубят“ гъбите.)

(Разхождайки се, в края на опашката тропат с десния крак.)

8. Гимнастика с пръсти. "ЕСЕН"

Вятърът летеше през гората
Вятърните листа са преброени:
Ето дъб
Ето я кленът
Ето издълбана офика,
Тук от бреза - златна,
Ето последното листо от трепетликата
Вятърът хвърли на пътеката.
Н. Нищева (Гладки, вълнообразни движения на дланите.)

(Сгънете един пръст на двете си ръце.)
(Спокойно поставете дланите на масата.)

9. Съставяне на разказ по картина въз основа на диаграма.
Студената есен дойде. Небето през есента е сиво, мрачно, често вали слаб дъжд. Духа студен вятър. Листата пожълтяват и падат на земята. Тревата изсъхва и почернява. Птиците се събират на ята и отлитат към по-топлите страни. Харесвам есента, защото есента красиви дървета.

10. Резюме на урока. Спомнете си казаното.

Тема: "Есенен калейдоскоп".

Цел: разширяване и активиране на речника на тема "Есен".

    Корекционно-възпитателни задачи: консолидиране на идеи за есента и нейните признаци; уточняване, разширяване и активиране на речника на тема "Есен"; подобрение граматическа структурареч (образуване на относителни прилагателни, антоними, образуване на множествено число; съставяне на прости изречения и разпространението им с прилагателни);

    Задачи за развитие на корекция: развитие на съгласувана реч, зрително внимание, мислене, фини и общи двигателни умения, координация на речта с движението;

    Корекционно-възпитателни задачи: формиране на умения за сътрудничество, взаимно разбиране, добронамереност, независимост, отговорност; възпитание на любов и уважение към природата.

Оборудване: магнитна дъска, маркери, илюстрации на есенни картинки, месец септември, октомври, ноември, есенни венци, манекени плодове и зеленчуци, кошница, карти за структуриране на изречения, комплект за приложения, графичен план за писане на разказ, предметни снимки.

Предварителна работа: часове по лексикална тема "Есен", извънкласни дейностипо тази тема.

Подготвителна работа: всеки отбор получава задачи да научи името на отбора, мотото, поздрава на отбора, мотото, запомнянето на песнички за организационен момент; носии в руски народен стил.

Членове: два отбора (по 5 ученика) от 2 и 3 клас; фенове - деца, учители.

Напредък на курса.

Под есенна музика децата влизат в залата, превръщат се в полукръг и изпълняват песни на есенна тема:

Логопед: Добър ден мили деца, скъпи гости! Днес се събрахме на логопедична игра, посветена, както може би се досещате, на прекрасното време на годината - есента, а играта се казва - „Есенен калейдоскоп. В състезанието ще участват 2 отбора ученици от 2 и 3 клас. Надявам се играта да е интересна и информативна. Сега нека кажем здравей на нашите екипи.

Ние сме есенни песнички

Хайде сега да пеем за вас!

Пляскайте с ръце по-силно

Забавлявайте се с нас!

Колко красиво е всичко наоколо

Златен есенен ден

Летят жълти листа

Шумолят под краката ти!

Есента е влажно време

Дъждът вали отгоре.

Хората се отварят повече

Цветни чадъри!

Есента е прекрасно време

Много обича децата!

Отиваме в гората с кошници,

Там намираме много гъби!

Обичаме цвекло, моркови

И зелето също

Защото витамини

В зеленчуци и плодове!

есен, есен златна,

Добре, че дойдохте!

Ти и ябълки, ти и скъпа,

Донесохте хляб!

Навън стана студено

Трябва да носите яке.

Тази есен подтикна

Пейте песнички за нея.

Логопед: Вляво от мен е отборът на Дъба. Момчета, какво е вашето мото?

„Ние се борим с дъбовете,

Обичаме да се бием.

И с "Klenochki" са готови

Ние се състезаваме.

Логопед: Момчета, от кое дърво долетяхте при нас?

деца: от дъб.

Вдясно от мен е екипът на Кленочки. Какво е вашето мото момчета?

Ние сме смешни "Klenochki"

Не си позволяваме да скучаем.

С удоволствие ще го направим

Отговори на въпросите!

Логопед: А от кое дърво долетяхте при нас?

Деца: клен.

Логопед: вашите фенове също подготвиха прощални думи:

4 клас:

Пожелаваме на момчетата

Не се отегчавайте и не се прозявайте

Въпроси от логопед

Отговорете по-бързо.

Логопед: сега ще ви напомня правилата на играта, състояща се от 7 рунда. За всяка изпълнена задача ще получите лист, отборът, който спечели най-много листове, ще се счита за победител.И така, 1 кръг - загряване.

"Вземете 5 знака."( 1 слайд - снимка на есента).

Какво е есента? - (децата избират думи-знаци от предоставените думи)

Логопед: капитанът на отбора назове думите-знаци...

деца: капитанът извиква избраните думи.

Логопед: Сега да преминем към втория кръг на нашата игра. (образувайте притежателни прилагателни) "Дървета и листа?"

(3 слайд: криптирани думи)

Логопед: Момчета, имената на дърветата са криптирани тук. Трябва да ги намерите и да ги запишете в бележника си.

деца: (изпълни задача).

Сега ще покажа на всеки отбор на свой ред листата и трябва да назовете кое листо е (например лист от топола - лист от топола):

Брезов лист - .........

кленов лист - ……..

Лист от офика - .....

Дъбово листо - ………

Липов лист - …….

Лист от трепетлика - ……..

Логопед: кръг 3 „Думи напротив“. Задача: съвпадение с определена дума обратно значениеи завършете изречението:

През лятото небето е светло, а през есента ...... ... (мрачно)

През лятото денят е дълъг, а през есента ……….(кратък)

През лятото облаците се издигат високо, а през есента ...... (ниско)

През лятото хората отглеждат бебетата си, а през есента ... ... ... (премахване)

През лятото вятърът е топъл, а през есента ...... .. (студен)

През лятото хората отглеждат култури, а през есента……. (Премахване)

Деца излизат и пеят с движения песента „Жътва”.

Да отидем в градината

ще приберем реколтата, (стъпки на място)
Влачим моркови (изобразяват теглене на моркови)

И ние копаем картофи. (имитира движения)
Ще отрежем глава зеле - (изобразете рязане на зеле)

Кръгла, сочна, много вкусна. (покажи формата с ръце)

Нека изберем малко киселец (изобразете как се разкъсва киселец)

Ще се върнем в къщата по пътеката. (ходене на място)

Логопед: кръг 4 „Разгадай изречението“.

Ето карти с думи, които са объркани. Опитайте се да разгадаете изреченията, като поставите думите правилно.

2 клас:

    Есента дойде, златна. 2. Дъждове, студ, идват.

3-ти клас:

    Дърветата, върху, листа, пожълтели. 2. Градина, в, зеленчуци, узрели, здрави.

Логопед: Кръг 5 „Изберете зеленчуци и плодове“.

Момчета, през есента събираме много здравословна реколта от зеленчуци и плодове. И ако знаете как да правите разлика между зеленчуци и плодове, сега ще проверим. Екипът на Oaks пълни кошницата със зеленчуци, а екипът на Maple я пълни с плодове. Първият отбор, който изпълни задачата правилно, печели.

Логопед: Кръг 6 „Миграция? Немигриращи?"

Логопед: кръг 7 Съставете разделена картина "Есен" от пъзели ».

Логопед: момчета,пред вас на масата има всичко, което трябва да съставите есенен пейзаж. И когато получите пейзаж, опитайте се да съставите история по графична схема.

Логопед: а сега нека разгледаме пейзажите на нашите екипи и да оценим тяхната работа.

Логопед: Тук стигаме до края на нашата игра. Нека обобщим.

Логопед: благодаря ви момчета за добра игра! Винаги се опитвайте да говорите красиво, ясно и ясно! Сбогом приятели, до скоро!

Считам за една от най-важните цели на урока и на цялата корективна работа с децасензорно образование, формирането на сетивно познание въз основа на развитието на усещанията и възприятието. За урока "Златна вещица - есен" беше специално проектирана класна стая. жълто есенни листа, ярко заглавие на черната дъска, есенно облекло на логопед, предмети, използвани по време на урока (ярък шал, кошница с ябълки) - всичко това отговаряше на темата на урока. Освен това в урока бяха използвани предметни картинки и специално оборудване за развиване на фонематично възприятие, звуков анализ и тактилно възприятие. Тези устройства се използват системно в поправителни класове. Музикалният съпровод, измислен и подготвен от учителя по музика М. С. Каннинен, много украси и оживи урока. Подготвените от нея музикално-моторни паузи отговаряха на темата на урока и бяха изпълнени от децата емоционално и с удоволствие.

В първата част на урока привлякох вниманието на децата чрез изразително четене на стихотворение за есента, като използвах „вълшебни торбички“ с насипни продукти за развитие на тактилното възприятие на децата. Създаването на емоционално положителен фон беше улеснено от изпълнението на артикулационна гимнастика под музикален съпровод. След това се опитах да съобщя целите на урока на учениците по достъпен и емоционален начин.

Във втората част на урока активирах вниманието на децата с корекционно-образователни игри „Улови звука в дума“, „Колко срички има в една дума?“. Целта на тези игри беше да развият звуково-сричков анализ и фонематично възприятие на децата. Учениците изпяха песен за есента с двигателни упражнения, насочени към развитие на общата моторика. Навременното включване на логаритмични упражнения за развитие на артикулационни и двигателни умения на пръстите допринесе за премахването мускулна треска, преминаване към друг вид дейност, поддържане на интерес и благоприятен емоционален фон за урока.

В третата част на урока беше извършена работа по автоматизацията на звука L в спонтанната реч. Учениците се редуваха да рецитират стихотворения за есента. Това даде възможност да се чуе, че те произнасят звука L в речта правилно. Играта „Вълшебен сандък“ имаше за цел освен развитието на фразовата реч, развитието на тактилното възприятие, паметта. На този етап беше извършена работа по лексикални и граматически категории: образуване на относителни прилагателни (времето през есента - есента); съгласие на прилагателни със съществителни (добър кон, вълшебно огледало); употребата на съществителни в косвени падежи, употребата на предлози. В края на урока се проведе мобилна музикална игра „Вълшебен шал“.

Особен емоционален подем предизвика изненадата, подготвена в края на урока сред учениците. Трябваше да се види изненадата и радостта на децата, когато в края на играта намериха кошница с румени ябълки под шала на Есента! Малките ученици напуснаха класа доволни и отпочинали.

Традиционно основният ми фокус е върху учениците от 1-2 клас. Опитвам се да работя с тях по такъв начин, че да се научат да четат и пишат възможно най-успешно, така че дефектът на говора впоследствие да не се отразява на писането и четенето. На етапите на автоматизация и диференциране на звуците комбинирам учениците в групи, като същевременно вземам предвид структурата на техния речев дефект. Регистрацията и отстраняването на деца от логопедична регистрация се извършва постоянно по време на учебна годинакато подобряват и коригират речта си. Постоянно общувам с учители, посещавам уроци, наблюдавам процеса на писане и четене. По всякакъв начин се опитвам да получа подкрепата и помощта на родителите. Тук най-добрата форма е, когато родител дойде при мен на разговор или урок с детето си и мога да покажа как правя, какво правим, как се прави вкъщи. И споделяме радостта от успеха с нашите малки ученици с техните родители в открити класове.

Извънкласен логопедичен урок"Златна чаровница - есен » за ученици от първи клас (1-во тримесечие). Провежда се в сътрудничество с учител по музика.

"берете гъби"

Тихомирова Екатерина Виталиевна

Наръчникът е насочен към автоматизиране и диференциране на звуци [S-Z], подобряване на фонемните процеси, развитие на граматическата страна на речта, попълване на речника и развитие на съгласувана реч.

Забавният и игрив характер на помагалото повишава речевата активност и мотивацията у децата.

Цел на играта:автоматизация и диференциране на звуци [S-Z], подобряване на уменията за елементарен звуков анализ, развиване фини двигателни умениядетски ръце.

Включва: 2 фона и 24 гъби.

Инструкция за деца:Таралеж и катерица събират гъби и се запасяват за зимата. Помогнете им, гъби с картинки в името, които имат звук [C], сложете в кошница с буквата C, а със звук [Z] в кошница с буквата Z. Назовете картинките върху гъбите, произнесете звуците правилно [C - Z].

Речник:

Чанта, сирене, куче, шейна, скутер, ботуши, стол, сок, самолет, снежен човек, ананас, бухал;

Заек, змия, завеси, клипс, зъб, коза, залез, чадър, звезда, замък, залез, ограда.

Допълнителни задачи:

Гъбите могат да се нарекат: манатарки, манатарки, маслени. И обяснете произхода на името им.

Поканете детето да напише приказка за това как таралежът и катерицата са се подготвили за зимата.

Играта може да се използва както в индивидуални уроци, така и при работа с подгрупа деца.

- допълнителен материал на тема "Гъби".

съществителни

манатарка, манатарка, манатарка, мухоморка, лисички,русула, гъба, крак, шапка, гора, ливада,

мъх, пън, кошница, олио, медена агарка, маховик, гърди, шапка с шафраново мляко,volnushka, гъба гъба, мицел, гъсталак,

лук, берачка на гъби,ягоди, касис, цариградско грозде, малини, боровинки,боровинки, боровинки, боровинки,

ягоди, компот, конфитюр.

глаголи:

растем, стоя, крия се, изчервявам се, растем, готвя,събирам, готвя, нарязвам, суши, сол,

мариновам, губи се, губи се.

Прилагателни:

бял, червен, червен, малък, стар, ядлив,негодни за консумация, червеи, гъби (дъжд, лято,

поляна, година), малина, ягода, боровинка, боровинка,червена боровинка, боровинка, ягода.

наречия:

близо, далеч, близо.

Гимнастика с пръсти

КОШНИЦА С ПЪРСТВА

Ето кошницата - значи кошницата!

Има цариградско грозде

Има малини

И горски ягоди

И градински ягоди

Има боровинки и боровинки!

Елате и ни посетете!

Плодове, които намираме в него,

Няма нищо по-здравословно и по-вкусно!

ОТ . Василиев

(преструвам се на изненада)вдигнете ръцете си встрани.)

(Сгънете пръстите, като започнетеголям, в същото време

на дясната и лявата ръка.)

(Направете поканажест - движение на ръката

себе си.)

(Последователно ритмичноудари юмрука и дланта на Palm .)

Съгласуване на речта с движението „Отиваме към есентагора"

цели:научете се да координирате речта с движението, развивайтетворческо въображение, консолидирайте в речта

съществителни -имена на гъби, развиват фините двигателни умения.

Отиваме в есенната гора.

И гората е пълна с чудеса!

Вчера валеше в гората-

Това е много добро.

Ще търсим гъби

И събирайте в кошница.

Тук седят пеперудите,

На пъна - гъби,

И в мъха - лисички,

Приятелски сестри.

"Марин, груздок,

Влезте в кутията!

Е, и ти, мухоморка,

Украсете есенната гора.

И. Михеева

(Марш на място.)

(Вдигнете ръце към партиите са "изненадани".)

(Здрависвам сеи двете ръце.)

(Пляскане с ръце.)

(Поставете дланта начело, погледни едно,след това в другата посока.)

(Съберете ръцете си пред себе си- "кошница".)

(Огънете един по единпръст на двете ръце

едновременно за всекиимето на гъбата

(Направете примамливи движения на ръцете.)

(Заплаха с индексдесен пръст.)

Patter

цели:развиват общи речеви умения: яснота на дикцията,правилно произношение, правилно

Напредък на играта.Учителят предлага на децата състезание: койпроизнасяйте скороговорката по-бързо и по-правилно.

На пънчетата отново има пет гъби.

Диалог

Цел: развиване на общи речеви умения, работа върхуинтонационна изразителност на речта.

- Отидохме ли с теб?

-Да тръгваме.

- Намерихте ли манатарка?

-Намерено.

- Дадох ли ти го?

-Дал.

- Взе ли го?

-Взех го.

-И къде е той?

-Кой?

- манатарка.

-Който?

- Отидохме ли с теб?

- Отиде.

И т.н.

Игра "Кой се загуби?"

цели:развиват слухово внимание.

Напредък на играта.Учителят казва: „Представете си, че вие ​​и азотиде в гората, някой се изгуби и вика "Ай!".

Едно от децата обръща гръб към стоманата. Децата се редуваткажете "Ау!" с различни

Игра "В гората"

цели:активизира и обогатява речника на децаталексикална тема "Гъби".

Напредък на играта.Учителят кани децата да слушат историятаи го допълнете.Можете да го поставите пред

детски снимкиснимка на гъби.

Есента дойде. Ще отидеш в гората и ще ахнеш. Дърветата вътрете стоят в златни рокли, те си проправят път през клоните

слънчева лъчи. Огледайте се и разберете - не напразно казват товаесенни горски дарове

богат. Тук, под трепетликата, проблясват червени шапки. Това е приятелскосемейство. И под брезата стройна (...)

стойка. Отивате по-нататъкгора и ще видите червени шапки в мъха. Раздалечете мъха с ръцете си итам

сестри (...) скри.седят ли на пън? Опитен берач на гъби

разберете какво е (...). Но този, който има най-голям късмет в дълбините на горската гораважна гъба

ще намеря - (...).

И. Михеева, С. Чешева

Игра „Каква напитка? Какъв компот?

цели:развиване на граматическата структура на речта (образованиеотносителни прилагателни, споразумение

прилагателни ссъществителни).

Ходигри.Учителят кани децата да отговорятвъпроси на момичето Катя Необходимо е да се следват

коректност използване на окончания (сладко от малини, малиникомпот).

Есента е време за подготовка, реши баба Катязапасете се от зимата със сладко сладко и

ароматен компот.Рано сутринта минаваха през гората години наред.не близо.

Бабо - попита Катя - Ако имаме малининека съберем, какъв компот ще се получи? (...) И сладко

който? (...)

Ами ако намерим боровинки “, продължи да мисли Катя.

Какъв компот ще се получи? (...) И какво сладко? (...)

Ами ако вземем боровинки? Какъв компот ще готвим?(...) И какво сладко? (...)

Любимото ми сладко от червени боровинки. Познай какво? (...)

И аз обичам компот от гроздови боровинки. Познайте коя? (...)

Така тихо се приближи до бабата с внучката си до полянатаke, на който, очевидно, имаше ягоди.

Който компот готви баба? (...) И какво сладко? (...)

С. Чешева

Игра "Екстра Бери"

цели:научете се да разпознавате познати плодове, поправете именагорски плодове и засилват понятията "гора" и

"градински плодове"; тренирайте при определяне на наличието на звук [а] в думатаместа в него

(начало, среда, край), развивайте визуалновнимание.

Напредък на играта.Учителят поставя картинки пред децата сизображение на година (например: червена боровинка,

боровинки, ягоди)моли да назове плодовете и да каже кое зрънце е излишно. болногледачпита всяко дете

обяснете избора си.

Например:

Допълнителна ягода, защото е градинско зрънце, а всички останали сагора.

Детето определя дали името на зрънцето има звук [а] и вкаква част от думата е.

думи:боровинки, ягоди, малини, ягоди, боровинки,касис, боровинка, цариградско грозде.

Игра "Направи диаграма"

цели:затвърдете умението за анализиране на изречения в думи.

Ходигри. Учителят кани децата да слушатизречения, пребройте броя на думите и

начертайте диаграми. Напомня че в изреченията може да има „малкидуми" са предлози.

Например:

Есенната гора е богата на дарове.

В горската сечища има много ягоди. Подманатарка се скри зад смърчов клон. Накисели боровинки, узрели в блатото.

Игра "Събирай гъби"

цели:подобряват фонемните процеси, преподаватизберете думи за даден звук.

Ходигри.Учителят излага кутията ми пред децатаизписани върху него с буквата "н" и предлага

деца, които да поставят в негосамо онези гъби (модели, снимки), в името на които има звук[н].

думи:меден агар, масленка, манатарка, volnushka.

Пъзели

цели: развиват слухово внимание, слухова памет, учатсвързан монолог

(тълкуване на гатанката).

Напредък на играта.Учителят отгатва гатанка, децата гадаят.Едно от децата обяснява значението му.

Останалите допълват.След това всички заедно научете всяка гатанка.

Поздравявам те с кафява шапка.

аз скромна гъбичка без никакви украси.

Под бяла бреза намерих подслон.

Кажи ми деца, как се казвам?

(маниган)

В есенната гора през септември

IN скучен дъждовен ден

Една гъба е израснала в целия си блясък,

Важен, горд.

Под трепетликата е къщата му,

Той носи червена шапка.

Тази гъба е позната на мнозина.

Как да го наречем?

(марина)

Червена шапка, полка точки върху шапката,

Къса пола с бели крачоли.

Красива гъба, но няма да ви измами,

Кой знае за него - няма да го пипнат.

Всеки знае отдавна

Че една гъба е пълна с отрова ... (мухоморка).

Текст за преразказване

Митка получи толкова много гъби, че беше невъзможно да предадеУ дома. Натрупал ги в гората. В зората на Митка

Отидох да взема гъби.

Отнеха гъбите и той започна да плаче. Майка му му каза:

Защо плачеш? Или нашите торти са изядени от котки?

Тогава Митке стана смешен, сержант-майор полицайзасмя се.

Л. Толстой

въпроси:

Защо Митя остави гъбите в гората?

Какво се случи сутринта?

Какво каза мама?

Текст за преразказване

БРАТ И ПО-МЛАДА СЕСТРА

Санка и по-малката му сестра Варя излизат от гората. отбелязаягоди, пренасяни в кутии.

Баба ми погледна и се засмя:

Какво си, Саня... Малката Варя вкара повече от теб!

Все пак би! Саня отговаря. Тя няма нужда да се навеждаи получи повече.

Отново Санка и Варя излизат от гората, влачат кошници с гъби.масла.

Е, Саня, казва бабата.спечели повече.

Все пак би! Саня отговаря. - Тя е по-близо до земята, това еотбеляза.

Третият път отиват в гората Варя и Санка.Малинасъбирам. И аз отидох с тях.

И изведнъж виждам как Санка неусетно от Варя я наливаплодове в кутия. Варя ще се отвърне и той ще вземе

поръсвам...

Връщаме се, Варя има повече плодове, Санка има по-малко.

Баба се среща.

добре , - казва, - Саня ... Малините са високирасте! За вас е по-лесно да стигнете, а Варя спечели повече!

Все пак би! Саня отговаря. - Варя е добре с нас,

Варя е наш работник. Не я преследвай.

Според Е. Шим

въпроси:

Какво носеха Санка и Варя в кашони?

Какво каза баба?

Какво каза Санка?

Какво събраха Саня и Варя в гората за втори и трети път?

Какво казваше Санка на баба си всеки път?

Защо според теб Санка добави горски плодове към Варя?

Цел - разширяване и активиране на речника по темата.

Корекционно обучение:да запознае децата с видовете гъби, да анализира структурните особености, да научи да отгатва гатанки, да се научи да съгласува числителни със съществителни, да се научи да образува множествено число на съществителните в роден падеж, научете се да образувате съществителни с умалителни суфикси.

Корекция-развиване:развитие емоционална сфера, развитие на подвижността на артикулационната сфера, развитие на плавно издишване, развитие на общи двигателни умения

Корекционно-възпитателно:възпитават активност, умения за сътрудничество и взаимодействие

Оборудване:компютър, презентация, проектор, екран, карти с гъби, кошница.

Здравоспасяващи технологии: визуална гимнастика „Гъби“, динамична загрявка „Зеленият дъб на поляната“.

I. Организационен момент.

Децата застават до учителя. Извършва психогимнастика. Децата повтарят след учителя.

Видяхме гъба моркал. Набръчкайте лицето си. Покажете колко сте изненадани, когато видяхте огромна мухоморка. Изтеглете лицето и отворете устата. Повдигайте и спускайте веждите си. Когато веждите са повдигнати, очите се отварят широко, когато се спускат, те почти се затварят. Те видяха голяма гъба и бяха изненадани: „О-о-о-о-о!“ Намериха червива гъба, разстроени са: „А-а-а!”

II. Главна част.

1. Разговор по темата

Учителят използва презентация, която показва снимки на гъби.

Задача: Разгледайте снимките и назовете ядливите и отровни гъби. Обърнете внимание на особеностите на тяхната структура (шапка, крак). Те фиксират общото понятие за "гъби" в речника.

2. Дихателна гимнастика „Б есенна гора».

Учителят кани децата да си представят, че са в есенната гора, да усетят нейните миризми. Вдишваме дълбоко есенния въздух (вдишваме през носа, раменете не се издигат), издишваме през устата с произношението на думата „Ahhhh“.

3. Гатанки за гъби

Учителят чете гатанки, децата ги отгатват.

Беше дълбоко скрито.

Едно, две, три и навън.

И той е на очи.

Уайт, ще те намеря!

(Бяла гъба.)

Който стои на здрав крак

IN кафяви листапо пистата?

Имам шапка от трева

Под шапката няма глава.

Като жълти копчета

Заклещен в мъха

близо до пътеката.

Тези приятелски сестри

Са наречени... (лисички).

Със сигурност не е бяло

Гъбички - аз съм по-прост

Обикновено растат

В брезова горичка.

(марина)

Под трепетликата

Заслужава си момче с палец

Той е облечен със сиво яке

Шапката е червена.

(марина)

Вижте, момчета

Лисички тук, медени гъби там.

Е, това е на поляната

отровен... (мубари).

Червена шапка на точки

Яка на тънък крак.

Тази гъба е красива за гледане

Но опасно, отровно.

(Мухоморка.)

4. Зрителна гимнастика

След като изпълни задачите на презентацията, учителят предлага да изпълни визуална гимнастика:

"гъби"

Шапките са агар, както горят монети. (Децата гледат в далечината.)

Вълни от шапки в очите на момчетата. (Често мигайте с очи.)

5. Динамична пауза

Учителят кани децата да се отпуснат и да направят загрявка.

"Зеленият дъб в поляната"

6. Упражнение „Брой“.

На поляната растяха гъби (карти, изобразяващи гъби), детето взема кошница и събира всички гъби само от един вид и накрая казва колко и какво е събрало (например аз събрах 5 лисички).

7. Игра с топка „Едно е много“.

Учителят хвърля топката на детето и назовава една гъба, детето назовава няколко от тези гъби и връща топката. Например, лисицата е много лисици.

III. Заключение.

Учителят благодари на всички за изпълнението на задачите, пита какво е изучавано в урока, кои упражнения са им харесали, кои упражнения са причинили затруднения.

Дял