Резюме на урока в старшата група на предучилищна образователна институция „Февруари. Характерни особености на зимните месеци: декември, януари, февруари Обобщение на урока февруари края на зимата

Оксана Николаевна Молчанова
Реферат от урока в старша група „Характеристика на зимните месеци. януари и февруари»

Резюме на урока в старша група

Тема: „Характеристика на зимните месеци: януари и февруари.

Интеграция образователни области: "Когнитивно развитие"; „Развитие на речта“; " Физическо развитие»; „Социално и комуникативно развитие”;

„Художествено-естетическо развитие”.

Цели: да се изучават характерните признаци на зимата в неживата природа, зимните природни явления; въвеждат старите наименования на зимните месеци; научете се да разпознавате зимните месеци по знаци.

задачи:

Изясняване и разширяване на представите на децата за зимата.

Насърчавайте децата да анализират, да правят заключения, да формулират правилно своя отговор.

Развивайте логическото мислене, изобретателността, въображението, докато гадаете гатанки.

Да насърчава активното и приятелско взаимодействие на децата с учител и връстници при решаване на игрови и познавателни задачи.

Материал:

Снимки с признаци на зима; Безплатни изображения: снежна преса, виелица, скреж, шарки върху стъкло, снежинки, водопади, реки, локви, лед, снеговалеж, облаци, дъжд, пара, снежинки, капки и др.

1.въвеждащ

Възпитател: момчета, нека да играем с вас. Застанете в кръг, аз ще хвърля топка на всеки от вас и ще назова годишните времена, а в замяна трябва да ми кажете цвета, свързан с този сезон. (Децата играят).

2 Основен

възпитател:Много добре! Кое време на годината сме сега?

Отговорите на децата: (Зима)

болногледач: 1) След кой сезон идва зимата при нас? (Отговори на децата: след есента).

2) Как мислите, че мирише зимата? (Отговорите на децата: сняг, коледни елхи, студ.)

3) Какви признаци на зимата познавате? (Отговорите на децата: вали сняг, стана студено, дните станаха по-кратки, а нощите по-дълги)

възпитател:(публикувана илюстрация от декември)

донесе ти гатанки, чете гатанка за декември:

Към ниви и ливади

Докато падна пролетния сняг

Само нашият месец ще мине,

Срещаме Нова година(декември)

Първият месец на зимата е декември. В старите дни този месец се наричаше така: желе, лютня, студено. Декемврийски мостове, декемврийски нокти, декемврийски нокти. Сред хората казваха: „Декември облича овча кожа до пети, рисува сложни шарки по прозорците, извайва очите със сняг, замръзва зад ухото, боде“.

Момчета, знаете какво стари временаДекември се наричаше "желе". Защо мислиш? (Отговори на деца). През декември е много студено и студено, затова се обличаме топло. какво носим? (Отговори на деца).

. (публикувана илюстрация за януари)

Прищипете уши, щипете носа

Фрост се качва в ботушите

Пръска се във водата, пада.

Вече не вода, а лед. (януари)

Вторият месец на зимата е януари. Как се наричаше януари в старите времена? Народът нарича януарски просинец, резен, тъй като реже зимата на две половини. Този месец слънцето грее по-често и синьото небе наднича. народна поговоркагласи: „Януари е на прага – денят пристигна на кокошката стъпка“. През януари децата често играят различни игри. На какво можете да играете през зимата?

(децата наричат ​​зимни забавления)

(публикувана е илюстрация от февруари)

Сняг вали в чували от небето

От къщата има снежни преспи,

Че снежни бури и снежни бури

Селото е нападнато (февруари)

Последният месец на зимата е февруари. Как се наричаше февруари в старите времена? През февруари зимата се среща с пролетта. В старите времена февруари се наричаше вятър, виелица, бокогрей. Такива различни имена. Какво би означавало това? - Вятър духалка - защото през февруари духат силни ветрове. Виелици - защото през февруари често има виелици. И bokogrey - защото пролетта вече е близо и слънцето грее все по-топло и по-топло. А също и може би, защото когато има вятър, виелица навън, всички седят вкъщи и си топлят страните до печката.

възпитател:Момчета, ние ходим много по улицата

Разкажете ни за вашите впечатления, получени по време на наблюдения при разходки.

Помислете за илюстрации на дървета през зимата. Виждат ли се всички клони на дървото? (Не, много клони са покрити със сняг и скреж.)

Какво се случи с клоните на дърветата през зимата? (Клоните от тежестта на снега се навеждат към земята. Дървото се разпростира.)

Какво представляват снежинките? Как изглеждат?

Отговорите на децата:

възпитател:

Динамична пауза:

Падна бял сняг

Отиваме в кръг.

сняг, сняг, бял сняг -

Бял сняг.

Сядаме на шейни

И бързо се втурваме надолу по хълма.

Сняг, сняг, бял сняг

Ние бягаме най-бързо

Всички деца станаха на ските,

Тичаха един след друг.

Сняг, сняг, бял сняг

Върти се, пада върху всички.

Направихме буца сняг

Дори направиха кукла.

Сняг, сняг, бял сняг

Куклата излезе най-добрата!

Децата са уморени вечер

И заспаха в леглата си

Сняг, сняг, бял сняг -

Момчетата спят най-добре!

(децата изпълняват движения според текста)

възпитател:

Кажете ми, моля, деца, какви приказки говорят за зимата?

Отговорите на децата

(Учителят помага, ако на децата им е трудно да отговорят.)

В коя приказка момичето търси кокичета през зимата?

В коя приказка момичето събори снежната пера?

В коя приказка еленът помогна на момичето?

В коя приказка момичето не обичаше слънцето?

В каква приказка сребърни монети паднаха изпод копитата на елен.

В коя приказка е късметлия „битият непобеден”.

възпитател:

Браво момчета, знаете много приказки, момчета, много ми хареса начина, по който отговорихте днес, сигурно много обичате зимата. Можеш ли да решиш моите гатанки?

Без ръце, без крака

И знае как да рисува.

слана =-

Живеех в средата на двора

Където играят децата

Но от слънцето

Превърнах се в поток.

снежен човек =-

Зимата по покривите са сиви

Хвърля семена -

Отглеждане на бели моркови

Тя е под покрива.

ледена висулка =-

Одеяло бяло

Не се прави ръчно.

Не тъкани и не нарязани,

Падна от небето на земята.

И не сняг, и не лед,

И той ще премахне дърветата със сребро.

От небето - звезда,

В дланта на ръката ви - вода.

снежинка =-

Без дъски, без брадви

Мостът над реката е готов.

Мостът е като синьо стъкло:

Хлъзгав, забавен, лек.

болногледач: Браво, решиха ми всички гатанки. Да си спомним какво народни поличбизнаеш за зимата.

Отговорите на децата:

Малко сняг през зимата - лятото с редки валежи.

Снежна зима - до дълга пролет и до дъждовно лято.

Топла зима - до студено лято.

Суха и студена зима - към сухо и горещо лято.

В началото на януари кълвачът започва да чука - до ранна пролет.

През януари много чести и дълги ледени висулки висят - реколтата ще бъде добра.

Мразовит януари е плодотворна година.

болногледач: Браво момчета. А сега ми кажи какво правихме днес? (отговорите на децата: играят, решават гатанки) За кой сезон говориха? За кои месеци? Беше ли интересно? Какви нови думи научихте? А сега нека направим подарък за "Зимушка - зима"? И всички заедно ще нарисуват снежен човек.

Резюме на урока на тема: "Студената зима си отива."

Цел: изясняване и консолидиране на представите на децата за зимата, за това как животните и птиците са приспособени към живота през студения сезон, развиват възприятието за красота зимна природа; преподаване на разказване на истории с помощта на диаграми.

речникова работа: "бяла покривка", снежна преса.

Оборудване: таралеж, персонаж от голям театър; наборно платно със схеми; рисуване есенна гора.

1 орг. момент.

Едно две три четири пет,

Тупваме с крака.

Едно две три четири пет,

Пляскаме с ръце.

Едно две три четири пет,

ще се съберем.

Едно две три четири пет,

Да седнем да работим.

2 Възпитател: „Днес ще говорим за магьосницата. И каква магия е това, познайте:

имам много за вършене

Аз съм бяло одеяло

Покривам цялата земя

чистя леда на реката,

Варосвам нивите, вкъщи.

Моето име е… (зима).

Точно така, днес ще говорим с вас за зимната магьосница.

Какво е зимата? (бяло, мразовито, снежно...)

И нека си припомним с вас какво се случва само през зимата: „бяла покривка покри цялото поле“ - какво е това? (сняг).

Какъв сняг? (бял, пухкав, космат, чист...).

Какво е снежна преса? Какви са снежните преспи?

А на реката "мост като синьо стъкло" - какво е това? (лед).

Какъв лед? (прозрачен, гладък, крехък...).

Каква е гората през зимата? (спяща, неподвижна, красива...).

Стихотворението на С. Есенин „Омагьосано от невидимото ...).

Зимни дни. Който? (кратко, студено, мразовито, слънчево ...).

Какви птици останаха при нас за зимата? (врабчета, синигери, врани ...).

Следи от какви животни могат да бъдат намерени в зимната гора върху бяло, снежно одеяло? (заек, катерици ...).

3 възпитател:"Много добре! Но кой е този, който се движи, пухкащ под масата ми?

Да, това е таралеж! (персонаж от куклен театър).

Здравей таралеж! Как попаднахте тук?

таралеж- Здравейте! Червената измамна лисица ме събуди, излязох от норката си и ... напълно замръзнах. Така че се навих до теб детска градинатопло. Тук всички говорите за зима, но аз спя цяла зима и не знам нищо за това. Момчета, моля, разкажете ми за нея.

болногледач: „Момчета, ще кажем ли на таралежа за зимата?

Нека не само да разкажем, но и да му нарисуваме зима.

4 На дъската е окачена снимка на есенна гора с прорези. В близост има наборно платно, върху което са поставени рисунки-схеми на животни и птици.

Таралеж, познаваш ли тази гора?

таралеж:— Той беше такъв, когато си легнах.

болногледач: "А сега момчетата ще ви кажат какво е през зимата."

Знаете ли колко месеца остава зимата? А как се казват зимните месеци?

5 Игра. „Децата имат шапки с номер на главите си 1, 2, 3. Шофьорът нарича месеца„ декември “- децата излизат с карта под номер 1 и говорят за този месец.

Декември е първият месец на зимата.

Клоните на брезите замръзват,

В краката пука слана

Е, на мечката не й пука:

Отдавна спи в бърлогата.

Декември - студено за цялата зима земята е студена.

Декември свършва годината, започва зимата.

Януари е началото на годината, средата на зимата.

През януари слънцето се усмихва през сълзи.

Покрити със сняг хълмове в гората

И дерета са покрити.

Зайчето скочи от норката -

тихо. Студ. Бело.

Февруари е последният месец на зимата.

През февруари зимата среща пролетта за първи път.

Февруари е лют месец, пита как обути.

Февруари ще добави три часа следобед.

Февруари - виелица, февруари - богогрей.

Февруари ще пусне вода, март ще я вземе.

„Страхотният Вюговей върви

В снежна шапка до веждите,

Дори вълкът, вълкът разбойник.

Уплашен и мълчалив.

таралеж:"Оказа се, че спах три месеца."

Нищо, таралеж, момчетата ще ти кажат всичко сега, всички ще ти кажат за зимата.

6 Децата последователно произнасят изречения и в същото време вмъкват съответната рисунка-диаграма в слота на снимката.

примерна история.

„През зимата вали често сняг. Снежните шапки лежат по дърветата, покривите на къщите. В гората са израснали снежни преспи. Реката беше покрита с лед. Дърветата в гората спят, но животните не спят. Ето зайче, което трепери под един храст. Мина червена лисица. Вълкът хукна. Катерицата излезе от хралупата. В гората птици не се чуват. Те долетяха по-близо до хората. Хората им окачват хранилка. Тук има врана, синигер, врабче, сврака, кълвач. Това са зимни птици. Децата не се страхуват от замръзване. Карат кънки, ски, шейни, играят снежни топки.”

Мечката остана на наборното платно.

болногледач: "Защо мечката остана"? (той спи през зимата, няма да го срещнем в гората).

7 Физическо възпитание: "Зимни забавления".

Играем смело на снежни топки

О, каква сделка!

Не ни мързи да играем снежни топки.

Играем цял ден.

Пляскайте, пляскайте! Не отлагайте!

По-добре играй на снежни топки!

Пляскайте, пляскайте! Не отлагайте!

Сега го хвърли към мен.

Нека ни замрази слана

Сега загряваме

Ние тропваме с крака,

Пляскаме с ръце.

8 Преразказ.

Едно дете започва, следващото продължава (3-4 деца).

9 болногледач: „Таралеж, сега знаеш ли какво е зимата? Хареса ли ви това време на годината? Можете ли да кажете на другите таралежи за зимата?

Таралежът повтаря приказката на децата и ги кани да посетят пролетната гора.

Тема на урока:лютня

Програмно съдържание: Продължете да запознавате децата с явленията нежива природа: Февруари е месецът на лютнята. Да развие у децата в предучилищна възраст любопитство, внимание, фини двигателни умения, въображение. Да се ​​затвърдят знанията за знаците на сезоните. Да култивира приятелски отношения, взаимопомощ, култура на поведение.

Материал:кръгове на затишие според сезоните (три кръга: слънце, растителност, занимания за възрастни и детски игри). Моливи, хартия. Часовник "Сезони".

Напредък на урока

Учителят кани децата да отидат до прозореца и да погледнат времето извън прозореца.

Когато разглеждаме времето извън прозореца, какво трябва да отбележим и опишем? (слънце, облаци, вятър, дървета, дрехи на хората)

Държани дидактическа игра„Прегледайте и публикувайте!“

Децата трябва да идентифицират и да сложат на масата основните знаци на сезона.

Какъв сезон да задам на нашия часовник Seasons? (на часовника трябва да настроите стрелката за сезона - зима, синята част на часовника).

Андрей, кое време на годината ни показват знаците извън прозореца? (знаците извън прозореца ни показват, че сезонът е зима)

Марина, какви знаци за зима сложихте на масата си? (Няма слънце на небето, скрило се зад облак. От облака вали силен сняг. Има сняг по дърветата и земята. Навън духа силен вятър. Хората обличат кожени палта, шапки, шалове и ръкавици.)

Дойде зимата. Навън снегът вали тихо.

Какво е другото име на това явление? (валя от сняг)

Когато вали сняг, има ли вятър или не? (когато вали сняг, няма вятър. Затова казват, че вали сняг ~ снеговалеж)

И ако духа силен вятър и върти сняг във въздуха, как може да се нарече такъв природен феномен? (виелица)

И ако вятърът, който върти снега, е много, много силен, как можете да наречете такъв природен феномен? (снежна виелица)

Вземете моливи и се опитайте да нарисувате снеговалеж отгоре, виелица отдолу и снежна виелица в средата на листа върху лист хартия.

Сняг ли вали пред прозореца ни, виелица или виелица? (отговорите на децата се обсъждат)

Кой сезон след зимата ще дойдеза нас? (пролет)

Колко от вас знаят как се нарича последният месец на зимата? (февруари)

В древни времена нашите баби и дядовци са забелязали всичко, но са обличали тези знаци с думи. Чуйте тази поговорка: „През февруари летяха виелици и снежни бури!“

Защо мислиш, че го казаха в Русия? (този месец винаги има виелици и виелици)

В Русия, когато дойде месец февруари, обикновено казват и това: „Февруари дойде свиреп! Как си облечен?"

Защо мислиш, че го казаха в Русия? (отговорите на децата се обсъждат и се довежда до извода, че през зимата най-важното е да държите краката си топли, т.е. трябва да се обличате топло)

Как разбирате думата свиреп? (бодлив, ядосан, страшен, силен и др.)

Февруари е много лош зимен месец. Този месец е най-гладният за всички горски и домашни животни. В края на краищата те също не обичат много, когато духа силен вятър, много сняг и малко храна.

Но в средата на февруари се случва невероятна среща. Този ден, 15 февруари, се нарича така – среща ~ среща. На този ден пролет-червено се опитва да види дали майка зима е силна, или може би вече не е?

Кой мислиш с кого излиза в средата на февруари? (зимата среща пролетта)

Зимата и пролетта ще се срещнат и ще започнат да показват силата си един на друг.

Кой е по-силен, мислите ли? (отговорите на децата се обсъждат)

Всички се подготвят за тази среща. Пролетно-червеното пита червеното слънце:

слънчев звънец,

Внимавай, запали.

Запознайте се с червената пролет!

Прогони лютата зима!

Кой се досети защо пролетта вика слънцето да си помогне? (отговорите на децата се обсъждат)

Мислите ли, че майката зима иска да отстъпи място на пролетта? (отговорите на децата се обсъждат)

Разбира се, зимата не иска да отстъпи място на пролетта, така че тя измисля различни чудеса:

Това ще помете с виелица;

През зимата ще се прави на тихо, но снежно - ще се превърне в снеговалеж;

И тогава ще вие, стене и как ще започне да плаши всички: ще забележа, ще го донеса, ще го навия.

Колко от вас се досещаха кого зимата ще извика като свои помощници, за да помете, завихри и задържи пролетночервеното? (вятър).

Да, само в Русия казват: „Зимата не те плаши, но все пак се топи!“, „Както и да си ядосан, февруари, колкото и да се мръщиш, но през пролетта вече духа“, „Февруари е силен със снежна буря, а март е капка! »

Какви сезони се споменават в тези поговорки? (за зимата и пролетта)

Държани дидактическа игра "Кога се случва?"

На децата се дават затихващи кръгове с карти с истории за сезоните. Децата трябва да вземат картички със сюжети за сезоните във всички кръгове и да кажат:

На най-малкия кръг, състоянието на слънцето: слънцето с лъчи, зад облак, без лъчи и т.н.

На втория кръг дървета и растения според сезоните: с листа, с жълти листа, заснежени дървета и др.

В третия кръг занимания за възрастни и деца в различно времегодини: плуване в реката, каране на шейни, бране на зеленчуци в градината и др.

Това време на годината е лято. Защото слънцето грее ярко. Дърветата имат зелени листа и цветя. Хората правят слънчеви бани и плуват в реката.

Това време на годината е пролетта. По дърветата се появяват зелени листа. По пътеките текат потоци. Слънцето грее, но лъчите са все още малки. Хората свалиха топлите си дрехи и обуха якета и гумени ботуши. И т.н.

В края на урока децата отново поглеждат през прозореца и отбелязват какво е февруари извън прозореца, свиреп или не? Среща ли се зимата с пролетта?

Тема: "Февруари е последният месец на зимата."

Цел:изясняват и систематизират знанията на децата за зимата.

задачи:

образователни: да консолидират у децата способността да подчертават основните признаци на зимния период, особеностите на февруари, да съпоставят промените в природата с живота на животните и птиците, начините за адаптирането им;

образователни: развиват речта, основана на доказателства, логическото мислене, въображението; продължете да формирате умения за учене: способност да слушате внимателно, да отговаряте на въпроси, да допълвате.

Корекция-развиване: корекция на вниманието, паметта, фини двигателни умения.

образователни: да се култивира интерес към естествен свят, желанието за нейното познание, желанието да се грижим за природата.

Напредък на курса.

Пухкав бял сняг

Въртящ се във въздуха

И земята е тиха

Падни, лягай си.

И на сутринта със сняг

Полето е бяло

Като воал

Всички облечени...

Момчета, за кой сезон ви прочетох стихотворението?

А как се досетихте, че стихотворението е за зимата?

*Кой сезон е сега?

*Кой зимен месец е сега?

Първият месец е декември, народът го нарича "мрачен" - мрачен, безслънчев месец, къси дни, дълги нощи.

*Кой е вторият месец на зимата?

Вторият месец е януари - студът е жесток, сланите се пукат, а снегът ще се събере под краката. В народа януари се нарича "свиреп".

*Как се казва третият месец?

Последният зимен месец е жалко

Най-краткият е...

(февруари)

Третият месец февруари е последният месец на зимата. Виелици и виелици помете високи снежни преспи, силни ветрове разнасят снежни преспи по земята. В старите времена февруари се е наричал "снежен човек".

Удължава ли се денят през февруари? Какво знаете за този месец? Това е последният зимен месец. Това е най-краткото за годината. Има 28 или 29 дни.

И по това време виелиците и виелиците са по-чести.

А какво са виелици и виелици? Гледане на видео.

Виелици и виелици са зимни природен феномен.

Как мислите, от коя дума биха могли да произлязат думите "виелица" и "виелица"? Виелица и виелица са образувани от думите „отмъщение“ и „къдрица“. Вятърът може да помете снега по пътищата или полета (виелица) или може да го повдигне и да го свие в снежни вихрушки (виелица).

Силна снежна буря се нарича снежна буря или снежна буря.

Игра на вятъра. Дихателни упражнения

Задача 1: "Облечете дрехи за разходка"

Момчета, какво трябва да облечете от нещата, за да отидете на зимна разходка?

Дрехи, обувки.

-Назовете елементите на зимното облекло.

Пухено яке.

Гащеризони.

Топли панталони.

Вълнени чорапи.

Чорапогащи.

Плетен пуловер.

Ръкавици, ръкавици.

-Много добре. А сега ви моля да назовете зимни обувки.

Ботуши.

Ботуши.

Запознаване със старомодни обувки - филцови ботуши.

-Чудесен. Назовете зимни шапки.

Шапка с кожа, шал, барета, плетена шапка.

Показване на пухен шал.

Задача 2: игра на думи "Кажи ми една дума"

Момчета, елате и погледнете през прозореца. (Децата стават). събудих се рано сутрин, погледна през прозореца и се изненада. Зимушка-зима, какво направи?

Зимата дойде със слани и това е... - (замръзна).

Виелица от тебешир и всички пътеки - (пометена).

Реката беше покрита с лед и всичко ... - (замръзнало).

Зимата повика виелица и това е... - (плува).

Снежният прах на пътеката е целият ... - (на прах).

3 задача: "Мимически упражнение"

В чакалнята имаме окачен плакат, на който са изобразени деца с различно настроение.

„Ето - зимната магьосница облече дърветата и храстите в бели дрехи, обсипа земята с искри и сребро. Дишайте лесно и добре. (радост),

„Но ядосаната зима – старата жена смрази птиците, хората и животните, завърза реките с лед. (Тъга).

Въпреки че зимата замръзна и покри всичко, ние не се страхуваме от нея и ще се разходим заедно.

4 задача:Играта "Познай с докосване"

Затворете очи и протегнете ръката си.

Какъв предмет е в дланта ви? (сняг)

Как се чувства той? (студен, мокър, мек, хрупкав, лепкав)

Хващали ли сте някога снежинка на ръката си, ръкавица?

Хванете снежинки. (Снежинките се изрязват от бяла хартия)

Погледнете снежинките и си спомнете онези снежинки, които гледахме по време на разходката. Как изглеждат? (на звездите)

Нека опишем снежинката. Какво е тя? Намиране на думи-знаци. (Бял, красив, издълбан, крехък, студен, сребрист, искрящ, невероятен, бодлив в слана, пухкав, голям, малък)

Задача 5: Играта "Снежна топка"

Учителят търкаля снежна топка на всяко дете на свой ред и пита:

Каква снежна топка? (Чуплив)

Каква снежинка? (Бял, пухкав, ефирен, приказен, нежен, бодлив, издълбан)

Какъв сняг? (голям)

Какво е зимата? (Красива, студена, сребърна)

Каква виелица? (виелица)

Какво е ледената висулка? (Студено, прозрачно)

Какъв вид слана? (блестящ, сребрист)

Какво е снежна жена? (голям)

Какъв сняг? (Лека, скърцаща, бяла, студена, мека, пухкава)

Каква снежна топка? (Кръгла, мека)

И какво може да се направи със снежни топки? (Snowdrift)

Задача 6: Играта „Кажи ми една дума“.

През зимата всичко е покрито с бяло пухкав сняг.

Нека си поиграем с думата "сняг".

(Учителят чете стихотворение, а децата добавят думи, свързани с думата „сняг”. Децата сядат на килима под развиващия се „тюл-сняг”.)

Тихо, тихо, като в сън,

Пада на земята ... (Сняг.)

Пухчетата се плъзгат от небето -

Сребрист ... (Снежинки.)

По пътеките, по поляната

Всичко намалява ... (Снежна топка.)

Ето малко забавление за децата -

Всичко е по-силно ... (Снеговалеж.)

Всички бягат,

Всеки иска да играе ... (Снежни топки.)

Като бяло пухено яке

Облечен... (Снежен човек.)

До снежната фигурка -

Това момиче е ... (Снежанка.)

В снега вижте -

С червени гърди ... (Снегири.)

Като в приказка, като в сън

Украсиха цялата земя ... (Сняг.) "

ФИЗМИНУТКА

Задача 7: Почистване на езика "Зима"

Ок-ок-ок - падна малък бял сняг,

Е-е-е - всичко беше покрито с бял сняг.

Ки-ки-ки - обичаме да играем на снежни топки.

Ry-ry-ry - търкаля се на шейна от планината.

Lu-lu-lu - Обичам снежна зима.

Задача 8: „Как животните зимуват през зимата“

Зимата също нападна животните, но те не се страхуваха: някои имат топли кожени палта, мечка смуче лапата си в бърлога, катерица гриза ядки в хралупа. Да, ето ги, говорят за себе си.

Мечка: Аз съм през зимата под вой на виелица

Спя в снежна хижа.

Позволете ми да сънувам мед насън.

Събудете се, когато дойде пролетта.

Таралеж: Слушайте ме, деца.

Зимата и аз спя като мечка.

Ловувах за лятото:

Търсих гъби, хвана мишки.

Трябва да си почина за това

Уморен съм, изтощен съм.

Катерица: Аз, катерицата, опитах за зимата:

Смених си палтото, запасих се

Затоплих хралупата с листа,

За да ме топли през зимата.

Зайче: До зимата аз, Зайче, изливам.

И цветът на козината се промени.

Не мога да съм сив през зимата

Ще ме видят в снега.

Вълк: Аз съм сив вълк. Ходя в пакет.

Да не бъдеш зъл, да не гладуваш -

Ловувам, ловувам, няма да се уморя,

През зимата ми е трудно да си набавя храна.

Лисица: Аз съм хитра лисица измамница.

Козината ми е пухкава, красива и топла.

За печалба в зимния студ -

Скитам през гората покрай селата.

*Кое животно спи през зимата?

* Какво яде таралежът?

* Как се казва мечка, която не спи през зимата?

(Животните, които спят през зимата, седят на столове)

*Деца, пребройте колко животни са останали?

* Кое от животните е първо, последно?

*Ако катерицата си тръгне, колко животни ще останат?

*Кой сменя коженото палто от оранжево в сиво?

*Защо катерицата има опашка?

*Кое е най-голямото животно?

*Кое животно броди на глутници?

* Кои са враговете на заека?

*Кое животно живее по-лесно, диво или домашно? Защо?

5 признака за живот.

9. задача: "Назовете малките"

Децата намират малки по референтни снимки:

Лисица - малки

вълчици - малки

Катерица - катерици

Заек - зайчета

Мечка - малки

10. задача Игра - имитация "Кой как се движи?"

заек скача

Мечка - ръфай се

Лисица - промъкваща се

Катерица - скачане

Вълкът реве.

11. задача: "Чия къща?"

Работа с магнити

12. задача: "Намерете разликите между снежните човеци"

(На магнитна дъска 2 снежни човеци)

Момчета, нека намерим разликите между тях.

13.задача:

Работа с тетрадка

*Какво е необходимо, за да се разболеете?

(На първо място, спазването на правилата за безопасност в зимно време)

* не разкопчавайте дрехите;

* не сваляй шапка;

* не яжте сняг;

* не вземайте ледени висулки в устата си;

* не сядайте на сняг и лед;

* не можете да приложите езика към метала;

* трябва да вървите по средата на тротоара;

* не можете да карате стоящ на шейна;

*хвърлянето на сняг в лицето е забранено.

Момчета, това беше последното листо, брезата ви благодари за помощта. Тя остави подарък за вас. За да стигнем по-бързо до празника.

*Какви зимни празници познавате?

(31 декември - Нова година, 7 януари - Светъл празник Рождество Христово, 23 февруари - Ден на защитника на Отечеството.) В края на февруари хората се сбогуват със зимата и се подготвят за посрещане на пролетта.

Консолидация.

Какво се обсъждаше днес? Хареса ли ви урока? какво помниш?

Януари е началото на годината, зимата е в средата.

Януари - бащата започва годината, той величава зимата.

Февруари е силен с виелица, март - с капка

Февруари е богат на сняг - април във вода.

Водещ: Всички пословици и знаци са разработвани от хората от векове и се предават от поколение на поколение. Освен пословици хората измислиха игри за всички сезони, а сега играем една игра, втората се казва Golden Gate.

Мобилна игра: "Golden Gate"

Описание на играта: двама играчи застават един срещу друг и вдигат ръце нагоре - това е "Портата". Останалите играчи се поемат един друг, така че да се образува верига. Играчите - "порти" казват рима, а веригата трябва бързо да премине между тях.

Златна порта

Те не винаги пропускат.

Сбогуване за първи път

Вторият път е забранено

И за трети път -

Няма да ни липсваш.

С тези думи падат ръце: „Портите се хлопат“. Тези деца, които са хванати, стават допълнителни порти. Гейтс печели, ако успее да хване всички играчи.

Водещ: Поиграхме си малко, а сега можете да се отпуснете, всички седнете на столовете, време е да продължим напред.

Вижте всички тук

Време е да тръгнете на път

Нашият звънец удари

И с второто звънене Януари бърза да ни посети.

Детето излиза, взема илюстрация, изобразяваща януари, чете стихотворение

Януари е началото на годината

Смразът му е силен.

Цялата природа заспа.

Сега нямаме гръмотевични бури.

Под снежната покривка

Земята почива.

В земята голяма и малка

Всички бели полета.

Вземете шейната си

Избягайте от къщата.

Да тръгваме по-рано

Карайте в снега.

Водещ: Момчета, кажете ми какво можете да играете навън през зимата? Какви зимни игри и забавления познавате?

Деца: правим снежен човек, строим крепости, шейни, кънки, ски, играем снежни топки.

Водещ: Обичате ли да правите снежен човек? Нека всички заедно направим необичаен снежен човек.

Психогимнастика "Снежен човек"

Хайде, приятелю, бъди смел, приятелю, търкаляй снежната си топка в снега (децата вървят в кръг едно след друго, като се преструват, че търкалят снежна топка пред себе си).

Превърна се в дебела бучка (те спират и „начертават“ бучка с двете си ръце).

И ще се превърне в бучка снежен човек („Нарисувайте“ снежен човек от три кръга с различни размери).

Усмивката му е толкова ярка! (фалшива усмивка)

Две очи, шапка, нос, метла (показване на очи, покриване на главата с длан, показване на нос, държане на въображаема метла).

Но слънцето ще изпече малко - (клекнете бавно)

Уви - (свива рамене)

И без снежен човек. (разпери ръце встрани)

Водещ: През януари по правило сланите се засилват, зимните вечери са дълги и за да прекарат времето, хората измисляха и разказваха приказки, много от които все още ви четат от майките ви. Момчета какви руснаци народни приказкити знаеш?

Децата назовават руски народни приказки.

Водещ: Имам и книжка с приказка, но бедата е, че думите се губят там. Моля, помогнете ми да завърша историята и да я назова. Но имам едно малко условие, този, който познае каква е приказката, вдига ръце и не казва на никого името на тази приказка. На масата ще имам снимки, изобразяващи приказки, този, когото викам, идва на масата и намира приказката, която сме измислили, показва ви я. Ако е вярно, всички заедно ще кажем как се казва. Готов. Слушай ме внимателно.

Викторина по руски народни приказки

"Колобок"

Той беше изпечен от брашно,

Смесва се върху заквасена сметана,

На прозореца се смразяваше

По пътеката.... (навита)

Той беше весел, беше смел,

И по пътя изпя една песен.

Зайчето искаше да го изяде

Сив вълк и кафяв.... (мечка)

И когато бебето е в гората

Срещнах червена (лисица)

Не можех да се измъкна от нея.

Какво е приказка? … (Колобок)

"Вълкът и седемте млади кози"

Живяха седем момчета

Бели малки ... (деца)

Мама ги обичаше

Мляко ... (откърмена)

Тук - зъби щракват и щракват -

Грей се появи... (вълк)

Като коза този звяр пееше:

Отворете деца... (врата)

Майка ти дойде

Мляко за теб .... (донесено).

Ще отговорим без подканване,

Който успя да спаси момчетата

Това го знаем от една приказка

“…. и … ."

"Маша и мечката"

Маша седи в кутия,

Тя е далече (изглежда)

Кой го носи, отговорете

Бързи стъпки?

И той го носи... (мечка)

Заедно с пайове.

Пътят не е близо

Далече.

Миша иска... (отпуснете се)

Само Маша не дава

Седнете на пън.

И румен пай

По пътя към …. (Яжте)

Похарчи го бебе

Той ще бъде по-умен в бъдеще.

Ето каква книга

Това "…. и… "

Водещ: Вижте, на масата имаме снимки с епизоди от приказки, които не сме назовали. Аз ще ги покажа, а вие ще ме наричате приказки.

Водещ: Момчета, за да грее слънцето по-ярко, пролетта идва възможно най-скоро, хората излязоха на улицата и играха играта „Горе, гори ярко“.

Мобилна игра "Гори, гори ярко"

Описание на играта. Децата стоят в кръг. С помощта на броеща рима се избира водач, който стои със звънец в средата на кръга.

Децата вървят в кръг и казват думите:

Гори, гори ярко

За да не излизам

Погледни към небето

Птиците летят.

Камбаните бият.

След тези думи децата спират, а тези, между които ще има водач със звънец, на думите „Едно, две, трима тичат“, тичат в кръг в различни посоки. Който пръв вдигне камбаната, ще бъде водач. Играта се повтаря 2-3 пъти.

Вижте всички тук

Време е да тръгнете на път

Нашият звънец удари

И с третото звънене, февруари бърза да ни посети.

Детето излиза, взема илюстрация, изобразяваща февруари, чете стихотворение

Февруари мрачни и сини...

Любими брат на пролетта! февруари!

И на бреза лек скреж

Прозрачно-опушено, като воал.

Повече вятър, повече слана

И снегът блести на лунната светлина

Но искри от жълта мимоза

Бъбрят сладко за пролетта.

Сърцето ти бяла птица ли е

Размахване на криле, проснат под?

Червената зора пуши...

Времето на белите птици изтича.

Водещ: момчета, помислете и отговорете на въпроса за какви бели птици говорим?

Децата отговарят за снежинките.

Водещо: така е, познахте първата гатанка, от тези, които ви подготвих, а сега ме слушайте внимателно, отгатвам останалите гатанки.

За да не се намокри есента,

Не кисел от вода

Той превърна локви в стъкло

Направи градините заснежени. (замръзване)

Не бях отгледан.

Ослепен от снега.

Вместо нос ловко

Сложете в морковите.

Очите са въглища.

Ръцете са кучки.

студен, голям

Кой съм аз? (снежна жена)

Той лети от небето през зимата,

Не ходи бос сега

Всеки човек знае

Което винаги е студено. (сняг)

Тройка, Тройка пристигна,

Конете в това трио са бели,

А в шейната седи кралицата

Бяла плитка, бяло лице,

Как размаха ръкава си -

Цялата покрита със сребро. (зима)

Падане от небето през зимата

И кръжи над земята

лек пух,

Бяла. (снежинки)

Водещ: Момчета, вижте колко сняг падна, превърнаха се в снежни топки. Предлагам ви да го съберете, но първо наредете в един ред, запомнете имената на зимните месеци и ги назовете по ред. Бяхте разделени на отбори: първи отбор - декември, втори - януари, трети - февруари. Започваме играта.

Мобилна игра "Почистете снежните топки с метла"

Децата са разделени на три отбора. Цел на играта: един по един вземете снежна топка от обръча и я бутайки с метла, вкарайте във вратата. Екипът, който изпълни задачата по-бързо, печели.

Обобщавайки.

Водещ: Момчета, февруари е последният месец на зимата. В края на февруари хората изпращат депутата и канят пролетта, народните празници вървят навсякъде, а този празник се нарича „Масленица“. По традиция се пекат палачинки и се пеят песни на Маслен вторник. Познаваме и руския народен хоровод "Палачинки".

Деца изпълняват кръгъл танц "Палачинки"

Водещ: И така, нашето пътуване през зимния сезон приключи. Научихме имената на месеците, нови игри, които можете да играете през зимата, поговорки и знаци за зимата.

Дял