Logopedické hodiny s onr. Abstrakt z logopedickej hodiny „Zelenina“ s deťmi s ONR (úroveň I)

Abstrakt z individuálnej logopedickej hodiny s dieťaťom 3 rokov (ONR stupeň 2) na tému „Jeseň“.

Téma lekcie: "Jeseň"

Cieľ:

  1. Upevniť vedomosti o sezóne "Jeseň", naučiť sa nájsť obraz sezóny "Jeseň" z dvoch obrazov jeseň - zima.
  2. Naučte sa počúvať reč logopéda, postupujte podľa pokynov; stimulovať výslovnosť odľahčených slov a onomatopoju „cap-cap“; opakujte známe riadky básne; naučiť sa koordinovať podstatné mená s prídavnými menami v rode, čísle, páde (modrý klobúk, modrý šál, modré nohavice).
  3. Rozvíjať motorické zručnosti artikulačného aparátu, všeobecné motorické zručnosti; dýchanie reči; sluchové vnímanie.
  4. Obohaťte zmyslové zážitky: naučte sa priraďovať modré predmety k vzorke.
  5. Vyvolávať pozitívne emócie z komunikácie s dospelým.

Predbežná práca s dieťaťom:

  • sledovanie jesenných pozorovaní v prírode pri prechádzke.

Vybavenie:

  • zrkadlo; výhody: "Slnko", " jesenný strom»; papierová bábika, súprava papierového oblečenia (klobúk, bunda, nohavice, dáždnik) 4 farby (červená, modrá, žltá, zelená); tamburína; dáždnik; obrázky sprisahania od S. Vohrintseva "Jeseň", "Zima"; MP3 nahrávka detskej piesne V. Alekseeva a tínedžerského štúdia "Alyonushka" "Jeseň"; video sprievod k logaritmickému cvičeniu E. Železnovej "Dážď".

Pokrok v lekcii

Organizácia času.

Cieľ:

  • formovať komunikačné zručnosti, vytvárať priaznivé emocionálne zázemie pre lekciu.

Ahoj. Ako sa voláš? Koľko máš rokov?

Pozri, slnko sa zobudilo, usmialo sa na nás. Usmej sa a ty si slnko. Usmejme sa na seba.

OD dobrá nálada začnime lekciu.

Dieťa pozdraví, odpovedá na otázky dospelého, usmieva sa, pozerá na obrázok s usmievavým slnkom.

Hlavná časť lekcie.

1. Artikulačná gymnastika.

Účel: rozvíjať motorickú aktivitu rečového aparátu.

A aby nás to bavilo ešte viac, urobíme gymnastiku pre jazyk a pery.

Prečítame si poetický sprievod k cvičeniu a ukážeme dieťaťu, ako ho vykonať. Dieťa, ktoré sa pozerá na seba v zrkadle, vykonáva nasledujúce cvičenia:

1.​ "Žaby"

Sme zábavné žaby
Pysky ťaháme rovno k ušiam.

2. "Slon"

A teraz sa otočte -
Pery sa pohybujú dopredu.

3. "Lopata"

Jazyk je široký, hladký -

Ukazuje sa špachtľa.

4. "Ihla"

Náš jazyk je ako ihla -
Choďte preč, pichnite prudko.

5. "Kôň"

Tsokai hlasnejšie, jazyk,
Aby nikto nestíhal!

6. Kašeľ

1. Pysky sú zatvorené. Zuby nie sú viditeľné. Natiahne pery do úsmevu.

2. Vytiahne pery dopredu.

3. Vytiahnite široký jazyk, uvoľnite sa, nasaďte si spodnú peru.

4. Otvorte ústa. Vystrčte úzky, napätý jazyk dopredu čo najďalej.

5. Cvaká jazykom.

6. Falošný kašeľ

2. Oboznámenie sa s témou vyučovacej hodiny.

Cieľ:

  • upevniť vedomosti dieťaťa o príznakoch jesene, naučiť sa nájsť jesenné obdobie na obrázku (z dvoch obrázkov s obrázkami ročných období („jeseň“ - „zima“); naučiť sa počúvať text pieseň, logopéd, odpovedať na otázky.

Vypočujte si pieseň.

Znie nahrávka piesne „Autumn“ od tínedžerského štúdia „Alyonushka“. Zároveň zobrazujeme prezentáciu znázorňujúcu obsah piesne.

Listy zožltli
Vtáky odleteli
Jeseň, jeseň
Jeseň, jeseň

Kaluže na ceste
Chlad na prahu
Jeseň, jeseň
Jeseň, jeseň

Teplé čižmy
Nohy sa nenamočia
Jeseň, jeseň
Jeseň, jeseň

Pochmúrne počasie
smutná povaha
Jeseň, jeseň
Jeseň, jeseň

O akej sezóne je táto pieseň?

správne. Pieseň o jeseni.

Dieťa si vypočuje pieseň „The Leaves Turned Yellow“ a pozrie si prezentáciu znázorňujúcu obsah piesne. Odpovedá na otázku dospelého.

Nájdite obrázok, ktorý zobrazuje jeseň.

Máš pravdu, výborne! Tento obrázok je jesenný. Listy sú žlté, deti sú teplo oblečené, fúka chladný vietor, trhá lístie zo stromov.

Dieťa si prezerá obrázky jesene a zimy. Vyberie ten, ktorý chcete.

3. Rozvoj dýchania reči.

Účel: vytvoriť dlhý prúd vzduchu.

Fúkajme na strom ako vietor.

Dbáme na to, aby dieťa nenafúklo líca, prúd vzduchu ide stredom jazyka.

Dieťa fúka na strom tak, že sa listy na ňom kývajú.

4. Rozvoj frázovej reči.

Automatizácia zvuku "K" v slovách.

Účel: upevniť výslovnosť zvuku "K" v slovách, rozvíjať zmysel pre rytmus, gramatickú štruktúru reči, naučiť sa porozumieť pokynom; naučiť sa pomenovať časti vrchného oblečenia; upevniť vedomosti dieťaťa o farbe, naučiť sa vyberať predmety modrej farby do vzorky.

Na jeseň padá studený dážď. Počúvajte, ako kvapká.

"dážď"

Dážď, dážď kvapka da kvapka

Dlho nekvapkáte.

Prestaňte polievať zem, je čas ísť na prechádzku.

Niekoľkokrát odkvapkať-kvapkať-kvapkať.

Ukážeme dieťaťu prezentáciu s použitím dramatizovanej piesne E. Zheleznovej „Dážď“. Kombinácia pohybu a reči. Dieťa za logopédom opakuje slová rečníckeho spevu, rytmicky udiera ukazovákmi do stola (prší).

Fizminutka

Na jeseň často prší. Poďme sa s ním hrať.

Vysvetľujeme dieťaťu pravidlá hry „Slnko a dážď“:

Keď bijem do tamburíny, prší, chodíš pod dáždnikom. Tamburína stíchla - vyšlo slnko:

Spoza mrakov vyšlo slnko

Vytiahneme ruky k slnku.

Dajte si dáždnik a zdvihnite ruky. Hneď ako zazvoní tamburína, vbehnite pod dáždnik.

Dieťa odchádza od stola a hrá sa hru s logopédom: za zvuku tamburíny beží pod dáždnikom, dvíha ruky k slovu „Slnko“, skáče na dvoch nohách.

Tu sme si oddýchli.

Na jeseň ľudia nosia teplé oblečenie. Pomôžme Katyi obliecť sa na prechádzku.

Katya miluje modrú. Má modrý sveter. Potrebuje modrý klobúk, modré nohavice, modrý dáždnik. Pomôžte jej vybrať modré veci.

Dieťa si vyberá modré oblečenie do vzorky, odpovedá na otázky, opakuje frázy po logopédovi.

Spýtame sa dieťaťa, akú farbu si vzalo oblečenie, pričom dbáme na zhodu prídavných mien a podstatných mien.

Aký klobúk? (klobúk modrý)

Aké nohavice? (nohavice sú modré)

Aká bunda? (modrá bunda)

Aký dáždnik? (dáždniková modrá)

Katya sa obliekla. Povedz Katyi: "Kaťa, choď na prechádzku!"

Káťa vyšla von a tam pršalo. Pamätáte si, keď sme sa učili báseň o daždi? Pripomeňme si to:

Dážď, dážď

Kvapkať-kvapkať-kvapkať

Mokré stopy.

Nemôžeme ísť na prechádzku

Namočíme si nohy.

Dieťa, ktoré nasleduje za logopédom, recituje báseň „Dážď“, dokončuje frázy, opakuje zvukové kombinácie „kvapkanie-kvapkanie-kvapkanie“.

Záverečná časť lekcie.

Cieľ:

  • upevňovať pozitívne emócie z práce v triede, emocionálne hodnotenie vedomostí deťmi.

Dážď skončil. A naša lekcia sa tiež skončila.

Páčila sa vám lekcia? O akom ročnom období hovoríme?

Je to tak, hovorili sme o jeseni.

Dobre si urobil. Vaša práca sa mi páčila. Zbohom.

Dieťa podáva správu o postoji k hodine, odpovedá na otázky.

Kapitonová M.S.,
učiteľ logopéd

Stručný opis

Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny pre deti so všeobecným nedostatočným rozvojom reči 1-2 úrovní.
Lekcia bola vedená s dieťaťom vo veku 4 roky 10 mesiacov. Logopedický záver logopéda kliniky „Motor Alalia“. ONR prvej úrovne plus ZPR.
Pri nástupe do škôlky sa reč skladala zo samohlások, slabiky „GA“, gest a mimiky (show).
Účelom hodiny je rozvoj expresívnej stránky reči. Momenty prekvapenia slúžili na motiváciu verbálnej komunikácie a udržanie záujmu.
Počas hodiny sa riešilo viacero úloh. Prvá časť hodiny – rozvoj všeobecných rečových schopností, bola zameraná na náladu dieťaťa, prácu a zaradenie do procesu vyučovacej hodiny. Tu dieťa vykonávalo známe akcie s neznámym materiálom.
Hlavná časť hodiny bola zameraná na rozvíjanie slovnej zásoby a formovanie slovného spojenia s jednoduchým dopĺňaním.
Nasledovala fyzická minúta a pri úlohe bola použitá už známa látka (rozprávka „Ruka“), čím sa upevnila schopnosť dokončiť vetu a odpovedať na otázky jedným slovom. Okrem momentov prekvapenia na hodine bola veľká pozornosť venovaná motorickej aktivite, čo pomáhalo udržať aktívnu pozornosť dieťaťa počas celej hodiny.
Lekcia končí odmenou, ktorá vytvára motiváciu a pozitívny prístup do ďalšej hodiny.
Abstraktný súbor je priložený.

Popis

Autori: Kabachenko N.A.; Kabachenko E.I
učitelia-logopédi za inovatívnu prácu, vyš kvalifikačnej kategórii, GBOU d / s č. 2444, GBOU TsO č. 1446, GBOU TsPMSS "Otvorený svet".
abstraktný súbor je priložený.

ABSTRAKT
individuálne logopedické hodiny pre deti
so všeobecným nedostatočným rozvojom reči o 1-2 úrovniach

téma:"Rozvoj expresívnej reči"
povolanie:"chybové úlohy"
Cieľ: Rozvoj expresívnej reči
Úlohy:
Nápravné a vzdelávacie úlohy:
Rozšírenie, spresnenie a aktivácia slovníka. Formovanie schopnosti vytvoriť jednoduchú spoločnú vetu. Posilnenie schopnosti rokovať o návrhu. Odpovedzte na otázky jedným slovom. Oprava správnej výslovnosti samohlások "E", "U", "Y" a zvukových sekvencií so zvukom "P".

Úlohy súvisiace s opravou:
Aktivácia rečovej aktivity. Rozvoj myslenia, zrakovej a sluchovej pamäte, rečového sluchu, fonematického sluchu, zrakovej pozornosti. Rozvoj všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky. Vypestujte si hladký dlhý výdych.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:
Formovanie pozitívneho postoja k lekcii. Výchova rečových schopností.

Vybavenie:
Dúchadlo: "Odfúknite oblaky."
Naratívne dynamické obrázky: " Medveď prichádza“, „Lokomotíva sa pohybuje“, „Lietadlo letí“.
Slabičné stopy (stopa so stopami).
Magická taška a sada obrázkov.
Drevené figúrky; rozprávka "Turka".
Plyšová hračka "Pes - Chrobák"
Povzbudenie: sfarbenie obrázkov zobrazujúcich hrdinov rozprávky „Turnip“

PREDBEŽNÉ PRÁCE
1. Rozvoj všeobecných rečových schopností.
2. Zoznámenie sa s dejom a postavami rozprávky "Turnip"

Prehľady tried pre deti s OHP úrovňou 3 predškolskom veku

Téma lekcie"Samohlásky A, O, U, I, Y".

Úlohy:

    nápravné a vzdelávacie: naučiť deti dávať porovnávacia charakteristika zvuky A, O, U, I, S;

    nápravné a rozvíjajúce: opraviť pojmy „zvuk samohlásky“, „zvuk“;

    upevniť pojem miesta zvuku v slove: zvuk na začiatku slova, na konci slova;

    izolovať samohlásky od zloženia zvukových kombinácií, slov, ako aj vykonať zvukovú analýzu zvukových kombinácií z 2, 3 samohlások;

    rozvíjať fonematické procesy;

    rozvíjať artikulačné motorické zručnosti, jemnú motoriku prstov, všeobecnú motoriku, dýchanie;

    nápravné a vzdelávacie: pestovať úctu k súdruhom, vytrvalosť, schopnosť pracovať v tíme, dobrú vôľu, pohotovosť.

Materiály a vybavenie: samohláskové symboly, didaktické pomôcky"Dom", "Šablóna", obrázky predmetov pre samohlásky, atribúty pre hru „Živé zvuky“, hudobný sprievod, čiapky na hlave s obrázkom včely, písmeno.

Priebeh lekcie:

Logopéd: Deti, pozrite sa, čo nám dnes poštár priniesol do skupiny. Tento list. Chcete vedieť od koho? Musíte uhádnuť hádanku: Pruhovaná milenka

Letel nad trávnikom

Pat cez kvetinu

Správne, včela! Toto je list od včely. Len to nie je celkom obyčajné, je to zvukové. Poďme si to spolu vypočuť.

Včelí list.

J-J-J Som včela, volám sa Maya!

Celý život lietam po poliach.

Tu lietala na lúke, med zbierať nevedela.

Letel som na trávnik, ale ani to sa mi nepodarilo.

Na tom trávniku sú kvety nezvyčajnej krásy!

Ale kvety nie sú jednoduché, všetky kvety sú zdravé.

Aby som mohol zbierať med, musím uhádnuť zvuky!

Poznám veľa zvukov, ale potrebujem pomoc.

Ty - úlohy na splnenie, ja - zlatko rýchlo zbieraj.

Pomôžte, nebuďte leniví a doprajete si med!

Logopéd: No, chlapci, pomôžme včele zbierať med? Splníme úlohy zo zdravých kvetov a včielka bude zbierať med na čarovnom trávniku! Myslím, že nás pohostí týmto lahodným medom!

Chlapci! Myslím, že budeme pohodlnejšie, ak budeme môcť lietať? Musíte sa premeniť na včely!

Aby sme sa zmenili na včely, musíme sa obliecť! (deti si dávajú na hlavu včelie klobúky).

Logopéd: lietanie podľa farieb a plnenie úloh,

My sme úlohy, včela je med,

Let teda začal!

1. Pripravený, vzlietol a letel k prvému!

Hra s okvetnými lístkami. Na zadnej strane každého okvetného lístka harmančeka je nalepený obrázok. Je potrebné určiť prvý zvuk v slove názvu obrázka (počet okvetných lístkov zodpovedá počtu detí)

Logopéd: - A ako môžete nazvať všetky tieto zvuky? (hlásky samohlásky).

Čo majú spoločné? (Samohlásky, spievané, nie je tam žiadna bariéra, aby vzduch vychádzal z krku).

v čom sú rozdiely? (V polohe úst a pier).

2. Pripravte sa, vzlietnite! Leteli ku kvetu! (aké je číslo? - druhé).

Cvičenie: Opakovanie slabík, jazykolamy, ale aj cvičenie na rozvoj dýchania a hlasu.

Logopéd: Chlapci! Buďte opatrní a opakujte správne!

A-A-A - ústa detí sú širšie.

U-U-U - volám všetky deti k sebe.

I-I-I - pritiahnite si ústa k ušiam.

S-S-S - dajte dole špongiu.
Oh-och-och - deti sú veľmi dobré

Zvukové kombinácie AN-AN-ON-ON: AOU YAO UYI

PA-PO-PO-PY

AB-OV-UV-IV

Dychové cvičenie: - I.P. Ruky hore. Nadýchnite sa a pri výdychu vyslovte zvuk Oh, sklopte ruky nadol so zvyšujúcou sa silou hlasu. Potom zdvihnite ruky a vyslovte zvuk O od najhlasnejšieho po najtichší.

3. Pripravte sa, vzlietnite! Leteli ku kvetu! (aké je číslo? - tretie).

Cvičenie: Určte počet zvukov v kombinácii zvukov. Zo symbolov vytvorte diagram týchto zvukových kombinácií. Zahrajte si hru „Živé zvuky“.

Logopéd: Chlapci, počujete?

deti: Áno! Niekto kričí.

Logopéd: A čo ten človek kričí? Podľa môjho názoru... (AU).

Deti: Ó! (niekto sa stratil).

Logopéd: Zopakujte, čo ste počuli.

Deti: AU-AU-AU.

Logopéd: Toto je zvuková kombinácia. Takže? Koľko zvukov ste počuli? čo je prvé? Čo je to druhé? Zo symbolov poskladajte kombináciu zvukov AU.

Deti plnia úlohy.

(Ďalšia zvuková kombinácia je UA - takto plače dieťa).

Analýza a syntéza zvukovej kombinácie UA,

- „Hranie živých zvukov“ (zvuková analýza zvukovej kombinácie OYI)

4. Chlapi! Zdá sa mi, že si musíme trochu oddýchnuť (aké je to číslo? - štvrtý kvet s husľovým kľúčom).

Aby včely mali silu

Potrebujeme tancovať. Dynamická pauza „Včely“.

5. Oddychovali sme, leteli, leteli na kvet! (čo v rade? - piaty).

Cvičenie: Odpovedzte na hádanku. Do okienok šablóny nakreslite zodpovedajúce symboly zvukov (definícia prvej samohlásky v slove; a jedna hláska (S) poslednej v slove).

Logopéd: Ak chcete dokončiť úlohu,

Musíte natiahnuť prsty.

Deti sedia pri stoloch a miesia si prsty na simulátore (pichľavá plastová guľa "Su-jok").

Potom vykonajte nasledujúce úlohy:

Hádanky: 1. Zvuk Oh

Dobre urobené okrídlené

Pruhované šaty

Rast, hoci omrvinky

Uhryznúť - bude zle! (osy).

2. Zvuk Y

Pláva na plachte

Ako loď na vlne.

Je hostiteľkou naozajstný priateľ,

Elektrické .... (žehlička).

3. Zvuk A

Pokrýva všetkých na svete,

Čo šije - to nenosí! (ihla).

4. Zvuk A

Stojím na streche

Všetky potrubia vyššie! (anténa).

5. Zvuk Y - poloha hlásky: na konci slova.

Urobil dieru, vykopal dieru,

Slnko svieti a oni nevedia (krtkovia).

Logopéd: Výborne, chlapci! Pokračujeme v našej ceste!

6. Pripravte sa, vzlietnite! Leteli ku kvetu!

Cvičenie: Zozbierajte rozdelený obrázok a v slove názvu obrázka určte miesto daného zvuku v slove.

Logopéd: Chlapci, toto je náročná úloha a musíte si pred tým precvičiť oči. (Cvičenie „Bdelé oko“ - určite, čo ste videli na obrázku).

Pre silnú podskupinu - pozícia hlásky na konci slova, pre slabú podskupinu - prvá hláska v slove.

Logopéd: No, chlapi! Splnili ste všetky úlohy, ktoré si pre vás zvukové kvety pripravili. koľko ich tam bolo? Čo bolo najťažšie? Ktorá je najzábavnejšia? Ktorá z úloh sa vám páčila najviac? A teraz……..

Odletíme z čistinky a opäť sa v skupine meníme na deti!

Logopéd: Ste skvelí! Všetky kvety lietali okolo!

Urobili ste všetko, ste unavení?

Všetky úlohy dokončené!

No, naša včela je pracant,

Pozbieral som všetko zlato, múdre dievča!

No nakŕmiš nás? Toto nás bude baviť! - ozve sa klopanie na dvere, priniesli darček (hrnček medu).

Deti si doprajú med a podelia sa o svoje dojmy z hodiny.

Logopéd: Chlapci, je tam aj poznámka od včely!

Ďakujem vám chlapci!

Pomôžte mi chlapci!

A ďakujem vám, včielka Maya vám z celého srdca hovorí!

Deti ďakujú včele za med.

Lekcia končí.


"Logopédia"jeseň" Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Požadovaný čas na vykonanie: 25 minút

Cieľ: obohatenie slovnej zásoby.

Úlohy:

nápravnovýchovné

1. rozšírenie predstáv o jesenných znameniach;

2. špecifikácia slovníka na tému „Jeseň“;

3. formovanie výkonu jednoduchej zvukovej analýzy.

nápravné a rozvojové

1. zlepšenie dialogickej reči;

2. rozvoj fonematického sluchu;

3. vytvorenie dlhého hladkého výdychu;

4. rozvoj dobré motorové zručnosti.

nápravno-výchovné

1. výchova k úcte k prírode;

2. pestovanie priateľského postoja k sebe navzájom.

Vybavenie: jesenná bábika, obrázky sprisahania, listy s pripraveným, maľovaným kmeňom stromu, listy - breza, horský popol, osika, topoľ, rezané viacfarebné listy, lepidlo.

Predbežná príprava

Sledovanie jesenných zmien v prírode pri prechádzke, zber jesenného lístia.

Pokrok v lekcii

p/n

Etapy vyučovacej hodiny, časový interval

Obsah javiska

Aktivity pre deti

1.

Organizácia času.

1 minúta.

Ahojte chalani.

Logopéd. Pozorne počúvajte hádanku, povedzte mi odpoveď.

Prišiel bez farieb

A bez štetca

A prefarbil všetky listy.

Výborne! správne.

Pozdravy od učiteľov.

jeseň.

2.

Úvod do témy.

Formulácia témy vyučovacej hodiny.

1 minúta

Logopéd. Včera ste sa vybrali na prechádzku a pozorovali zmeny v prírode. Povedzte mi chlapci, čo si myslíte, o akej sezóne sa dnes budeme baviť? Pozrite sa, kto nás prišiel navštíviť. Na stôl sa položí bábika v jesennom kostýme.

Samozrejme, zavítala k nám krásna Jeseň.

O jeseni.

jeseň.

3.

Hlavná fáza lekcie.

10 min.

b) rozvoj dlhého smerovaného výdychu.

c) jednoduchá analýza zvuku

Logopéd. Chlapci, skúsme zostaviť príbeh pre nášho hosťa.

Spomeňte si na rannú prechádzku, pozrite sa z okna a povedzte mi, aké je dnes počasie?

(odpovede detí sú doplnené dejovými obrázkami)

Výborne!

Dá sa teda povedať, že na jeseň je počasie veľmi často zamračené a daždivé.

Počas prechádzky ste sledovali listy na stromoch. Aké zmeny nastali? A ako, jedným slovom, môžeme povedať o listoch namaľovaných rôzne farby? Listy, čo? (Viacfarebné).

Zopakujme si toto slovo spolu (deti si slovo zopakujú spolu s logopédom).

Výborne!

A aké ďalšie zmeny v prírode nastávajú na jeseň? Kam idú vtáky?

Aké zásoby si robia zvieratá na zimu?

Správne, dobre!

A teraz si ešte raz spoločne pri pohľade na obrázky zopakujme náš príbeh o jeseni.

(Zobrazené všetky obrázky)

Výborne! Napísali sme veľmi dobrý príbeh.

Chlapci, vezmime si listy a fúknime na ne. (Listy ležia na kartóne. Je v nich navlečená a upevnená niť, druhý koniec nite je upevnený na kartóne. Kartón sa privedie na úroveň úst dieťaťa).

Výborne! Máme poriadny pád lístia.

Chlapci, spomeňme si na slová o jeseni a jej znakoch, ktoré sme dnes povedali, ale všetky tieto slová by sa mali začínať zvukom O.

správne. A aké ďalšie slová, ktoré tiež začínajú na hlásku O, môžete pomenovať. Pozorne si prezrite obrázky. Výborne! Všetky tieto slová (jeseň, oblak, pomaranč, zelenina) začínajú zvukom O.

Na oblohe je veľa sivých oblakov, slnko sa schovalo za mraky. Začína pršať.

Listy sa zmenili na žlté, červené, oranžové a niektoré zostali zelené.

Vtáky lietajú na juh.

Veveričky zbierajú huby, orechy. Myši zbierajú zrná.

Prišla jeseň. Slnko sa schovalo za mraky. Vonku zamračené počasie. Prší čoraz častejšie. Listy na stromoch sa stali viacfarebnými: červená, žltá, oranžová. Vtáky lietajú na juh. Zvieratá sa pripravujú na zimu. Veverička zbiera huby a orechy. Myši zbierajú zrná.

Deti vdychujú vzduch nosom, naťahujú pery hadičkou a fúkajú na listy bez toho, aby si nafúkli líca.

oblak, jeseň

Zelenina, pomaranč

4.

Fizminutka

2 minúty.

Vychovávateľ. Odviedli ste veľmi dobrú prácu, teraz si poďme trochu oddýchnuť. Pedagóg, logopéd vykonávajú cvičenia s deťmi.

padanie listov, padanie listov,

Žlté listy lietajú.

krúženie po ceste,

Padajú vám pod nohy.

Znie hudba.

Deti robia cvičenia

Deti bežia a zobrazujú listy

Točenie na mieste, točenie, držanie sa za ruky.

Posaďte sa pomaly.

5.

Kreslenie

10 min.

Vychovávateľ. Odpočívali sme s vami a teraz si vypočujte báseň „Jesenné lístie“.

Vtáčia búdka bola prázdna, vtáky odleteli,

Listy na stromoch tiež nesedia

Dnes celý deň všetko letí, letí...

Vraj chcú letieť aj do Afriky.

Chlapci, kto si pamätá, ako sa volalo obdobie, keď padali listy zo stromov? Poďme spolu vysloviť toto slovo LEAF FALL.

Výborne! Navrhujem, aby ste sami zariadili pád lístia pre nášho hosťa. Aby ste to urobili, vezmite si prázdne listy. Môžete mi povedať, čo máte na listoch? Správne, kmeň stromu, Teraz zoberte lepidlo, jemne ho naneste na konáre stromu. Potom prilepte nasekané kúsky listov, získate korunu stromu. Teraz sa pokúste ukázať, ako listy padajú.Na to naneste lepidlo na kúsok listu a priložte ho k stromu, nezabudnite listy prilepiť na trávu. Výborne, padalo vám poriadne lístie. (Všetky práce sú položené na stole. Deti prácu skúmajú.)

Naša JESEŇ ďakuje za vašu prácu a lúči sa do ďalšej hodiny.

Deti si sadnú na svoje miesta.

Zobrazí sa obrázok.

Deti spolu s učiteľkou vyslovujú slovo Padajúce lístie.

Deti nanesú lepidlo na list vedľa konárikov a prilepia kúsky listov.

6.

Zhrnutie lekcie

1 minúta.

Pedagóg, logopéd. Chlapci, veľmi sa nám páčilo, ako ste dnes pracovali. Pripomeňme si, čo sme dnes robili?

Zbohom.

Vymyslel príbeh. Identifikujte prvý zvuk v slovách. Fúkať na listy. List padol.

Zbohom

Téma: "Domáce zvieratá"

Účel: Rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia, reči.

Úlohy:

    Rozšírenie pasívnej a aktívnej slovnej zásoby na danú tému

    Rozvoj verbálno-logického myslenia, priestorovej predstavivosti, zrakového a sluchového vnímania

    Rozvoj dobrovoľnej pozornosti, jej objemu a koncentrácie

    Vývoj frázovej reči

    Rozvoj jemných motorických schopností

    Rozvoj detskej predstavivosti premenou námetu na nový obraz.

Vybavenie: disk s rozprávkou, námetové obrázky, prstové bábky.

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment

Raz, v letný slnečný deň, vyšli domáce zvieratá, aby sa prešli po trávniku. A niektoré zvieratá zostali vo svojich domoch. Koho myslíš?

Sadnite si k svojim stolom a my teraz zistíme, kto býva v každom farebnom dome.

2. Hra "Hádaj, koho hlas?"

Otvorí sa okno červeného domčeka, kde je ukrytý obraz prasaťa

Akú farbu má domček ošípaných? (červená)

(Pes - zelená, mačka - modrá, krava - žltá, kôň - biela)

3. Počúvanie rozprávky „Turka“

- A teraz vás pozývame, aby ste si vypočuli rozprávku „Turnip“. Kto pozná túto rozprávku?

- Ktoré z domácich zvieratiek sa nachádza v tejto rozprávke?

4. Inscenácia rozprávky

- Pred vami sú prstové bábky, vyberte si postavy z tejto rozprávky.

- V rozprávke hrdinovia volali o pomoc, ako by ste zavolali. Vyskúšajme.

Kto ako prvý volal o pomoc? (dedko)

- Komu ste volali? (babka)

- Dedko zavolal babku „Babka, prosím, poď mi pomôcť ťahať repku“

- Takže vo svojom živote, keď potrebujete pomoc, môžete o ňu požiadať.

5. Hra „Puzzle – Domáce zvieratá“

- A teraz pošlime domáce zvieratá chodiť po trávniku. (Každé dieťa hľadá miesto pre zvieratko)

6. Origami

-A teraz vám navrhujeme vyrobiť rozprávkového hrdinu z papiera - psa.

(tvorba modelu - pes)

7. Zhrnutie vyučovacej hodiny

- Čo si pamätáš? čo sa vám najviac páčilo?

Abstrakt lekcie o logaritmike v stredná skupina pre deti 4-5 ročné s OHP na tému „Les. Huby“.

téma: „Les. huby"

Úlohy:

- rozvoj pamäti, pozornosti, opticko-priestorových funkcií;

- sluchové funkcie;

- motorická sféra, manuálna pohyblivosť;

- artikulačná pohyblivosť;

- zvuková výslovnosť.

Vybavenie: obrázky húb, rytmický vzor (kvapky), farebné listy.

jaÚvod

1. Dynamické cvičenie. Deti vstupujú do sály pri hudbe a dvíhajú kolená vysoko.

Po cestičkách, po cestičkách

Poďme na prechádzku do lesa

Možno v jesennom lese

Nájdeme hríb.

IIHlavná časť.

2. Rozvoj jemnej motoriky „Ideme hľadať huby“

Jeden dva tri štyri päť

Ohnite každý prst.

Ideme hľadať huby

Ukazovák a prostredník pravej ruky „kráčajú“ po ľavej dlani.

Tento prst šiel do lesa

Našla sa táto prstová huba

Tento prst sa začal čistiť

Tento prst zjedol všetko

Ohnite každý prst

Preto pribral

Ukáž palec.

3. Chlapi, pozri, koľko húb je naokolo, nazvime ich po slabikách.

Hra: "stomp - dupať"

(bo-ro-vik, o-pyo-nok, li-sich-ka, red-zhik, under-be-re-zo-vik).

4. Rozvoj sily hlasu.

Hra: „Echo“ (polovica detí sú „hubári, druhá polovica sú „echo“)

Prechádzali sme sa lesom, zbierali huby

A stratil sa.

Kričanie v lese: AU! AU! (hubári)

A nám ako odpoveď: ay, ay. (echo)

5. Formovanie tempa a rytmu.

Na jeseň často prší. Dážď má svoju pieseň. Dážď kvapká a spieva, kvapky pomaly kvapkajú „kvapkajú-kvapkajú-kvapkajú“ (prstom pravej ruky udrieme do dlane ľavej ruky), potom rýchlo „kvapkajú-kvapkajú-kvapkajú“ (rýchlym tempom, na druhej strane).

A teraz si podľa nákresu zaspievajme pieseň o daždi. Veľká kvapka znamená spievať pomaly a malá kvapka znamená spievať rýchlo. Počúvajte, ako spievam túto pieseň.

Kvapkať-kvapkať-kvapkať Kap-kvapkať-kvapkať-kvapkať

6. Dychové cvičenia.

Jeden, dvaja, traja sa držia za ruky

A dostať sa do kruhu.

Dychové cvičenie "Vietor"

Chlapci, akú farbu majú listy na stromoch? (červená, žltá, zelená).

Zafúkal vetrík, lístie zašušťalo a letelo k zemi.

- fúka slabý vetrík - f-f-f-f

- a takto zatrasie plachtou - fff (hladké pohyby rúk s malou amplitúdou)

- fúka silný vetrík - f-f-f-f

- a takto zatrasie plachtou - fff (pohyby s veľkou amplitúdou)

7. Artikulačná gymnastika.

Chlapci, zaspomínali sme si, aké huby rastú v lese.

Aj u nás v hale vyrástol hríb, hľadajme ho.

Tu to je, na zrkadle, poď sem.

- huba - kôň

- ústna harmonika

8. Hudobný spev.

Vietor fúka, listy sa hojdajú a spievajú svoje piesne.

- osika - ah-ah-ah-ah

- jarabina - a-a-a-a

- breza - ach-och-och-och

- dub - woo

9. Pieseň „A my s mamou pôjdeme do lesa“

10. Fyzik. minútu

Kráčali sme, kráčali, kráčali

Kroky na mieste

Huba nájdená

Ukážte rukami siluetu huby

Prehnutý, roztrhnutý

napodobňovať pohyby

na

text

Pridané do košíka

A poďme ďalej

Kroky na mieste

11. Vonkajšia hra „Húbár“

Noc, hubár a „huby“ (deti) spia, posadili sa a zovreli hlavy v dlaniach.

Pri rýchlej hudbe deti „hubujú“ a hubár ich chytá.

12. Relaxácia

Deti si ľahnú na koberec, zaznie melódia „Little Waves Play“ od T. Gomeza (audio kolekcia „The Magic of Nature“).

Abstrakt lekcie o rozvoji súvislej reči v prípravná skupina pre deti s OHP “jar”

Ciele:

    Rozvoj myšlienkových procesov

    Rozvoj súvislej reči

Výbava: slnko, lúč-radosť, lúč-strach, lúč-smútok.

    Org. moment

    Hlavné Časť

Bolo to na jar. Slnko jasne svietilo, z ktorého sa veľa lúčov rozptyľovalo rôznymi smermi. Ale jeden vtipálek ray sa rozhodol ísť na výlet. Zamyslite sa nad tým, čo urobil. (bežal, skákal, skákal, svietil)

Koho si zobudil?

Spod snehu sa objavila tráva.

V lese sa v brlohu zobudil medveď.

Na stromoch začali napučiavať puky.

Všade naokolo sa roztápajú snehové záveje a tečú potoky.

Na čistinkách sa objavili prvé kvety – snežienky.

Vtáky prileteli a začali si robiť hniezda.

    Nezávislý príbeh (podľa kariet-schémy)

    Hádanky-vysvetľovači

Náš lúč sa počas cesty stretol so svojimi bratmi - rayom ​​a rozhodli sa zahrať hádanky. Hádajte, čo som dnes videl?

- dlhá, priehľadná, topiaca sa (cencúľ )

- na bielej prikrývke - čierna diera (rozmrazená náplasť )

- beží, mrmle, trblieta sa (Prúd )

- napučiavať, prasknúť, zozelenať (obličky )

3) Mimické štúdie

Náš jarný lúč (radosť) prekvapuje a raduje sa. A jeho druhý brat dostal strach. Čo urobil? Rozpustil nám cencúľ, pokazil snehovú pokrývku (zobrazuje zdesenie). A tretí brat, lúč, bol len smutný (smútok). Začal som písať poéziu, no nenachádzal som slová.

    Básne (slová - homografy)

Sneh sa topí, potok tečie,

Pobočky sú plné lekárov (vežami )

Teraz teplá jar

Veľa sudov na konároch (obličky )

Jarná obloha pred nami

Tričká lietajú nad vlnami (čajok )

Sneh sa topí, lúka ožila,

Prichádza tieň, prichádza jardeň )

    Fizminutka

Poďme spolu s jarnými lúčmi do lesa na lúku (počúvajte hudbu). Riešenie rozporov. Potom medzi lúčmi vznikol spor: „Je jar dobrá alebo zlá?

Jar je dobrá, pretože...

Jar je zlá, pretože...

    MFO (metóda ohniskových objektov)

Unavený lúčmi sporu a odišiel domov. Ako sa sem mravec dostal?

Aký mravec?

    • Malý

      Rýchlo

      Ťažko pracujúci

      Svižný

Aký lúč?

    • Malý, keď slnko slabo svieti, máločo nie je jasné.

      Rýchlo, keď ho chytíte na zrkadlo a rýchlo pohnete rukou.

      Pracovitý, keď sa okamžite roztopí veľký závej alebo veľa snehu.

      Svižné, keď za jeden deň dokáže roztopiť sneh na rôznych miestach.

    Správa mravca.

Mravec niesol obálku so správou, skúsme to zistiť pomocou morfolu. tabuľky:

Abstrakt lekcie v seniorská skupina pre deti s OHP III na tému „Prechádzka lesom“.

Cieľ: objasnenie, rozšírenie a aktivácia slovníka na preberané témy:

Les“, „Hmyz“, „Kvety“.

Úlohy:

Nápravné a výchovné :

    Obohaťte slovnú zásobu o prídavné mená a slovesá.

    Rozvíjajte súvislú reč, naučte sa prerozprávať podľa obrázkového plánu.

    Rozvíjať fonematickú analýzu a vnímanie.

    Zlepšiť schopnosť slabičnej analýzy slov.

    Upevniť zručnosť zhody čísloviek s podstatnými menami.

    Posilnite zručnosť tvorenia podstatných mien s pomocou zdrobnenina prípony.

    Opravte používanie predložiek.

    Posilnite gramatickú stavbu vety.

Korekcia-rozvíjanie :

    Rozvíjajte priestorové funkcie.

    Rozvíjajte sluchovú pozornosť a pamäť.

    Práca na zmene sily hlasu, hladký výdych reči.

    Pracujte na koordinácii reči s pohybom.

Nápravné a výchovné :

    Rozvíjať schopnosť pracovať v skupine.

    Pestujte si zmysel pre lásku a úctu k prírode.

Vybavenie: magnetická tabuľa; sadzacie plátno; lopta; "vlak" s dvoma

vozne, obrázky predmetov zobrazujúce kvety, zvieratá, hmyz;

karty so slovnými schémami; smerové karty; obrázkový plán na prerozprávanie.

Priebeh kurzu.

ja . Organizácia času.

(Vytvorenie emocionálne pozitívneho pozadia.)

Logopéd.

Chcem vám povedať hádanku o jarnom mesiaci.

Polia sú zelené,

Slávik spieva.

Záhrada je odetá do bielej

Ako prvé lietajú včely.

Hrom duní.

Hádajte, aký je mesiac? (Smieť)

Aký je jarný mesiac máj?

deti.

Tretí, posledný jarný mesiac.

Logopéd.

Jar je v plnom prúde. Čerešňové kvety. Hmyz sa prebudil. Prišli teplé, slnečné dni. Teraz je tak dobré byť mimo mesta, v prírode. Chcete, aby sa naša lekcia dnes konala v lese?

II . Hlavná časť.

1. Aktivizácia vedomostí detí na tému „Les“.

Logopéd.

Kto žije v lese?

deti.

Zvieratá, vtáky, chrobáky, jašterice, motýle.

Logopéd.

Bez čoho nie je les?

deti.

Bez stromov, trávy, kríkov.

Logopéd.

Čo dáva les človeku, zvieratám, vtákom?

deti.

Les dáva ľuďom čistý a čerstvý vzduch, šetrí teplo, teplo, dáva tieň a chlad, dáva huby, bobule, palivové drevo ... Zvieratá a vtáky - úkryt a jedlo.

2. Diferenciácia spoluhlások podľa tvrdosti - mäkkosť.

Logopéd.

Pozri, na nástupišti je elektrický vlak. Poďme do auta.

(sedieť na stoličkách)

Sú tu ešte dve prázdne autá. Pomôžme cestujúcim posadiť sa. Zvieratá s tvrdým „l“ vo svojich menách budú jazdiť v prvom aute a zvieratá s jemným „l“ v druhom aute.

(deti rozdeľujú zvieratá do vagónov)

3. Aktivácia výslovnosti hlásky „l“ v slabikách, rozvoj sluchovej pozornosti a pamäti, rozvoj hlasovej sily.

Logopéd.

No, náš vlak odchádza. Zatiaľ sa dohodneme, ako sa budeme volať, ak niekto zaostane. Čo plače muž, keď sa stratí?

deti.

AU!

Logopéd.

A budeme sa volať inak. Pozorne počúvajte a opakujte po mne: LA LO LO LY

LU-LO-LY-LA

Teraz si zahrajme opačnú hru. Keď na vás zavolám nahlas, odpoviete potichu a naopak.

4. Rozvoj plynulého výdychu reči.

Logopéd.

Kým sme sa hrali, vlak dorazil do požadovanej stanice. Vystupujeme z auta.

Pozrite sa, ako je v lese dobre. Povedzme jedným dychom: "Ach, aké krásne!" (Deti opakujú.)

5. Obohatenie slovníka o prídavné mená a slovesá.

Logopéd.

Aký druh nádherné slová môžeme povedať o lese?les ktorý?(veľká, obrovská, hustá, hustá, krásna, zimná, jesenná, ihličnatá, listnatá, breza, dub, borovica, zelená, nevyhnutná ...)

les čo robí?(rastie, robí hluk, zelene sa, opadáva listy, žije, dýcha, čistí vzduch, teší ...)

6. Zlepšenie gramatickú štruktúru reč (tvorba jednokoreňových slov).

Logopéd.

Zo slova utvorme slová jednej rodinyLES a hrať loptu.

Pomenujte les láskyplne.(drevo, drevo)

Kto sa stará o les?(lesník)

Kto pestuje les?(arborista)

Ako sa nazývajú bobule, ktoré rastú v lese?(les)

Ako sa volá rozprávkový hrdina žijúci v lese?(lesník, drevorubač)

Kto rúbe les?(drevorubač)

7. Rozvoj schopností fonematické analýzy.

Logopéd.

Pozrite, chlapci, aké zvučné, veselépotok na našej ceste. Ale okolo je toľko nepotrebných predmetov, ktoré ho upchávajú. Vyčistíme potok.

(Deti zbierajú obrázky. Na koberci sú zavesené hotové slovné schémy.)

Kto alebo čo je na tvojich obrázkoch? Povedzte názvy obrázkov.

deti.

Chrobák, los, sumec, osa, reťaz, fúzy.

Logopéd.

Umiestnite svoje obrázky pod príslušné slová v diagrame.

8. Koordinácia reči s pohybom.

Išli sme na lesný trávnik,

Zdvihnite nohy vyššie

Cez kríky a humna,

Cez konáre a pne.

Kto kráčal tak vysoko -

Netrafil, nespadol.

9. Vývin gramatickej stavby reči (koordinácia čísloviek s podstatnými menami).

Logopéd.

Na aké krásnekvetinová lúka Prišli sme. Navrhujem hrať na tejto čistinke v hre "Áno - nie."

(Na podlahe sú rozložené kartičky rôznych farieb.)

Vyberte si kvety. Prvý hráč povie, čo má na obrázku. Napríklad: "Mám dve púpavy." Ďalší hráč bude pokračovať: „A ja nemám dve púpavy, ale mám päť sedmokrások“ a tak ďalej v kruhu.

10. Rozvoj fonematického sluchu (zvýraznenie prvej hlásky v slove).

Logopéd.

Pozrite sa, aké ďalšie nezvyčajné kvety tu rastú. Na ich okvetných lístkoch sú obrázky.

Určte, ktorý okvetný lístok je nadbytočný. Venujte pozornosť prvým zvukom slov.

(Deti plnia úlohu.)

11. Zdokonaľovanie gramatickej stavby reči (používanie predložiek, tvorenie podstatných mien s deminutívnymi príponami).

Logopéd.

Koho vidíme na tejto čistinke?

deti.

Hmyz.

Logopéd.

Musíte prejsť cez bunky v smere uvedenom na kartách a povedať, kde je hmyz.

deti.

Kobylka skáče zo stebla trávy na steblo trávy.

Vážka sa posadila na ľaliu.

Mravec vylieza z mraveniska.

Lienka lezie po liste. Atď.

Logopéd.

Láskyplne pomenujte hmyz.

(Komár je komár, vážka je vážka, včela je včela, chrobák je chrobák, mravec je mravec atď.)

12. Rozvoj súvislej reči.

Deti rozprávajú príbeh „Pracovné včely“ na základe plánu.

13. Zdokonaľovanie zručnosti slabičného rozboru slov.

Logopéd.

Je čas, aby sme sa vrátili. Nastúpme do vlaku a pomôžme zvieratkám posadiť sa. Dajte do prvého auta tie zvieratá, ktorých mená majú dve slabiky, do druhého - tie, ktorých mená majú tri slabiky.

III . Záverečná časť.

Tu sme doma. Čo si mal rád? Čo si pamätáš?

(Prácu detí hodnotí logopéd.)

Ciele: Objasniť a rozšíriť slovnú zásobu k téme na výrazovej úrovni.

Úlohy:
1.Úvod do nezávislá reč deti nominatívnej a predikatívnej slovnej zásoby na danú tému v rámci svojich rečových schopností.
2. Formovanie porozumenia gramatických tvarov podstatných mien v jednotnom a množnom čísle.
3. Tvorenie stereotypne konjugovanej frázy (podstatné meno + prídavné meno).
4. Formovanie zručností porozumenia "jeden" - "veľa", "veľký" - "malý".
5. Formovanie koordinovaného dýchania, pohybov a reči prostredníctvom rečovo-motorických cvičení.
6. Formovanie všeobecných pohybových schopností, rozvoj zrakovej pozornosti a pamäti.
7. Pestujte si túžbu napodobňovať rečový vzor dospelého.

Vybavenie: prírodná zelenina, modely zeleniny, dedko - bábika bibabo, košík, obrázky predmetov.

Pokrok v lekcii

I. Organizačný moment(klop na dvere) - Prišli nás dedko navštíviť chalani a priniesli veľkú tašku. Chcete vedieť, čo je v taške?

II.Hlavná časť
1. Logopéd vytiahne a ukáže po jednej zelenine a na každú sa pýta.
- Čo je to? (Objasnite názvy zeleniny.) (Toto je paradajka. Toto je uhorka. Toto je mrkva. Toto je repa. Toto je kapusta). Deti odpovedajú zborovo.
Logopéd vloží obsah vrecka do košíka a pýta sa:
- Čo je toto? Ako nazvať všetko, čo nám dedko priniesol? (Toto je zelenina.) Povedzme všetci spolu (Zelenina).
L. Kde rastie zelenina? (V záhrade, v záhrade, v skleníku, v skleníku).
Teraz vám poviem, odkiaľ pochádza zelenina v obchodoch (ukazuje tabuľku).
L. Kde rastie zelenina? (zelenina rastie v záhrade na záhonoch)
L. Ako sa zbiera zelenina? (odtrhnúť, odrezať).
L. Povedzme dedkovi, akú zeleninu poznáme.

2. Cvičenie „Ukáž a povedz“(deti po jednom idú von, zoberú si akúkoľvek zeleninu, pomenujú, logopéd sa pýta, dieťa odpovedá s pomocou logopéda).
Logopéd. Anya poď k stolu a zober si akúkoľvek zeleninu. Akú máš zeleninu? (dieťa ukazuje zvyšok chlapcov a volá "mrkva").
Logopéd. Čo je ona? (Je dlhý, červený, hladký.)
Logopéd. Kde rastie? (v záhrade, v záhrade)
Logopéd. Čo je toto? (Ukazuje paradajku.)
Logopéd. Čo je on? (Je okrúhly, červený, mäkký).
Logopéd. Čo je toto? (Ukazuje uhorku.)
Logopéd. Čo je on? (Je zelený, dlhý, pichľavý).
Logopéd. Kde rastie? (v záhrade, v záhrade)
Logopéd. Čo je toto? (ukazuje kapustu)
Logopéd. Čo je ona? (Je okrúhla, veľká, biela)
Logopéd. Čo je toto? (Ukazuje repu.)
Logopéd. Čo je ona? (Je žltá, okrúhla, malá)
Logopéd. Veľmi dobre ste hovorili o zelenine. Zatlieskaj si!

3. Hra "Spoznaj zeleninu podľa popisu."
L. A teraz, chlapi, pozorne počúvajte, popíšem zeleninu (dieťa zoberie zeleninu, ktorá zodpovedá popisu, prinesie ju a vloží do košíka). L. vyzve dieťa, aby našlo svoju zeleninu z navrhnutých obrázkov a pripevnilo ju na tabuľu.

4. Hra „Jeden-Veľa“(logopéd zavolá zeleninu jednotného čísla, potom požiada dieťa, aby pomenovalo množné číslo).
L. Jedna paradajka. Anya nájdite obrázok, na ktorom je nakreslená paradajka.
L. Teraz je veľa paradajok. Toto sú paradajky. Deti ukazujú, kde sú paradajky? (podobne ako pri každej zelenine).
uhorka-uhorky.
paradajka - paradajky.
repík — repík
mrkva - mrkva
kapusta - kapusta.

5. Telesná výchova.
Prechádzame sa po záhrade Deti, držiace sa za ruky, kráčajú v kruhu, v strede ktorého sú paradajky,
Zbierame paradajky.
Paradajky sú dobré Pohladkajte si brucho.
Jedzme výdatne.
Prechádzame sa po záhrade Deti, držiace sa za ruky, chodia v kruhu, v strede ktorého sú uhorky.
Zbierame uhorky. Stlačte a uvoľnite prsty.
Uhorky sú dobré Pohladkajte si brucho.
Jedzme výdatne.
Prechádzame sa po záhrade Deti, držiace sa za ruky, kráčajú v kruhu, v strede ktorého leží mrkva a repa.
Zbierame mrkvu, repu. Stlačte a uvoľnite prsty.
Mrkva, repa sú dobré - Pohladkajte si brucho.
Jedzme výdatne.

Ukážte deťom košík so zeleninou, položte otázku: - Čo sme nazbierali v záhrade? (Vybrali sme zeleninu.)

6. L. Povedzme starému otcovi znova o zelenine, čo to je (vypracovanie stereotypnej frázy spojenej s prídavným menom).
Mrkva dlhá, červená, hladká
Uhorka zelená, dlhá, pichľavá
Repík okrúhly, malý, žltý
Kapusta okrúhla, veľká, biela
Paradajka je okrúhla, červená, mäkká.

7. D / a "Veľký-malý".
L. Chlapci, zelenina je veľká, ale malá. L. začína - dieťa pokračuje.
Uhorka - uhorka.
Kapusta je kapusta.
Paradajka je paradajka.
Mrkva - mrkva.
repka — repka

III.Výsledok vyučovacej hodiny.
Výborne chlapci. Všetci tvrdo pracovali a robili si svoju prácu.
Pripomeňme si ešte raz, čo nám priniesol dedko vo vrecúšku (logopéd ukazuje obrázky, všetci zborovo opakujeme ich mená).
Domáca úloha. "Konzervovaná zelenina" (príloha)

Aplikácia

"Konzervovaná zelenina"

Prípravné práce: rodičia krájajú zeleninu.
Na vrch jednej nádoby dajte veľkú zeleninu a na druhú malú. Zeleninu poukladajte tak, aby sa všetka zmestila do dózy. Teraz nalepte zeleninu na poháre.
učiteľ logopéd,
MBDOU" MATERSKÁ ŠKOLAč. 248“, Ufa, Republika Baškirsko

Dnes mnohí rodičia, ktorí sa starajú o komplexný vývoj dieťaťa, vedia, že normálny vývoj reči dieťaťa prispieva k formovaniu zručnosti gramotného písania a čítania. Pred začiatkom vyučovania je potrebné vykonať prieskum reči dieťaťa, aby ste našli všetky nedostatky vo výslovnosti.


Čo je charakteristické pre dieťa v tomto veku:

  1. Vo veku 5 rokov by malo dieťa ovládať všetky zvuky reči, s výnimkou syčivých zvukov a „P“, niekedy aj zvuku „L“, ktorý dieťa stále zle vyslovuje.
  2. Dieťa v lexike by malo mať dostatočnú slovnú zásobu, aby dokázalo zostaviť vetu z 5-7 slov.
  3. Dieťa by malo vedieť používať slová v jednotnom a množnom čísle.
  4. Dieťa by malo byť schopné opísať akýkoľvek predmet a uviesť jeho vlastnosti.
  5. Schopnosť viesť dialóg je ďalšou z noriem charakteristických pre deti tohto veku. Pri komunikácii s dospelým by jeho reč mala byť zrozumiteľná nielen rodičom, ale aj cudzím ľuďom.
  6. Dieťa by malo rýchlo uviesť svoje meno, priezvisko, vek, mená rodičov, prezývky zvierat, ktoré žijú v blízkosti.

Ak dieťa nič z uvedeného nevie, bude pre neho užitočné navštevovať logopedické kurzy. Budú zamerané na rozvoj jemnej motoriky, obohacovanie slovnej zásoby, rozvíjanie prúdu vzduchu a samozrejme nápravu narušenej výslovnosti.

V súkromných logopedických centrách konzultácie a hodiny vedie logopéd. Jeho práca však nie je lacná. Ale rodičia, ktorí majú možnosť študovať doma s bábätkom, budú môcť tento čas stráviť užitočne. Navyše, v uvoľnenom domácom prostredí sa dieťa cíti pohodlnejšie: nedochádza k zbytočnému stresu z komunikácie s cudzím človekom.


Kurzy logopédie doma

Na pomoc mamám prichádza rôzna literatúra.

Jednou z výhod, ktoré môžete využiť aj doma, je „Logopedická domáca úloha pre deti s ONR od 5-7 rokov“ Teremková N.E. Tieto úlohy môžu byť ponúknuté dieťaťu a mladšiemu ako 5 rokov.

Odporúčame využiť výhody ďalších dvoch autorov - sú to Bardysheva T.Yu a Monosova E.N. Ponúkajú opatrovateľov a rodičov veľké množstvo príspevky určené na rozvoj detí od tis.

Aby bola domáca úloha úspešná, musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

  • Všetky hodiny musia byť vedené hravou formou, aby dieťa bolo fascinované všetkým, čo sa deje, a tiež nerozumelo skutočná hodnota vykonané cvičenia.
  • Triedy by mali byť časovo obmedzené. Na začiatok je to 3-5 minút, potom to zvýšte na 15-20.
  • Počet herných lekcií za deň je cca 2-3, takže materiál sa rýchlejšie vstrebe.
  • Chváľte svoje dieťa za každý úspech, podporte ho milým slovom. Nepoužívajte slovo „nesprávne“ – dieťa sa môže stiahnuť a už nadviazať kontakt.
  • Hodiny sa najlepšie vykonávajú počas hodín, keď dieťa nie je unavené. Najlepší čas na to - po raňajkách a po dennom spánku.
  • Pri rozhovore s dieťaťom sa otočte tvárou k nemu, zreteľne vyslovujte všetky zvuky. Pamätajte, že ste vzorom.
  • Ak sa pri plnení úlohy zoznámite s niektorými prírodnými javmi, musíte to urobiť v čase, pre ktorý sú tieto javy charakteristické (v zime - náuka zimných javov, v lete - letné).


Etapy domácich úloh

Poďme si objasniť postup vedenia tried doma:

  • Prstová gymnastika.
  • Gymnastika pre artikulačné orgány.
  • Hry na hláskoslovie, rozvoj sluchu, logorytmiku.
  • Rozvoj reči, dopĺňanie slovnej zásoby.

Zvážte v poradí každú fázu tréningu doma.

Gymnastika pre prsty

Je známe, že medzi ľudskou rukou a mozgom existuje silný vzťah. Preto vykonávaním malých pohybov rúk trénujeme oblasti mozgovej kôry. No, ak sú tieto pohyby kombinované s rečou, potom budú výhody takýchto cvičení oveľa väčšie.

Rodičia, ktorí so svojím dieťaťom robia prstovú gymnastiku, by nemali len požiadať o vykonanie akýchkoľvek akcií, ale mali by sa s dieťaťom učiť a opakovať krátke riekanky, výroky, piesne.


Existuje veľa možností pre cvičenie prstov. V kníhkupectvách nájdete veľké množstvo literatúry s celými súbormi cvičení na rozvoj motoriky. Tieto publikácie môže použiť každá matka.

Vo všeobecnosti existuje množstvo pohybov, ktoré prispievajú k rozvoju jemných motorických schopností:

  • hladenie jednej dlane druhou;
  • masáž prstov jednej ruky druhou rukou;
  • kombinácia palec ruky s inými prstami;
  • spojenie prstov dvoch pier navzájom.

Veľkým prínosom je hrať sa s „kúzelným vrecúškom“, do ktorého mama nasype cereálie. Každé vrecko môže obsahovať buď jeden druh cereálií alebo iný. Bežne používaná pohánka, hrášok, fazuľa, ryža.

Dieťa je požiadané, aby sa dotklo malých a veľkých inklúzií prstami. Ďalšia možnosť použitia obilnín: stačí zmiešať v miske odlišné typy a požiadajte dieťa, aby to vyriešilo.

Hlavné cvičenia sú uvedené v tomto videu:

Artikulačná gymnastika

Tieto cvičenia sú zamerané na posilnenie svalov artikulačného aparátu, rozvoj rozsahu pohybu. Akejkoľvek následnej produkcii zvukov predchádzajú artikulačné cvičenia.

Cvičenia sa delia na dynamické a statické. Pri vykonávaní prvého jazyka pery vykonávajú určitý druh cvičenia, to znamená, že sa neustále pohybujú. Pri vykonávaní posledného musia artikulačné orgány "zaujať" určitú polohu a držať ju niekoľko sekúnd. Takéto cvičenia sú pre bábätko náročnejšie, je dôležité ho naučiť robiť.

Existujú cvičenia, ktoré sa dajú robiť vždy a pre všetky deti. Jednoducho prispievajú k rozvoju pohybov všetkých svalov ústrojenstva.

Existujú cvičenia, ktoré „pripravia“ svaly potrebné na vyslovenie hlásky, ktorú dieťa zle vyslovuje.

Medzi cvičeniami sú nasledujúce:

  • na rozvoj a posilnenie svalov jazyka;
  • na rozvoj a posilnenie svalov pier;
  • na rozvoj a posilnenie svalov na lícach;


Tu sú niektoré z týchto cvičení:

"Úsmev". V úsmeve silno natiahnite pery, ale zuby by nemali byť viditeľné. Držte úsmev 30 sekúnd.

"Plot". Silne sa usmievajte, aby boli viditeľné zuby, udržujte úsmev.

"Neposlušný jazyk potrestáme." Mierne otvorte ústa, položte jazyk na spodnú peru a poklepaním na ňu vyslovte „päť-päť-päť ...“.

"Trubica". Otvorte ústa, vyplazte jazyk a pokúste sa ohnúť jeho bočné okraje nahor vo forme trubice, držte ju v tejto polohe 30 sekúnd.


"Poďme zlízať lekvár." Pomaly, bez odtrhnutia jazyka, si najprv olíznite hornú peru od kútika ku kútiku, potom postup zopakujte so spodnou perou.

"Hodiny tikajú." Usmejte sa, otvorte ústa a potom sa špičkou jazyka striedavo dotýkajte kútikov úst.

"Čistíme si zuby." Usmievajte sa, otvorte ústa, potom špičkou jazyka, dostatočne silným tlakom, vyčistíme vnútro zubov spodného radu (7-10 krát). Opakujte rovnaké cvičenie so zubami horného radu (7-10 krát).

"Hojdačka". Usmejte sa a otvorte ústa dokorán. Potom sklopte špičku jazyka pre spodný rad zubov o „jeden“ a zdvihnite ho o horný o „dva“. Opakujte - 4-5 krát.

Je lepšie vykonávať cvičenia nielen na požiadanie. Zaujmite svoje dieťa. Pozvite ho na výlet do čarovnej krajiny, kde Hlavná postava- jazyk. Snívajte spolu a tieto aktivity prinesú dieťaťu veľa výhod.










Nezabudnite, že všetky cvičenia na rozvoj artikulačných orgánov sa musia vykonávať pred zrkadlom. Dieťa by malo nielen cítiť, kde je jazyk a čo robia špongie, ale to všetko aj vidieť.

Základné cvičenia sú zobrazené v nasledujúcich videách.

Rozvoj fonematického sluchu

Keďže sa dieťa neučí reč samo, ale vnímaním zvukov od iných, je potrebné, aby ľudia žijúci v blízkosti hovorili správne.

Okrem toho môžu okolití ľudia v štádiu vývoja reči dieťaťa zohrávať obrovskú úlohu pri jeho vývoji. Mnohé aktivity na rozvoj sluchu sú založené práve na onomatopoji.


Zvážte, aké cvičenia môžete robiť s dieťaťom doma:

  • Hádajte, ktorý predmet zvoní. Dospelý vyzve dieťa, aby zvážilo predmety, ktoré môžu vydávať zvuk. Ukazuje, ako znejú. Potom za chrbtom schová predmet, ktorý vydáva zvuk (bubon, lyžica, pohár), a požiada dieťa, aby uhádlo, čo zvoní.
  • Hádajte, kde je zvuk. Dospelý za dieťaťom sa pohybuje po miestnosti a zvoní na rôznych miestach. Dieťa musí rukou ukázať miesto, kde počuje zvonenie.
  • Napodobňovanie zvukov, ktoré vydávajú zvieratá. Na vykonanie tohto cvičenia je vhodné použiť obrázky zápletky a predmetu. Môžete zvážiť malé zviera, diskutovať o tom, ako a kde žije. A povedz zvuk, ktorý vydáva. (Žaba, včela, mačka atď.)
  • Imitácia každodenných zvukov. Cvičenie je založené na opakovaní zvukov, z ktorých počujeme rôzne položky. (kvapky vody: KAP-KAP, jazdy vlakom: TU-TU atď.)

Logorytmické cvičenia zohrávajú významnú úlohu pri rozvoji sluchu a zmyslu pre rytmus. Ide o cvičenia, ktoré spájajú pohyb, reč a hudbu. Tento druh aktivity je u dieťaťa veľmi obľúbený. Dospelý ukazuje dieťaťu pohyby a vyslovuje slová, to všetko sa robí s dobre zvolenou hudbou. Hlavná vec v tomto je pripraviť sa vopred. Koniec koncov, ako bude lekcia zaujímavá, ak dospelý neustále robí chyby v slovách? ..


Vývoj reči

Práca na rozvoji reči dieťaťa zahŕňa dve oblasti:

  1. Práca so slovnou zásobou, kde dieťa objasňuje predstavu o okolitom svete predmetov a javov, o vzťahu ľudí.
  2. Rozvoj gramatickej stavby jazyka - dieťa sa učí používať slová v správnom tvare, správne skladať vety.

Slovná zásoba rieši tieto úlohy:

  • objasnenie chápania slov v slovnej zásobe dieťaťa;
  • obohatenie lexiky o nové slová;
  • formovanie zručností používania nových slov v samostatnej reči.


Dieťa ovláda svet, a aby bola táto práca pre neho zaujímavá a užitočná, je potrebné použiť stavebnice, hračky, detské knihy, námetové a zápletkové obrázky.

Chcel by som odporučiť demonštračný materiál vyvinutý autorkami Oľgou Gromovou a Galinou Solomatinovou na použitie na hodinách domáceho rozvoja reči. Obsahuje obrázky s jasnými a jasnými ilustráciami, ktoré budú pre deti zrozumiteľné a zaujímavé.

Nezabudnite, že pri práci s obrázkom je potrebné správne položiť otázku, aby dieťa mohlo nájsť slová na označenie kvality predmetu.

Je dôležité pochopiť, že toto slovo sa nesmie používať v reči. Na tento účel sa nové slová musia opakovať v kombinácii s inými známymi slovami. Napríklad pri čítaní Surikovho verša "Zima" je dieťa požiadané, aby premýšľalo o tom, čo ešte možno nazvať slovom "načechraný": mačiatko, uterák. Opakovaním v kombinácii so známymi slovami ho dieťa začne používať v samostatnej reči.


Materiál, s ktorým budete pracovať, musí zodpovedať veku dieťaťa. Pre 4-ročné dieťa môžu byť rozprávky „Ryaba Hen“, „Gingerbread Man“ a ďalšie. Rozprávka vyvoláva sympatie ku všetkému dobrému, je potrebná ako pre rozvoj reči, tak aj pre mravnú výchovu.

Čítanie rozprávok by malo byť sprevádzané ukážkou názorných ilustrácií. Je dobré posilniť to, čo čítate, krásnou karikatúrou. Tým sa prehĺbi dojem z rozprávky.

Vo veku piatich rokov môže byť dieťaťu ponúknuté porovnávanie vlastností predmetov, zovšeobecňovanie (zelenina, ovocie), vytváranie viet pomocou kľúčových slov (dievča, les, košík). Fixácia materiálu prebieha v didaktické hry Veľmi nám v tom pomáhajú príslovia a jazykolamy.

Tu je vzorový zoznam tém, ktoré sa dieťaťu ponúkajú:"Časti ľudského tela", "Oblečenie", "Ročné obdobia", "Zelenina, ovocie a bobule", "Dom a jeho časti", "Nábytok", "Zvieratá", "Doprava" a iné.

K rozvoju gramatickej štruktúry reči dochádza obohacovaním a aktiváciou slovníka, vytváraním súvislej reči. Deti majú najčastejšie chyby pri zmene podstatných mien podľa pádov a čísel (žiadne čižmy, ceruzky, mačiatka, húsenice). Na tieto ťažkosti treba brať ohľad pri vedení individuálnych hodín s dieťaťom.


Tu sú niektoré typy cvičení, ktoré sa s dieťaťom vykonávajú:"Jeden - veľa" (ruky), "Čo ukážem?" (Kvety, lampa) „Komu - čo? (kosť psovi), "Kto čo jedáva?" (krava - tráva), "Zavolajte to láskavo" (mačka - mačka, prsteň - prsteň), "Rozdeľte slovo na dve" (lietadlo - letí samo), "Kto je to a čo?" (jablko je okrúhle, sladké), "Koho je to časť?" (chvost líšky je chvost líšky), "Včera - teraz" (včera som išiel do parku, teraz sa hrám s bábikou) a iné.

Dnes na pultoch obchodov nájdete veľké množstvo literatúry, ktorá podrobne popisuje cvičenia a aktivity na rozvoj súvislej reči bábätka, ktoré možno použiť aj doma.

Nezabudnite, že dieťa rastie a čoskoro pôjde do prvej triedy. A úspech školy závisí od toho, ako dobre sa formuje jeho reč. Obdobie od 4 do 7 rokov je najpriaznivejšie pre rozvoj a korekciu reči.

Doprajte svojmu bábätku v tejto fáze vývoja čo najviac času a položíte tak pevný základ pre budúci úspech dieťaťa.


Ukážku logopedickej hodiny si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

zdieľam