Laboratórna práca „Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti. Náčrt lekcie „Magnetické pole cievky s prúdom

Plán - zhrnutie hodiny fyziky v 8. ročníku na tému:

Magnetické pole cievky s prúdom. Elektromagnety.

Laboratórna práca č.8 "Zostavenie elektromagnetu a odskúšanie jeho činnosti."

Ciele lekcie: naučiť, ako zostaviť elektromagnet z hotových dielov a experimentálne skontrolovať, na čom závisí magnetické pôsobenie.

Úlohy.

Vzdelávacie:

1. pomocou hernej formy aktivity na vyučovacej hodine zopakovať základné pojmy z témy: magnetické pole, jeho vlastnosti, zdroje, grafický obrázok.

2. organizovať činnosti vo dvojiciach trvalého a vymeniteľného zloženia na zostavenie elektromagnetu.

3. vytvoriť organizačné podmienky na uskutočnenie experimentu na zistenie závislosti magnetických vlastností vodiča s prúdom.

vyvíja sa:

1. rozvíjať zručnosti u žiakov efektívne myslenie: schopnosť vyzdvihnúť to hlavné v študovanom materiáli, schopnosť porovnávať skúmané fakty a procesy, schopnosť logicky vyjadrovať svoje myšlienky.

2. rozvíjať zručnosti pri práci s fyzickými zariadeniami.

3. rozvíjať citovo-vôľovú sféru žiakov pri riešení problémov rôznej miereťažkosti.

Vzdelávacie:

1. vytvárať podmienky pre formovanie takých vlastností, ako je rešpekt, nezávislosť a trpezlivosť.

2. podporovať formovanie pozitívneho „ja – kompetencie“.

Poznávacie. Identifikujte a formulujte kognitívny cieľ. Vytvorte logické reťazce uvažovania.

Regulačné. Učebnú úlohu si stanovili na základe korelácie toho, čo sa už naučilo a čo je ešte neznáme.

Komunikatívne. Zdieľajte znalosti medzi členmi skupiny, aby ste mohli robiť efektívne spoločné rozhodnutia.

Osobné. O uvedomelý, rešpektujúci a benevolentný postoj k inému človeku, jeho názor.

Typ lekcie: metodická lekcia.

Technológia učenia založeného na problémoch a CSR.

Vybavenie pre laboratórnu prácu: skladací elektromagnet s dielmi (určený na čelné laboratórne práce na elektrine a magnetizme), zdroj prúdu, reostat, kľúč, prepojovacie vodiče, kompas.

Ukážky:

Štruktúra a priebeh vyučovacej hodiny.

Fáza lekcie

Javiskové úlohy

Aktivita

učitelia

Aktivita

študent

čas

Motivačno – orientačná zložka

Organizačná fáza

Psychologická príprava na komunikáciu

Poskytuje priaznivú náladu.

Príprava do práce.

Osobné

Etapa motivácie a aktualizácie (určenie témy hodiny a spoločného cieľa aktivity).

Poskytnite aktivity na aktualizáciu vedomostí a určenie cieľov lekcie.

Ponúka zahrať si hru a zopakovať si základné pojmy z danej témy. Ponúkne diskusiu o pozičnej úlohe a pomenuje tému hodiny, určí cieľ.

Snažia sa odpovedať, vyriešiť pozičný problém. Určite tému lekcie a účel.

Operatívno – výkonná zložka

Učenie sa nového materiálu.

Podporovať aktivitu žiakov pri samostatnom riešení problémov.

Ponúka organizáciu aktivít podľa navrhnutých úloh.

Vykonávať laboratórne práce. Pracujte samostatne, vo dvojiciach. Všeobecná práca.

Osobné, kognitívne, regulačné

Reflexno – hodnotiaca zložka

Kontrola a samoskúšanie vedomostí.

Identifikovať kvalitu asimilácie materiálu.

Ponuky na riešenie problémov.

Rozhodnite sa. Odpoveď. Diskutujte.

Osobné, kognitívne, regulačné

Zhrnutie, reflexia.

Sformovaný primerané sebavedomie osobnosti, ich schopnosti a schopnosti, prednosti a obmedzenia.

Ponúka odpovede na otázky dotazníka "Je čas vyvodiť závery."

Odpoveď.

Osobné, kognitívne, regulačné

Odovzdanie domácej úlohy.

Konsolidácia študovaného materiálu.

Písanie na tabuľu.

Zaznamenané v denníku.

Osobné

1. Zopakujte si základné pojmy z témy. Vstupné testovanie.

Hra „Pokračovať v ponuke“.

Látky, ktoré priťahujú železné predmety, sa nazývajú ... (magnety).

Interakcia vodiča s prúdom a magnetickou ihlou
prvýkrát objavil dánsky vedec ... (Oersted).

Medzi vodičmi s prúdom vznikajú interakčné sily, ktoré sa nazývajú ... (magnetické).

Miesta magnetu, v ktorých je magnetický efekt najvýraznejší, sa nazývajú ... (magnetické póly).

Okolo vodiča s elektrickým prúdom je ...
(magnetické pole).

zdroj magnetické pole slúži ... (poplatok za pohyb).

7. Čiary, pozdĺž ktorých sú osi umiestnené v magnetickom poli
malé magnetické šípky sa nazývajú ... (magnetické siločiary).

Magnetické pole okolo vodiča s prúdom je možné detekovať napríklad ... (pomocou magnetickej ihly alebo pomocou železných pilín).

9. Telá, dlho zachovávajúc si svoju magnetizáciu sa nazývajú ... (permanentné magnety).

10. Rovnaké póly magnetu ..., a opačné - ... (odpudzovať,

sú priťahovaní

2. "Čierna skrinka".

Čo sa skrýva v krabici? Budete vedieť, či pochopíte, čo je v stávke v príbehu z Dariho knihy "Elektrina v jej aplikáciách." Zastúpenie francúzskeho kúzelníka v Alžíri.

„Na javisku je malá vyžehlená škatuľka s rúčkou na vrchnáku. Volám silnejšieho človeka z publika. Ako odpoveď na moju výzvu sa prihlásil Arab strednej postavy, ale silnej postavy...

- Pristúp k súdu, - povedal som, - a zdvihni krabicu. Arab sa sklonil, zobral škatuľu a arogantne sa spýtal:

- Nič viac?

"Počkaj chvíľu," odpovedal som.

Potom som s vážnym výrazom urobil panovačné gesto a povedal som slávnostným tónom:

- Teraz si slabší ako žena. Skúste krabicu zdvihnúť znova.

Silný muž, ktorý sa vôbec nebál mojich pôvabov, sa krabice opäť zmocnil, no tentoraz krabica odolala a napriek zúfalému úsiliu Araba zostala nehybná, akoby pripútaná k miestu. Arab sa pokúša zdvihnúť krabicu dostatočnou silou, aby zdvihol obrovskú váhu, no všetko márne. Unavený, zadýchaný a zapálený od hanby konečne zastane. Teraz začína veriť v silu čarodejníctva."

(Z knihy Ya.I. Perelmana "Zábavná fyzika. Časť 2".)

Otázka. Aké je tajomstvo čarodejníctva?

Diskutujte. Vyjadrite svoju pozíciu. Z "Black Box" vyberiem cievku, železné piliny a galvanický článok.

Ukážky:

1) pôsobenie solenoidu (cievka bez jadra), cez ktorý preteká D.C., na magnetickej ihle;

2) pôsobenie solenoidu (cievky s jadrom), cez ktorý preteká jednosmerný prúd, na kotvu;

3) priťahovanie železných pilín cievkou s jadrom.

Dospeli k záveru, čo je elektromagnet, a formulujú účel a ciele hodiny.

3. Vykonávanie laboratórnych prác.

Cievka so železným jadrom vo vnútri sa nazýva elektromagnet. Elektromagnet je jednou z hlavných častí mnohých technických zariadení. Navrhujem, aby ste zostavili elektromagnet a určili, od čoho bude závisieť jeho magnetický účinok.

Laboratórium č. 8

"Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti"

Účel práce: zostaviť elektromagnet z hotových dielov a vyskúšať skúsenosťou, od čoho závisí jeho magnetické pôsobenie.

Pokyny pre prácu

Úloha číslo 1. Vytvorte elektrický obvod z batérie, cievky, kľúča a zapojte všetko do série. Zatvorte obvod a pomocou kompasu určte magnetické póly cievky. Posuňte kompas pozdĺž osi cievky do vzdialenosti, v ktorej je vplyv magnetického poľa cievky na strelku kompasu zanedbateľný. Vložte železné jadro do cievky a pozorujte pôsobenie elektromagnetu na ihlu. Urobte záver.

Úloha číslo 2. Vezmite dve cievky so železným jadrom, ale s iným počtom závitov. Skontrolujte póly pomocou kompasu. Určte vplyv elektromagnetov na šípku. Porovnajte a urobte záver.

Číslo úlohy 3. Vložte železné jadro do cievky a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Pomocou reostatu zmeňte prúd v obvode a pozorujte účinok elektromagnetu na šípku. Urobte záver.

Pracujú v statických pároch.

1 riadok - úloha číslo 1; 2 riadok - úloha číslo 2; 3 riadok - úloha číslo 3.

Práca v pároch na smeny.

1 riadok - úloha číslo 3; 2 riadok - úloha číslo 1; 3 riadok - úloha číslo 2.

1 riadok - úloha číslo 2; 2 riadok - úloha číslo 3; 3 riadok - úloha číslo 1.

Na konci experimentov, zistenia:

1.ak prejde cievka elektriny, potom sa cievka stane magnetom;

2. Magnetické pôsobenie cievky môže byť zosilnené alebo oslabené:
a) zmena počtu závitov cievky;

b) zmena sily prúdu prechádzajúceho cievkou;

v. zavedenie železného alebo oceľového jadra do cievky.

Samotréningový list, sebahodnotenie.

1. Vstupné testovanie. Hra „Pokračovať v ponuke“.

1.__________________________

2.__________________________

3.__________________________

4.__________________________

5.__________________________

6.__________________________

7.__________________________

8.__________________________

9.__________________________

10._________________________

2. Laboratórna práca č.8 "Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti"

Účel práce: zostaviť _______________ z hotových dielov a skúsenosťou overiť, od čoho závisí činnosť _____________.

Prístroje a materiály: galvanický článok, reostat, kľúč, spojovacie vodiče, kompas, diely na zostavenie elektromagnetu.

Pracovný proces.

Úloha číslo 1.

Úloha číslo 2.

Úloha číslo 3.

Vyhlásenie

úplne súhlasím

Čiastočný súhlas

Čiastočne nesúhlasím

Absolútny nesúhlas

Získal som veľa nových informácií k téme hodiny

Cítil som sa pohodlne

Informácie získané v lekcii budú pre mňa užitočné v budúcnosti.

Dostal som odpovede na všetky moje otázky k téme lekcie.

Určite sa o tieto informácie podelím so svojimi priateľmi.

Účel práce: zostaviť elektromagnet z hotových dielov a vyskúšať skúsenosťou, od čoho závisí jeho magnetické pôsobenie.


Na testovanie elektromagnetu zostavíme obvod, ktorého schéma je na obrázku 97 učebnice.

Príklad práce.

1. Na určenie magnetických pólov cievky s prúdom k nej privedieme kompas so severným (južným) pólom.severným) pólom Takto určené póly cievky sú znázornené na obrázku.


2. Keď sa do cievky vloží železné jadro, zvýši sa účinok magnetického poľa na strelku kompasu.


3. So zvyšovaním sily prúdu v cievke sa zvyšuje jeho magnetický účinok na strelku kompasu a naopak s poklesom klesá.


4. Určenie pólov oblúkového magnetu prebieha rovnakým spôsobom ako v odseku 1.

27.02.2014 9089 0


Cieľ: Oboznámiť študentov so zariadením elektromagnetov a ich aplikáciou.Povzbudzujte študentov, aby prekonali ťažkosti v tomto procese duševnej činnosti, pestovať záujem o fyziku.

Vybavenie pre laboratórnu prácu: napájací zdroj, reostat, kľúč, spojovacie vodiče, kompas, montážne diely elektromagnetu.

Ukážky:zariadenie a princíp činnosti elektromagnetu; použitie elektromagnetov v elektrickom zvončeku, elektromagnetické: relé, telegraf.

Počas vyučovania

ja. Organizácia času

II. Opakovanie.

Kontrola domácich úloh

AT Na začiatku hodiny môžete vykonať krátky frontálny prieskum: -. Aké magnetické javy poznáte?

- Aký je vzťah medzi elektrickým prúdom a magnetickým poľom?

- Aké častice alebo telesá sú ovplyvnené elektrickým poľom? Vychýli sa magnetická ihla, ak bude umiestnená v blízkosti lúča pohybujúcich sa častíc: a) elektróny; b) atómy; c) kladné ióny?

- Ako sa nazýva magnetická siločiara?

Na podlahu laboratória je pod vrstvou linolea položený rovný izolovaný drôt. Ako určiť umiestnenie drôtu a smer prúdu v ňom bez otvorenia linolea? Ďalej môžete analyzovať otázky, ktoré vznikli pri riešení problémov s domácimi úlohami.

Zariadenie a princíp činnosti elektromagnetu

Cievka prenášajúca elektrický prúd je magnet a má dva póly – severný a južný. Keď sa prúd zvyšuje, magnetické pole cievky sa zvyšuje.

Magnetické pole cievky je možné posilniť aj iným spôsobom: do cievky stačí vložiť železné jadro. Povedať, že takáto cievka sa dá nazvať elektromagnet, učiteľ vysvetľuje žiakom, že elektromagnet je jednou z hlavných častí mnohých technických zariadení: zvonček, telegraf, telefón, mikrofón, elektromagnetické relé a iní

III. Laboratórne práce

Po krátkom úvode do elektromagnetov a ich aplikácií, do vykonávanie laboratórnej práce č.9. Práca sa vykonáva podľa pokynov učebnice.

V priebehu laboratórnych prác je potrebné upozorniť študentov na to, ako pri znalosti smeru prúdu v závitoch cievky určiť póly cievky (elektromagnetu): ak mentálne „uchopíte“ cievku pravou rukou s prúd, umiestnením štyroch prstov v smere prúdu, potom ohnutý palec ukáže severný pól cievky (smer magnetických siločiar vo vnútri cievky).

Domáca úloha

1. § 58 učebnica; otázky k paragrafu.

2. Vykonajte cvičenie 28 (str. 136).

Plán - zhrnutie hodiny fyziky v 8. ročníku na tému:

Magnetické pole cievky s prúdom. Elektromagnety.

Laboratórna práca č.8 "Zostavenie elektromagnetu a odskúšanie jeho činnosti."

Ciele lekcie: naučiť, ako zostaviť elektromagnet z hotových dielov a experimentálne skontrolovať, od čoho závisí jeho magnetický účinok.

Úlohy.

Vzdelávacie:

1. pomocou hernej formy aktivity na vyučovacej hodine zopakovať základné pojmy z témy: magnetické pole, jeho vlastnosti, zdroje, grafický obrázok.

2. organizovať činnosti vo dvojiciach trvalého a vymeniteľného zloženia na zostavenie elektromagnetu.

3. vytvoriť organizačné podmienky na uskutočnenie experimentu na zistenie závislosti magnetických vlastností vodiča s prúdom.

vyvíja sa:

1. rozvíjať u žiakov zručnosti efektívneho myslenia: schopnosť vyzdvihnúť to hlavné v preberanej látke, schopnosť porovnávať študované fakty a procesy, schopnosť logicky vyjadrovať svoje myšlienky.

2. rozvíjať zručnosti pri práci s fyzickými zariadeniami.

3. rozvíjať citovo-vôľovú sféru žiakov pri riešení problémov rôzneho stupňa zložitosti.

Vzdelávacie:

1. vytvárať podmienky pre formovanie takých vlastností, ako je rešpekt, nezávislosť a trpezlivosť.

2. podporovať formovanie pozitívneho „ja – kompetencie“.

Poznávacie. Identifikujte a formulujte kognitívny cieľ. Vytvorte logické reťazce uvažovania.

Regulačné. Učebnú úlohu si stanovili na základe korelácie toho, čo sa už naučilo a čo je ešte neznáme.

Komunikatívne. Zdieľajte znalosti medzi členmi skupiny, aby ste mohli robiť efektívne spoločné rozhodnutia.

Typ lekcie: metodická lekcia.

Technológia učenia založeného na problémoch a CSR.

Vybavenie pre laboratórnu prácu: skladací elektromagnet s dielmi (určený na čelné laboratórne práce na elektrine a magnetizme), zdroj prúdu, reostat, kľúč, prepojovacie vodiče, kompas.

Ukážky:

Štruktúra a priebeh vyučovacej hodiny.

Fáza lekcie

Javiskové úlohy

Aktivita

učitelia

Aktivita

študent

čas

Motivačno – orientačná zložka

Organizačná fáza

Psychologická príprava na komunikáciu

Poskytuje priaznivú náladu.

Príprava do práce.

Osobné

Etapa motivácie a aktualizácie (určenie témy hodiny a spoločného cieľa aktivity).

Poskytnite aktivity na aktualizáciu vedomostí a určenie cieľov lekcie.

Ponúka zahrať si hru a zopakovať si základné pojmy z danej témy. Ponúkne diskusiu o pozičnej úlohe a pomenuje tému hodiny, určí cieľ.

Snažia sa odpovedať, vyriešiť pozičný problém. Určite tému lekcie a účel.

Operatívno – výkonná zložka

Učenie sa nového materiálu.

Podporovať aktivitu žiakov pri samostatnom riešení problémov.

Ponúka organizáciu aktivít podľa navrhnutých úloh.

Vykonávať laboratórne práce. Pracujte samostatne, vo dvojiciach. Všeobecná práca.

Osobné, kognitívne, regulačné

Reflexno – hodnotiaca zložka

Kontrola a samoskúšanie vedomostí.

Identifikovať kvalitu asimilácie materiálu.

Ponuky na riešenie problémov.

Rozhodnite sa. Odpoveď. Diskutujte.

Osobné, kognitívne, regulačné

Zhrnutie, reflexia.

Formuje sa adekvátne sebahodnotenie jednotlivca, jeho schopností a schopností, výhod a obmedzení.

Ponúka odpovede na otázky dotazníka "Je čas vyvodiť závery."

Odpoveď.

Osobné, kognitívne, regulačné

Odovzdanie domácej úlohy.

Konsolidácia študovaného materiálu.

Písanie na tabuľu.

Zaznamenané v denníku.

Osobné

1. Zopakujte si základné pojmy z témy. Vstupné testovanie.

Hra „Pokračovať v ponuke“.

Látky, ktoré priťahujú železné predmety, sa nazývajú ... (magnety).

Interakcia vodiča s prúdom a magnetickou ihlou
prvýkrát objavil dánsky vedec ... (Oersted).

Medzi vodičmi s prúdom vznikajú interakčné sily, ktoré sa nazývajú ... (magnetické).

Miesta magnetu, v ktorých je magnetický efekt najvýraznejší, sa nazývajú ... (magnetické póly).

Okolo vodiča s elektrickým prúdom je ...
(magnetické pole).

Zdroj magnetického poľa je ... (pohyblivý náboj).

7. Čiary, pozdĺž ktorých sú osi umiestnené v magnetickom poli
malé magnetické šípky sa nazývajú ... (magnetické siločiary).

Magnetické pole okolo vodiča s prúdom je možné detekovať napríklad ... (pomocou magnetickej ihly alebo pomocou železných pilín).

9. Telesá, ktoré si dlho zachovávajú svoju magnetizáciu, sa nazývajú ... (permanentné magnety).

10. Rovnaké póly magnetu ..., a opačné - ... (odpudzovať,

sú priťahovaní

2. "Čierna skrinka".

Čo sa skrýva v krabici? Budete vedieť, či pochopíte, čo je v stávke v príbehu z Dariho knihy "Elektrina v jej aplikáciách." Zastúpenie francúzskeho kúzelníka v Alžíri.

„Na javisku je malá vyžehlená škatuľka s rúčkou na vrchnáku. Volám silnejšieho človeka z publika. Ako odpoveď na moju výzvu sa prihlásil Arab strednej postavy, ale silnej postavy...

- Pristúp k súdu, - povedal som, - a zdvihni krabicu. Arab sa sklonil, zobral škatuľu a arogantne sa spýtal:

- Nič viac?

"Počkaj chvíľu," odpovedal som.

Potom som s vážnym výrazom urobil panovačné gesto a povedal som slávnostným tónom:

- Teraz si slabší ako žena. Skúste krabicu zdvihnúť znova.

Silný muž, ktorý sa vôbec nebál mojich pôvabov, sa krabice opäť zmocnil, no tentoraz krabica odolala a napriek zúfalému úsiliu Araba zostala nehybná, akoby pripútaná k miestu. Arab sa pokúša zdvihnúť krabicu dostatočnou silou, aby zdvihol obrovskú váhu, no všetko márne. Unavený, zadýchaný a zapálený od hanby konečne zastane. Teraz začína veriť v silu čarodejníctva."

(Z knihy Ya.I. Perelmana "Zábavná fyzika. Časť 2".)

Otázka. Aké je tajomstvo čarodejníctva?

Diskutujte. Vyjadrite svoju pozíciu. Z "Black Box" vyberiem cievku, železné piliny a galvanický článok.

Ukážky:

1) pôsobenie solenoidu (cievka bez jadra), cez ktorú preteká jednosmerný prúd, na magnetickú ihlu;

2) pôsobenie solenoidu (cievky s jadrom), cez ktorý preteká jednosmerný prúd, na kotvu;

3) priťahovanie železných pilín cievkou s jadrom.

Dospeli k záveru, čo je elektromagnet, a formulujú účel a ciele hodiny.

3. Vykonávanie laboratórnych prác.

Cievka so železným jadrom vo vnútri sa nazýva elektromagnet. Elektromagnet je jednou z hlavných častí mnohých technických zariadení. Navrhujem, aby ste zostavili elektromagnet a určili, od čoho bude závisieť jeho magnetický účinok.

Laboratórium č. 8

"Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti"

Účel práce: zostaviť elektromagnet z hotových dielov a vyskúšať skúsenosťou, od čoho závisí jeho magnetické pôsobenie.

Pokyny pre prácu

Úloha číslo 1. Vytvorte elektrický obvod z batérie, cievky, kľúča a zapojte všetko do série. Zatvorte obvod a pomocou kompasu určte magnetické póly cievky. Posuňte kompas pozdĺž osi cievky do vzdialenosti, v ktorej je vplyv magnetického poľa cievky na strelku kompasu zanedbateľný. Vložte železné jadro do cievky a pozorujte pôsobenie elektromagnetu na ihlu. Urobte záver.

Úloha číslo 2. Vezmite dve cievky so železným jadrom, ale s iným počtom závitov. Skontrolujte póly pomocou kompasu. Určte vplyv elektromagnetov na šípku. Porovnajte a urobte záver.

Číslo úlohy 3. Vložte železné jadro do cievky a pozorujte účinok elektromagnetu na šípku. Pomocou reostatu zmeňte prúd v obvode a pozorujte účinok elektromagnetu na šípku. Urobte záver.

Pracujú v statických pároch.

1 riadok - úloha číslo 1; 2 riadok - úloha číslo 2; 3 riadok - úloha číslo 3. Vymieňajú si úlohy.

1 riadok - úloha číslo 3; 2 riadok - úloha číslo 1; 3 riadok - úloha číslo 2.Vymieňajú si úlohy.

1 riadok - úloha číslo 2; 2 riadok - úloha číslo 3; 3 riadok - úloha číslo 1.Vymieňajú si úlohy.

Práca v pároch na smeny.

Na konci experimentov,zistenia:

1. ak cez cievku prechádza elektrický prúd, potom sa cievka stane magnetom;

2. Magnetické pôsobenie cievky môže byť zosilnené alebo oslabené:
zmenou počtu závitov cievky;

3. zmena sily prúdu prechádzajúceho cievkou;

4. Vloženie železného alebo oceľového jadra do cievky.

list seba tréning, seba kontroluje a seba odhady.

1. Vstupné testovanie.Hra „Pokračovať v ponuke“.

1.__________________________

2.__________________________

3.__________________________

4.__________________________

5.__________________________

6.__________________________

7.__________________________

8.__________________________

9.__________________________

10._________________________

2. Laboratórna práca č.8 "Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti"

Účel práce: zostaviť _______________ z hotových dielov a skúsenosťou overiť, od čoho závisí činnosť _____________.

Prístroje a materiály: galvanický článok, reostat, kľúč, spojovacie vodiče, kompas, diely na zostavenie elektromagnetu.

Pracovný proces.

Úloha číslo 1.

Úloha číslo 2.

Úloha číslo 3.

Vyhlásenie

úplne súhlasím

Čiastočný súhlas

Čiastočne nesúhlasím

Absolútny nesúhlas

Získal som veľa nových informácií k téme hodiny

Cítil som sa pohodlne

Informácie získané v lekcii budú pre mňa užitočné v budúcnosti.

Dostal som odpovede na všetky moje otázky k téme lekcie.

Určite sa o tieto informácie podelím so svojimi priateľmi.

Predmet: Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti.

Cieľ: zostavte elektromagnet z hotových dielov a vyskúšajte jeho magnetický účinok skúsenosťou.

Vybavenie:

  • zdroj prúdu (batéria alebo akumulátor);
  • reostat;
  • kľúč;
  • spojovacie vodiče;
  • kompas;
  • časti na zostavenie elektromagnetu.

Pokyny pre prácu

1. Vytvorte elektrický obvod zo zdroja prúdu, cievky, reostatu a kľúča, všetko zapojte do série. Zatvorte obvod a pomocou kompasu určte magnetické póly cievky.

2. Posuňte kompas pozdĺž osi cievky do takej vzdialenosti, aby vplyv magnetického poľa cievky na strelku kompasu bol zanedbateľný. Vložte železné jadro do cievky a pozorujte pôsobenie elektromagnetu na ihlu. Urobte záver.

3. Pomocou reostatu zmeňte prúd v obvode a pozorujte účinok elektromagnetu na šípku. Urobte záver.

4. Zostavte oblúkový magnet z prefabrikovaných dielov. Pripojte cievky elektromagnetu k sebe do série tak, aby na ich voľných koncoch vznikli opačné magnetické póly. Skontrolujte póly pomocou kompasu. Pomocou kompasu určite, kde sa nachádza sever a kde - Južný pól magnet.

zdieľam