Логопедични часове с онр. Резюме на логопедичен урок "Зеленчуци" с деца с ОХП (I ниво)

Конспект на индивидуален логопедичен урок с дете на 3 години (ОХП ​​ниво 2) на тема "Есен".

Тема на урока: "Есен"

Цел :

  1. Да се ​​затвърдят знанията за сезона "Есен", да се научи как да се намери образ на сезона "Есен" от две картини есен - зима.
  2. Да се ​​научи да слуша внимателно речта на логопед, да следва инструкциите; за стимулиране на произношението на олекотени думи и звукоподражание „кап-кап“; повторете познати редове от стихотворение; да се научат да съчетават съществителни с прилагателни в род, число, падеж (синя шапка, син шал, син панталон).
  3. Развиване на двигателните умения на артикулационния апарат, общите двигателни умения; речево дишане; слухово възприятие.
  4. Обогатете сетивното изживяване: научете се да съчетавате сини предмети.
  5. Събудете положителни емоции от общуването с възрастен.

Предварителна работа с детето:

  • наблюдение на есенни наблюдения сред природата при разходка.

Оборудване :

  • огледало; ръководства: "Слънце", " Есенно дърво"; хартиена кукла, комплект хартиени дрехи (шапка, яке, панталон, чадър) 4 цвята (червен, син, жълт, зелен); тамбура; чадър; предметни картини от С. Вохринцева "Есен", "Зима"; MP3 запис на детска песен от В. Алексеев и тийнейджърско студио "Альонушка" "Есен"; видео съпровод към логоритмичното упражнение на Е. Железнова "Дъжд".

Ход на урока

Организиране на времето.

Цел :

  • развиват комуникативни умения, създават благоприятен емоционален фон за урока.

Здравейте. Как се казваш? На колко години си?

Вижте, слънцето се събуди, усмихна ни се. Усмихни се и ти към слънцето. Да се ​​усмихнем един на друг.

С добро настроениеда започнем урока.

Детето поздравява, отговаря на въпросите на възрастния, усмихва се, гледайки картината с усмихнато слънце.

Основната част на урока.

1. Артикулационна гимнастика.

Цел: развива двигателната активност на говорния апарат.

И за да ни е още по-забавно, ще правим гимнастика за езика и устните.

Четем поетичния съпровод към упражнението и показваме на детето как да го завърши. Детето, гледайки се в огледалото, изпълнява упражненията:

1. "Жаби"

Ние сме смешни жаби
Издърпваме устните право към ушите.

2. "Слон"

А сега от друга страна -
Устните се изпъват напред.

3. "Рамо"

Езикът е широк, гладък -

Оказва се лопатка.

4. "Игла"

Езикът ни е като игла -
Отдалечи се, ще убоде убождане.

5. "Кон"

Дрънкане по-силно, език,
За да не може никой да настигне!

6. "Кашлица"

1. Устните са затворени. Зъбите не се виждат. Тя разтяга устни в усмивка.

2. Издърпва устните напред.

3. Изпънете широкия език, отпуснете се, поставете долната устна.

4. Отворете устата си. Изпънете тесен, напрегнат език напред, доколкото е възможно.

5. Щрака език.

6. Симулирана кашлица

2. Запознаване с темата на урока.

Цел :

  • да затвърди знанията на детето за признаците на есента, да научи да намира есенния сезон в картината (от две картини с изображения на сезоните („Есен“ - „Зима“); да научи да слуша внимателно текста на песен, реч на логопед, да отговаря на въпроси.

Чуйте песента.

Пуска се записът на песента "Есен" на тийнейджърско студио "Альонушка". В същото време показваме презентация, илюстрираща съдържанието на песента.

Листата станаха жълти
Птиците отлетяха
През есента, през есента
През есента, през есента

Локви по пътя
Студ на прага
През есента, през есента
През есента, през есента

Топли ботуши
Краката няма да се намокрят
През есента, през есента
През есента, през есента

Мрачно време
Тъжна природа
През есента, през есента
През есента, през есента

За кое време на годината е тази песен?

правилно. Песен за есента.

Детето слуша песента „Листата пожълтели“ и гледа презентация, илюстрираща съдържанието на песента. Отговаря на въпроса на възрастен.

Намерете снимка на есента.

Прав си, браво! Тази снимка показва есента. Листата са жълти, децата са топло облечени, духа хладен вятър, скубе листа от дърветата.

Детето разглежда картини, изобразяващи есента и зимата. Избира този, който желаете.

3. Развитие на речево дишане.

Предназначение: образуване на непрекъснат въздушен поток.

Да духаме на дървото като вятър.

Уверяваме се, че детето не издува бузите си, въздушната струя отива в средата на езика.

Детето духа върху дървото, така че листата да се люлеят върху него.

4. Развитие на фразовата реч.

Автоматизиране на звука "К" в думите.

Цел: да се консолидира произношението на звука "К" в думи, да се развие чувство за ритъм, граматическа структура на речта, да се научи да разбира инструкциите; научете се да назовавате елементи от връхни дрехи; да затвърди знанията на детето за цвета, да научи да избира предмети със син цвят за пробата.

През есента вали студено. Чуйте как капе.

"Дъжд"

Дъжд, капка и капка

Не капете дълго време.

Стига поливайте земята, време е да се разходим.

Капка-капка-капка няколко пъти.

Демонстрираме на детето презентация с песента на Е. Железнова „Дъжд”. Комбинация от движение и реч. Детето, следвайки логопеда, повтаря думите на пеещото лого, като ритмично удря с показалци по масата (капе дъжд).

Fizminutka

Често вали през есента. Да поиграем с него.

Обясняваме на детето правилата на играта "Слънце и дъжд":

Като ударя тамбура, вали, ти ходиш под чадър. Тамбурата замлъкна - слънцето излезе:

Слънцето излезе иззад облак

Ще протегнем дръжките си към слънцето.

Поставете чадъра си и вдигнете ръцете си. Щом звънне тамбурата, бягайте под чадъра.

Детето излиза от масата и играе игра с логопеда: под звуците на тамбура тича под чадър, вдига ръце до думата „Слънчице“, скача на два крака.

Така че си починахме.

През есента хората носят топли дрехи. Нека помогнем на Катя да се облече за разходка.

Катя обича синьото. Якето й е синьо. Има нужда от синя шапка, сини панталони, син чадър. Помогнете й да избере сини неща.

Детето избира сини дрехи за пробата, отговаря на въпроси, повтаря фрази за логопед.

Питаме детето какъв цвят е взел дрехите, като обръщаме внимание на съгласуването на прилагателни и съществителни.

Каква шапка? (синя шапка)

Какви панталони? (панталоните са сини)

Какво яке? (сако синьо)

Какъв чадър? (син чадър)

Катя се облече. Кажете на Катя: "Катя, иди на разходка!"

Катя излезе на улицата и там валеше. Помниш ли, че научихме стихотворението за дъжда? Нека си спомним за него:

Дъжд, дъжд

капка капка капка капка капе капка капе капка капка капка капка капка капим капка капим капка капка

Мокри пътеки.

Не можем да отидем на разходка -

Ще намокрим краката.

Детето, следвайки логопеда, рецитира стихотворението "Дъжд", довършва фрази, повтаря звуковите комбинации "кап-кап-кап".

Заключителната част на урока.

Цел:

  • за затвърждаване на положителни емоции от работата в час, емоционална оценка на знанията от децата.

Дъждът свърши. И нашият урок също свършва.

Хареса ли ви урока? За кое време на годината говорихме?

Точно така, говорихме за есента.

Добре се справи. Хареса ми работата ти. Довиждане.

Детето информира за отношението към урока, отговаря на въпроси.

Капитонова М.С.,
учител логопед

Кратко описание

Конспект на индивидуален логопедичен урок за деца с общо говорно недоразвитие 1-2 нива.
Урокът се проведе с дете на 4 години и 10 месеца. Логопедично заключение на логопеда в поликлиника Моторна алалия. ОНР първо ниво, плюс ЗПР.
При постъпване в детската градина речта се състоеше от гласни, сричката "GA", жестове и изражения на лицето (показване).
Целта на урока е да се развие изразителната страна на речта. Използвани са изненадващи моменти за генериране на мотивация за вербална комуникация и поддържане на интерес.
В урока бяха решени няколко проблема. Първата част на урока – развиване на общи речеви умения, беше насочена към отношението на детето към работата и включването му в учебния процес. Тук детето извършва познати действия с непознат материал.
Основната част на урока беше насочена към развиване на речника и формиране на фраза с просто допълнение.
Това беше последвано от физическа минута и задачата използваше вече познат материал (приказката „Ряпа“), върху която беше фиксирана способността да се завърши изречение и да се отговори на въпроси с една дума. Освен изненадващите моменти в урока, голямо внимание беше отделено на физическата активност, която помогна да се запази активното внимание на детето през целия урок.
Урокът завършва с насърчение, което създава мотивация и положителна нагласа за следващия урок.
Файлът с резюмето е прикачен.

Описание

Автори: Кабаченко Н.А.; Е. И. Кабаченко
логопеди за иновативна работа, вис квалификационна категория, GBOU d/s No 2444, GBOU TsO No 1446, GBOU TsPMSS "Отворен свят".
синопсисният файл е прикачен.

РЕЗЮМЕ
индивидуални логопедични уроци за деца
с общо недоразвитие на речта от 1-2 нива

тема:"Развитие на експресивната реч"
клас:"Задачи на Жучкин"
Цел:Развитие на експресивна реч
задачи:
Корекционно-образователни задачи:
Разширяване, прецизиране и активиране на речника. Формиране на способността за съставяне на просто общо изречение. Консолидиране на способността за завършване на изречението. Отговорете на въпроси с една дума. Консолидиране на правилното произношение на гласните звукове "E", "U", "Y" и звуковите редове със звука "P".

Корекционни и развиващи задачи:
Активиране на речевата дейност. Развитие на мисленето, зрителната и слуховата памет, говорния слух, фонематичния слух, зрителното внимание. Развитие на общи, фини и артикулационни двигателни умения. Образование на плавно дълго издишване.

Корекционно-образователни задачи:
Формиране на положително отношение към урока. Възпитание на умения за речева дейност.

Оборудване:
Вентилатор: "Раздуйте облаците."
Динамични снимки на тема: " Плюшеното мече отива"," Локомотивът се движи "," Самолетът лети."
Сричкови песни (писа със следи).
Вълшебна чанта и комплект снимки.
Дървени фигурки; приказка "Ряпа".
Мека играчка "Куче - бъг"
Насърчаване: картинки за оцветяване на героите от приказката "Ряпа".

ПРЕДВАРИТЕЛНА РАБОТА
1. Развитие на общи речеви умения.
2. Запознаване със сюжета и героите на приказката "Ряпа"

Резюме на урока за деца с ниво 3 предучилищна възраст

Тема на урока„Гласни звуци A, O, U, I, Y“.

задачи:

    корекционно образователно: обучение на децата да дават сравнителни характеристикизвуци A, O, U, I, Y;

    корекционно-развиващ: да се затвърдят понятията "гласен звук", "звук";

    да се затвърди понятието за мястото на звука в думата: звук в началото на думата, в края на думата;

    да избират гласни звуци от състава на звукосъчетания, думи, както и да правят звуков анализ на звукосъчетания от 2, 3 гласни звука;

    развиват фонемни процеси;

    развиват артикулационни двигателни умения, фини двигателни умения на пръстите, общи двигателни умения, дишане;

    поправително-възпитателни: да възпитават уважение към другарите, издръжливост, способност за работа в екип, доброжелателност, отзивчивост.

Материали и оборудване: символи за гласни, дидактически помагала"Къща", "Шаблон", предметни снимкивърху гласни звуци, атрибути за играта „Звуци на живо“, музикален съпровод, шапки на главата с изображение на пчела, буква.

Ход на урока:

Логопед: Деца, вижте какво донесе пощальонът в нашата група днес. Това писмо. Искате ли да знаете от кого? Гатанката трябва да бъде решена: Раираната господарка

Прелетя над моравата

Ще се притеснявам за цвете

Точно така, пчела! Това е писмо от пчела. Само че не е съвсем обикновен, а е здрав. Нека го чуем заедно.

Пчелно писмо.

F-F-F Аз съм пчела, казвам се Мая!

През целия си живот летя в полето.

Тук летях на поляната, не можех да събирам мед.

Отлетях до поляната, но дори и там не можах.

На поляната има цветя с необичайна красота!

Но цветята не са прости, всички цветя са здрави.

За да събирам мед, трябва да отгатна звуците!

Знам много звуци, само че имам нужда от помощ.

Ти - да изпълняваш задачи, на мен - бързо да събирам мед.

Помогнете, не бъдете мързеливи и ще се поглезите с мед!

Логопед: Добре, момчета, можем ли да помогнем на пчелата да събира мед? Ще изпълняваме задачи от звукови цветя, а пчелата ще събира мед на вълшебната морава! Мисля, че ще ни почерпи с този вкусен мед!

момчета! Мисля, че ще ни е по-удобно, ако можем да летим? Трябва да се превърнете в пчели!

За да се превърнем в пчели, трябва да се обличаме! (децата слагат пчелни шапки на главите си).

Логопед: Летене по цветове и изпълнение на задачи,

За нас - задачи, за пчелата - мед,

И така, полетът започна!

1. Подготвени, излетяха и полетяха за първи път!

Игра на венчелистчетата. На гърба на всяко листенце от лайка е залепена снимка. Необходимо е да се определи първия звук в думата на името на картината (броят на венчелистчетата съответства на броя на децата)

Логопед: - Как можете да наречете всички тези звуци? (гласни звуци).

Какво общо имат? (Гласни, изпяти, няма пречка за въздуха, излизащ от врата).

Какви са разликите? (В позицията на устата и устните).

2. Пригответе се, излитайте! Отлетяхме до цветето! (коя? - втората).

Упражнение: Повторение на редове на срички, крилати фрази, както и упражнение за развитие на дишането и гласа.

Логопед: Момчета! Бъдете внимателни и повторете правилно!

A-A-A - устата на децата е по-широка.

У-У-У - Викам всички деца при себе си.

I-I-I - дръпнете устата си към ушите.

S-S-S - сложете гъбата си.
О-О-О - децата са много добри

AN-AN-ON-ON звукови комбинации: AOU NAO UYI

ПА-ПО-ПУ-ПИ

AV-OV-UV-IV

Дихателни упражнения: - I.P. Ръцете горе. Вдишайте и докато издишвате, изговаряйки звука О, спуснете ръцете си надолу с увеличаване на силата на гласа. След това, вдигайки ръцете си нагоре, произнесете звука О от най-силния към най-мекия.

3. Пригответе се, излитайте! Отлетяхме до цветето! (коя? - третата).

Упражнение: Определете броя на звуците в звуковата комбинация. Направете диаграма на тези звукови комбинации от символите. Играйте играта Live Sounds.

Логопед: Момчета, чувате ли?

Деца: Да! Някой крещи.

Логопед: А какво крещи човекът? Според мен ... (OU).

Деца: Ох! (някой се е изгубил).

Логопед: Повторете това, което сте чули.

Деца: AU-AU-AU.

Логопед: Това е звукова комбинация. Така? Колко звука чухте? Кой е първият? кое е второто? Добавете звуковата комбинация AU от символите.

Децата изпълняват задачи.

(Следващата звукова комбинация е UA – така плаче бебето).

Анализ и синтез на UA звукова комбинация,

- "Игра със звуци на живо" (звуков анализ на звуковата комбинация OINI)

4. Момчета! Струва ми се, че трябва да си починете малко (кое? - четвъртото цвете със висок ключ).

За да натрупа сила за пчелите,

Трябва да танцуваме. Динамична пауза "Пчела".

5. Почивахме, летяхме, летяхме до цветето! (коя? - пета).

Упражнение: Отговорете на гатанката. В прозорците на шаблона нарисувайте съответните символи на звуци (определение на първия гласен звук в думата; и един звук(ове) на последния в дума).

Логопед: За да завършите задачата,

Трябва да опънете пръстите си.

Децата седят на маси и месят пръстите си със симулатор (остра пластмасова топка "Su-jock").

След това изпълняват задачи:

Гатанки: 1. Звук О

Браво крилати

Раирани рокли

Растеж, макар и трохи

Ако хапят, ще е лошо! (оси).

2. Звук U

Той плува върху чаршафа

Като лодка на вълна.

Той към любовниците Истински приятел,

Електрическа ютия).

3. Звук И

Покрива всички по света

Каквото шие - не носи! (игла).

4. Звук А

Стоя на покрива

Всички тръби отгоре! (антена).

5. Звук Ы - позиция на звука: в края на дума.

Направих дупка, изкопах дупка

Слънцето грее и те не знаят (къртици).

Логопед: Браво, момчета! Продължаваме нашето пътуване!

6. Пригответе се, излитайте! Отлетяхме до цветето!

Упражнение: Сглобете разделената картина и в думата на името на картинката определете мястото на дадения звук в думата.

Логопед: Момчета, това е трудна задача и трябва да тренирате очите си, преди да го направите. (Упражнение „Остро око“ – определете какво сте видели на снимката).

За силна подгрупа - позицията на звука в края на думата, за слаба подгрупа - първият звук в думата.

Логопед: Е, момчета! Изпълнили сте всички задачи, които са ви подготвили звукови цветя. Колко бяха? Кое беше най-трудното? Коя е най-смешната? Коя от задачите ви хареса най-много? И сега……..

Ще отлетим от поляната и пак в група се превръщаме в деца!

Логопед: Страхотни сте! Всички цветя полетяха!

Справихте ли се с всичко, уморени ли сте?

Изпълнихме всички задачи!

Е, нашата пчела е трудолюбив,

Събрах целия мед, умничко!

Е, ще ни почерпиш ли? Това ще ни забавлява! - чука се на вратата, донесоха подарък (тенджера с мед).

Децата се почерпят с мед и споделят впечатленията си от урока.

Логопед: Момчета, има и бележка от пчелата!

Благодаря ви момчета!

Помогнете ми, браво!

И благодаря ти Мая пчеличката ти казва от сърце!

Децата благодарят на пчелата за меда.

Урокът приключва.


„Логопедичен урокесен" Кликнете върху снимката, за да я увеличите

Необходимо време: 25 минути

Цел: обогатяване на речника.

задачи:

поправително възпитателно

1. разширяване на представите за есенните знаци;

2. уточняване на речника на тема "Есен";

3. оформяне извършване на прост звуков анализ.

коригиращо и развиващо

1.усъвършенстване на диалогичната реч;

2. развитие на фонематичен слух;

3. образуването на продължително плавно издишване;

4.развитие фини двигателни умения.

поправително възпитателно

1. възпитание на уважение към природата;

2. възпитаване на доброжелателно отношение един към друг.

Оборудване: кукла-есен, сюжетни снимки, листове с подготвен, нарисуван ствол на дърво, листа - бреза, офика, трепетлика, топола, изрязани цветни листа, лепило.

Предварителна подготовка

Наблюдаване на есенните промени в природата по време на разходка, събиране на есенни листа.

Ход на урока

п / стр

Етапи на урока, интервал от време

Сценично съдържание

Детски дейности

1.

Организиране на времето.

1 минута.

Здравейте момчета.

Логопед. Слушайте внимателно гатанката, кажете ми отговора.

Дойде без бои

И без четка

И пребоядиса всички листа.

Много добре! правилно.

Поздрави от учители.

есента.

2.

Въведение в темата.

Формулиране на темата на урока.

1 минута

Логопед. Вчера излязохте на разходка и наблюдавахте промените в природата. Кажете ми, момчета, за кое време на годината мислите, че ще говорим днес? Вижте кой ни дойде на гости. На масата е изложена кукла в есенен костюм.

Разбира се, красивата Есен ни дойде на гости.

Относно есента.

есента.

3.

Основният етап на урока.

10 мин.

б) развитие на продължително насочено издишване.

в) прост звуков анализ

Логопед. Момчета, нека се опитаме да съставим история за нашия гост.

Спомнете си сутрешната си разходка, погледнете през прозореца и ми кажете какво е времето днес?

(отговорите на децата са придружени от сюжетни картинки)

Много добре!

Това означава, че можем да ви кажем, че през есента времето е много често облачно и дъждовно.

По време на разходката наблюдавахте листата по дърветата. Какви промени са настъпили? И как, с една дума, можем да кажем за боядисаните листа различни цветове? Какво оставя? (Многоцветен).

Нека повторим тази дума заедно (децата повтарят думата заедно с логопеда).

Много добре!

Какви други промени в природата се случват през есента? Къде отиват птиците?

Какви резерви правят животните за зимата?

Точно така, браво!

А сега нека още веднъж заедно, гледайки снимките, да повторим нашата история за есента.

(Всички снимки са изложени)

Много добре! Събрахме много добра история.

Момчета, нека си вземем листата и да духаме върху тях. (Листата са върху картона. В тях се нанизва и закрепва конец, другият край на конеца се фиксира върху картона. Картонът се довежда до нивото на устата на детето).

Много добре! Имаме истинско падане на листата.

Момчета, нека си спомним думите за есента и нейните знаци, които казахме днес, но всички тези думи трябва да започват със звука на О.

правилно. И какви други думи можете да назовете, които също започват със звука О. Разгледайте внимателно картинките. Много добре! Всички тези думи (есен, облак, портокал, зеленчуци) започват със звука О.

В небето има много сиви облаци, слънцето се скри зад облаците. Започва да вали.

Листата станаха жълти, червени, оранжеви, а някои бяха все още зелени.

Птиците летят на юг.

Катериците събират гъби, ядки. Мишките събират семената.

Есента се намръщи. Слънцето се скри зад облаците. Времето навън е облачно. Все по-често вали. Листата по дърветата са станали многоцветни: червени, жълти, оранжеви. Птиците летят на юг. Животните се подготвят за зимата. Катерицата събира гъби и ядки. Мишките събират семената.

Децата вдишват въздух през носа, разтягат устни с тръба и духат върху листата, без да издуват бузите си.

Облак, есен

Зеленчуци, портокал

4.

Fizminutka

2 минути.

възпитател. Направихте много добра работа, сега нека си починем. Педагог, логопед изпълнява упражнения с деца.

Листопад, листопад,

Жълтите листа летят.

Обикаляне по пътеката

Паднете под краката.

Звучи музика.

Децата правят упражнения

Деца тичат наоколо, изобразявайки листа

Завъртете се на място, въртете се, хванете се за ръце.

Клекнете бавно.

5.

Живопис

10 мин.

възпитател. Почивахме си с вас, а сега чуйте стихотворението "Есенни листа".

Къщичката за птици е празна, птиците отлетяха,

Листата по дърветата също не седят

Цял ден днес всичко лети, лети...

Явно и те искат да летят до Африка.

Момчета, кой си спомни името на времето, когато листата падат от дърветата? Да кажем тази дума ЛИСТОПАД заедно.

Много добре! Предлагам ви сами да организирате листопад за нашите гости. За да направите това, вземете празни листове. Кажете ми какво е нарисувано на вашите чаршафи? Точно така, ствола на дървото, И сега вземете лепилото в ръцете си, внимателно го нанесете върху клоните на дървото. След това залепете изрязаните парчета листа, получавате короната на дърво. Сега се опитайте да покажете как падат листата.За да направите това, нанесете лепило върху парче лист и го поставете до дървото, не забравяйте да залепите листата върху тревата. Браво, имаш истинско падане на листа. (Цялата работа се подрежда на масата. Децата гледат работата.)

Нашата ЕСЕН ви благодари за работата и се сбогува до следващия урок.

Децата сядат на местата си.

Показва се картина.

Децата, заедно с учителя, произнасят думата Падащи листа.

Децата слагат лепило върху листо до клоните и залепват парчетата от листа.

6.

Резюме на урока

1 минута.

Педагог, логопед. Момчета, много ни хареса как работихте днес. Нека си припомним с вас какво направихме днес?

Довиждане.

Те измислиха историята. Откроява първия звук в думите. Духаха върху листата. Падна ли листата.

Довиждане

Тема: "Домашни любимци"

Цел: Развитие на вниманието, паметта, мисленето, речта.

задачи:

    Разширяване на пасивен и активен речник по темата

    Развитие на словесно и логическо мислене, пространствено въображение, зрително и слухово възприятие

    Развитие на произволното внимание, неговия обем и концентрация

    Развитие на фразовата реч

    Развитие на фините двигателни умения

    Развитие на детското въображение чрез превръщане на обект в нов образ.

Оборудване: диск с приказка, картини на предмети, кукли с пръсти.

Ход на урока

1. Организационен момент

Веднъж, в един слънчев летен ден, домашни любимци излязоха да се разходят на поляната. И някои от животните останаха в къщите си. Кой мислиш?

Седнете на бюрата си и сега ще разберем кой живее във всяка цветна къща.

2. Игра "Познай чий глас?"

Отваря се прозорецът на червената къща, където е скрито изображението на прасе

- Какъв цвят е къщата на прасето? (червен)

(Куче - зелено, котка - синьо, крава - жълто, кон - бяло)

3. Слушане на приказката "Ряпа"

- А сега ви каним да чуете приказката "Ряпа". Кой знае тази приказка?

- Кой от домашните любимци се среща в тази приказка?

4. Постановка на приказка

- Преди да станете кукли с пръсти, изберете герои от тази приказка.

- В приказката героите викаха за помощ, как ще се обадиш. Да опитаме.

Кой пръв извика за помощ? (дядо)

- На кого се обади? (баба)

- Дядо вика бабата: „Бабо, върви, моля те, помогни ми да дръпна ряпата“.

- Така че в живота си, когато имате нужда от помощ, можете да я поискате.

5. Игра "Пъзел - домашни любимци"

- А сега да изпратим домашните си любимци да се разхождат по поляната. (Всяко дете търси своето място за домашен любимец)

6. Оригами

-А сега ви предлагаме да направите героя на приказка от хартия - куче.

(създаване на модел - куче)

7. Резюме на урока

- какво помниш? Какво ви хареса най-много?

Резюме на урок по ритмика на логото в средна групаза деца 4-5 години с ОНР на тема „Гора. Гъби".

тема: „Гора. гъби"

задачи:

- развитие на паметта, вниманието, оптико-пространствените функции;

- слухови функции;

- двигателна сфера, ръчни двигателни умения;

- артикулационни двигателни умения;

- звуково произношение.

Оборудване: снимки на гъби, ритмични шарки (капки), многоцветни листа.

азУводна част

1. Динамично упражнение. Децата влизат в залата под музиката, вдигайки високо колене.

По пътеките, по пътеките,

Да отидем на разходка в гората

Може би в есенната гора

Ще намерим манатарката.

IIГлавна част.

2. Развитие на фини двигателни умения "Отиваме да търсим гъби"

Едно две три четири пет

Огънете всеки пръст.

Отиваме да търсим гъби

Показалецът и средният пръст на дясната ръка "вървят" по лявата длан.

Този пръст отиде в гората

Този пръст намери гъба

Започнах да почиствам този пръст

Този пръст изяде всичко

Огънете всеки пръст

От това и напълня

Покажете палеца.

3. Момчета, вижте колко гъби има наоколо, нека ги наречем по срички.

Игра: "тупай - пляскай"

(бо-ро-вик, о-пьо-нок, ли-сич-ка, ри-жик, под-бе-рьо-зо-вик).

4. Развитие на гласовата сила.

Игра: "Ехо" (половината от децата са берачи на гъби, другата половина е "ехо")

Вървяхме през гората, брахме гъби

И те се изгубиха.

Викаме в гората: ОУ! Оу! (берачи на гъби)

И ние отговорихме: да, да. (ехо)

5. Формиране на темпо и ритъм.

Често вали през есента. Дъждът има своя песен. Дъждът капе и пее, капчиците капят, после бавно "кап-кап-кап" (с пръста на дясната ръка удряме дланта на лявата ръка), после бързо "кап-кап-кап" (на бързо темпото, от друга страна).

Сега нека изпеем песен за дъжд от рисунка. Голяма капчица означава да пееш бавно, а малките капчици означават бързо. Чуй ме да пея тази песен.

CAP-кап-кап-кап CAP - CAP - капе-кап

6. Дихателна гимнастика.

Един, двама, трима се държат за ръце

И застанете в кръг.

Дихателно упражнение "Вятър"

Момчета, какъв цвят са листата по дърветата? (червено, жълто, зелено).

Долетя ветрец, листата зашумоляха и полетяха към земята.

- духа лек бриз - ф-ф-ф-ф

- и разклаща листа така - f-f-f-f (плавни движения на ръцете с малка амплитуда)

- духа силен бриз - ф-ф-ф-ф

- и разклаща листа така - f-f-f-f (движения с голяма амплитуда)

7. Артикулационна гимнастика.

Момчета, припомнихме си какви гъби растат в гората.

В нашата зала е пораснала и гъба, да я потърсим.

Ето го, на огледалото, ела тук.

- гъбички - кон

- акордеон

8. Музикално песнопение.

Вятърът духа, листата се люлеят и пеят своите песни.

- трепетлика - а-а-а

- планинска пепел - и-и-и-и

- бреза - о-о-о-о

- дъб - ооооооооо

9. Песен "И майка ми и аз ще отидем в гората"

10. Физ. минута

Вървяхме, вървяхме, вървяхме

Стъпки на място

Намерих гъба

Покажете с ръце силует на гъба

Наведен, откъснат

Имитирайте движение

На

текст

Слагат в кошницата

И тогава тръгнахме

Стъпки на място

11. Игра на открито "Берач на гъби"

Нощ, гъбарът и „гъбите“ (децата) спят, седнаха с глави в ръце.

Децата се разпръскват под бързата музика, а гъбарникът ги хваща.

12. Релаксация

Деца лягат на килима, звучи мелодията „Малки вълнички играят” на Т. Гомес (аудио колекция „Магията на природата”).

Резюме на урока за развитието на съгласувана реч в подготвителна групаза деца с ОХП "Пролет"

цели:

    Развитие на мисловните процеси

    Развитие на съгласувана реч

Оборудване: слънце, лъч на радост, лъч на страх, лъч на тъга.

    Org. момент

    Основен част

Беше през пролетта. Слънцето грееше ярко, от което много лъчи се пръснаха в различни посоки. Но един шегаджия Рей реши да тръгне на пътешествие. Помислете какво е направил. (бяга, скочи, скочи, блестеше)

кого събуди?

Изпод снега се появи трева.

В гората мечка се събуди в бърлога.

Пъпките започнаха да набъбват по дърветата.

Снежните преспи се топят наоколо и текат потоци.

По поляните се появиха първите цветя – кокичетата.

Птиците долетяха и започнаха да строят гнездата си.

    Независима история (според картовите схеми)

    Гатанки-обяснения

По време на пътуването нашият лъч срещна братята си - лъчи, и те решиха да играят гатанки. Познайте какво видях днес?

- дълга, прозрачна, топяща се (ледена висулка )

- върху бяло одеяло - черна дупка (размразен пластир )

- тече, мърмори, блести (поток )

- набъбване, спукване, позеленяване (бъбреци )

3) Мимически скици

Нашият пролетен лъч е изненадан и щастлив (радост). И другият му брат се уплаши. Какво си направил? Разтворих ледената висулка, развалих снежната покривка (преструвам се на уплашен). И третият брат Рей - беше просто тъжен (тъга). Започнах да пиша поезия, но не намирах думите.

    Стихотворения (думи - хомографи)

Снегът се топи, потокът тече

Клоновете са пълни с лекари (топове )

Топла пролет сега

Много бъчви по клоните (бъбрек )

Пролетното небе е пред нас

Тениски летят над вълните (чайки )

Снегът се топи, поляната оживя,

Идва сянката, идва пролетта (ден )

    Fizminutka

Да отидем с пролетните лъчи към гората на поляната (слушайте музика). Разрешаване на противоречията. Тогава между лъчите възникна спор: „Пролетта добра ли е или лоша?“

Пролетта е добра, защото...

Пролетта е лоша, защото...

    MFO (метод на фокални обекти)

Лъчите се умориха от спора и се прибраха. Как мравката попадна тук?

Каква мравка?

    • Малко

      Бърз

      Работя упорито

      Пъргав

Какъв лъч?

    • Малко, когато слънцето грее слабо, малкото не е ярко.

      Бързо, когато го хванете на огледалото и движете бързо ръката си.

      Трудолюбив, когато голяма снежна преса или много сняг се топи наведнъж.

      Пъргав, когато за един ден може да стопи сняг на различни места.

    Съобщение за мравка.

Мравката носеше плик със съобщение, нека се опитаме да разберем с морфол. таблици:

Резюме на урока в старша групаза деца с GSE ниво III на тема „Разходка в гората”.

Цел: изясняване, разширяване и активиране на речника по разглежданите теми:

Гора ”,„ Насекоми ”, „Цветя”.

задачи:

Корекционно възпитателно :

    Обогатете речника с прилагателни и глаголи.

    Развивайте съгласувана реч, учете преразказване според картинния план.

    Развийте фонематичен анализ и възприятие.

    Подобрете умението за сричков анализ на думите.

    Да се ​​затвърди умението за координиране на числа със съществителни.

    Засилване на умението за образуване на съществителни с помощта умалителнонаставки.

    Засилване на употребата на предлози.

    Да се ​​затвърди умението за граматически дизайн на изречението.

Корекционно и развиващо :

    Развийте пространствени функции.

    Развийте слухово внимание и памет.

    Работете върху промяна на силата на гласа, плавно издишване на речта.

    Работете върху координацията на речта с движението.

Корекционно възпитателно :

    Развийте способността за работа в група.

    Да възпитава чувство на любов и уважение към природата.

Оборудване: магнитна дъска; наборно платно; топка; "Влак" с двама

карети, предметни картини с изображение на цветя, животни, насекоми;

карти със схеми на думи; карти с насоки; картинен план за преразказ.

Ходът на урока.

аз ... Организиране на времето.

(Създаване на емоционално положителен фон.)

Логопед.

Искам да ви задам една гатанка за пролетния месец.

Разстоянието на полетата става зелено,

Славеят пее.

Градината е облечена в бяло,

Пчелите първи летят.

Гръмотевици гърми.

Познайте кой месец е? (Може)

Какъв е месецът на пролетта през май?

деца.

Третият и последен месец на пролетта.

Логопед.

Пролетта е в разгара си. Птичата череша цъфти. Насекомите се събудиха. Дойдоха топли, слънчеви дни. Сега е толкова хубаво да си извън града, сред природата. Искате ли днес урокът ни да се проведе в гората?

II ... Главна част.

1. Активизиране на знанията на децата по темата „Гора”.

Логопед.

Кой живее в гората?

деца.

Животни, птици, бръмбари, гущери, пеперуди.

Логопед.

Без което няма гора?

деца.

Без дървета, трева, храсти.

Логопед.

Какво дава гората на човека, животните, птиците?

деца.

Гората дава на хората чист и свеж въздух, спасява ги от жега, жега, дава сянка и прохлада, дава гъби, горски плодове, дърва за огрев... Животните и птиците - жилище и храна.

2. Разграничаване на съгласните по твърдост – мекота.

Логопед.

Вижте, на перона има електрическо влакче. Да заемем местата си в каретата.

(седнете на столовете)

Тук има още две празни коли. Нека помогнем на пътниците да седнат на местата си. В първия вагон ще има животни, чиито имена съдържат твърдия звук "л", а във втория вагон - с мекия звук "л".

(децата разпределят животните по вагоните)

3. Активиране на произношението на звука "л" в срички, развитие на слухово внимание и памет, развитие на гласовата сила.

Логопед.

Е, нашият влак тръгва. Междувременно караме, да се уговорим как ще се обадим, ако някой изостане. Какво крещи човек, когато се загуби?

деца.

Оу!

Логопед.

И ще се наричаме по различен начин. Слушайте внимателно и повторете след мен: LA-LO-LU-LY

LOO-LO-LY-LA

Сега нека играем обратната игра. Когато ви звъня високо, вие отговаряте тихо и обратно.

4. Развитие на плавно речево издишване.

Логопед.

Докато играехме, влакът стигна до желаната гара. Оставяме колата.

Вижте колко е хубаво в гората. Да кажем на един дъх: "О, колко красиво!" (Децата повтарят.)

5. Обогатяване на речника с прилагателни и глаголи.

Логопед.

Какъв вид красиви думиможе ли да кажем за гората?гора който?(големи, огромни, плътни, плътни, красиви, зимни, есенни, иглолистни, широколистни, бреза, дъб, бор, зелени, необходими ...)

гора какво прави той?(расте, вдига шум, зеленее, пуска зеленина, живее, диша, пречиства въздуха, прави те щастлив...)

6. Подобрение граматическа структурареч (образуването на сродни думи).

Логопед.

Да образуваме думите на едно семейство от думатаГОРА и да играем на топка.

Наречете гората с любов.(гора, гора)

Кой се грижи за гората?(лесовъд)

Кой отглежда гората?(лесовъд)

Как се наричат ​​плодовете, които растат в гората?(гора)

Как се казва приказният герой, живеещ в гората?(дървар, горски)

Кой сече гората?(дървосекач)

7. Развитие на умения за фонематичен анализ.

Логопед.

Вижте, момчета, какво звучно, веселоструйка по нашия път. Но наоколо има толкова много ненужни предмети, които го запушват. Нека изчистим струята.

(Децата събират картинки. На килима са поставени готови схеми с думи.)

Кой или какво е на вашите снимки? Кажете имената на снимките.

деца.

Бръмбар, лос, сом, оси, верига, мустаци.

Логопед.

Поставете вашите снимки под думите, съответстващи на контура.

8. Съгласуване на речта с движението.

Излязохме на горската морава,

Вдигане на краката ми по-високо

През храсти и неравности

През клони и пънове.

Кой вървеше толкова високо -

Не се блъсна, не падна.

9. Развитие на граматическата структура на речта (съгласуване на числителни със съществителни).

Логопед.

Колко красивоцветна поляна ние дойдохме. Предлагам да играем играта "Да - не" на това поле.

(На пода има карти с различни цветове.)

Изберете цветя за себе си. Първият играч ще каже какво има на снимката. Например: „Имам две глухарчета“. Следващият играч ще продължи: „Нямам две глухарчета, но имам пет маргаритки“ и така нататък в кръг.

10. Развитие на фонематичен слух (открояване на първия звук в думата).

Логопед.

Вижте какви други необичайни цветя все още растат тук. На листенцата им има снимки.

Определете кое венчелистче е излишно. Обърнете внимание на първите звуци на думите.

(Децата изпълняват задачата.)

11. Подобряване на граматическата структура на речта (използване на предлози, образуване на съществителни с умалителни суфикси).

Логопед.

Кого виждаме в тази поляна?

деца.

насекоми.

Логопед.

Трябва да преминете през клетките в посоката, посочена на картите, и да кажете къде са насекомите.

деца.

Скакалецът скача от едно стръкче трева на друго.

Водно конче седна на лилия.

Мравката изпълзя от мравуняка.

Калинка пълзи по лист. И т.н.

Логопед.

Наименувайте насекомите с любов.

(Комарът е комар, водното конче е водно конче, пчелата е пчела, бръмбарът е буболечка, мравката е мравка и т.н.)

12. Развитие на съгласувана реч.

Децата разказват приказката "Пчела-работник" въз основа на план-схема.

13. Усъвършенстване на умението за сричков анализ на думите.

Логопед.

Време е да се върнем. Да се ​​качим на влака и да помогнем на животните да заемат местата си. Поставете в първата кола тези животни с две срички в името, във втората - тези с три срички в името.

III ... Заключителна част.

Ето ни у дома. Какво ти хареса? какво помниш?

(Логопедът оценява работата на децата.)

цели:Усъвършенствайте и разширявайте речника по темата на изразително ниво.

задачи:
1. Въведение в независима речдеца на номинативната и предикативната лексика по темата в рамките на техните речеви възможности.
2. Формиране на разбиране за граматически форми на съществителни в единствено и множествено число.
3. Образуване на стереотипно спрегнато словосъчетание (съществително + прилагателно).
4. Формиране на разбирателни умения „един” – „много”, „голям” – „малък”.
5. Формиране на координирано дишане, движения и говор, чрез говорни и двигателни упражнения.
6. Формиране на общи двигателни умения, развитие на зрително внимание и памет.
7. Насърчавайте желание за имитация на речта на възрастен.

Оборудване:естествени зеленчуци, манекени зеленчуци, дядо - кукла бибабо, кошница, снимки на предмети.

Ход на урока

I. Организационен момент(чукане на вратата) - Момчета, дядо ни дойде на гости и донесе голяма чанта. Искате ли да знаете какво има в чантата?

II Основна част
1. Логопедът вади и показва един зеленчук и пита за всеки един.
- Какво е? (посочете имената на зеленчуците.) (Това е домат. Това е краставица. Това е морков. Това е ряпа. Това е зеле). Децата отговарят в хор.
Логопедът поставя съдържанието на чантата в кошница и пита:
- Какво е всичко това? Как да наречем всичко, което ни донесе дядо? (Това са зеленчуци.) Да кажем всички (Зеленчуци).
L. Къде растат зеленчуците? (В градината, в градинското легло, в оранжерията, в оранжерията).
Сега ще ви кажа откъде идват зеленчуците в магазините (показва таблицата).
L. Къде растат зеленчуците? (зеленчуците растат в градината в лехите)
L. Как се събират зеленчуците? (откъсвам, отрязвам).
Л. Да кажем на дядо какви зеленчуци познаваме.

2. Упражнение "Покажи и разкажи"(децата излизат едно по едно, вземат произволен зеленчук, назовават го, логопедът задава въпроси, детето отговаря с помощта на логопед).
Логопед. Аня, ела на масата и вземи всеки зеленчук в ръцете си. Какъв е вашият зеленчук? (детето показва останалите деца и ги нарича "моркови").
Логопед. Каква е тя? (Той е дълъг, червен, гладък.)
Логопед. Къде расте? (В градината, в градината)
Логопед. Какво е това? (Показва домат.)
Логопед. Какво е той? (Той е кръгъл, червен, мек).
Логопед. Какво е това? (Показва краставица.)
Логопед. Какво е той? (Той е зелен, дълъг, бодлив).
Логопед. Къде расте? (В градината, в градината)
Логопед. Какво е това? (Показва зеле)
Логопед. Каква е тя? (Тя е кръгла, голяма, бяла)
Логопед. Какво е това? (Показва ряпа).
Логопед. Каква е тя? (Тя е жълта, кръгла, малка)
Логопед. Говорихте много добре за зеленчуците. Шамар себе си!

3. Играта "Научете зеленчук по описание."
Л. А сега, момчета, слушайте внимателно, ще опиша зеленчуци (детето взима зеленчук, който отговаря на описанието, носи го и го слага в кошницата). Л. кани детето да намери своя зеленчук от предложените картинки и да го прикрепи към дъската.

4. Игра "Един-много"(логопедът извиква зеленчука единствено число, след което моли детето да назове множествено число).
L. Един домат. Аня намери снимка, на която е нарисуван домат.
L. Сега има много домати. Това са домати. Деца, покажи къде са доматите? (По същия начин с всички зеленчуци).
краставици-краставици.
домат - домати.
ряпа - ряпа
моркови - моркови
зеле - зеле.

5. Физическо възпитание.
Разхождаме се в градината Деца, хванати за ръце, вървят в кръг, в центъра на който са домати,
Събираме домати.
Доматите са добри - Погалете корема си.
Да ядем от сърце.
Разхождаме се в градината Децата, хванати за ръце, вървят в кръг, в центъра на който са краставици.
Събираме краставици. Стиснете и разпуснете пръстите си.
Краставиците са добри - Погалете корема си.
Да ядем от сърце.
Разхождаме се в градината Децата, хванати за ръце, вървят в кръг, в центъра на който са моркови и ряпа.
Събираме моркови, ряпа. Стиснете и разпуснете пръстите си.
Морковите, ряпата са добри - Погалете корема си.
Да ядем от сърце.

Покажете на децата кошница със зеленчуци, задайте въпрос: - Какво сме събрали в градината? (Събрали сме зеленчуци.)

6.L.Нека още веднъж да кажем на дядо за зеленчуците, какви са те (практикувайки стереотипна фраза, свързана с прилагателно).
Морковите са дълги, червени, гладки
Краставица зелена, дълга, бодлива
Ряпа кръгла, малка, жълта
Кръгло зеле, голямо, бяло
Доматът е кръгъл, червен, мек.

7. Д/ и „Голям-малък”.
L. Момчета зеленчуците са големи, а има и малки. Л. започва - детето продължава.
Краставицата е краставица.
Зеле - зеле.
Доматът е домат.
Морковите са си моркови.
ряпа

III. Резюме на урока.
Браво момчета. Всички се опитаха и се справиха със задачите.
Нека още веднъж си спомним какво ни донесе дядо ни в чанта (логопедът показва снимки, повтаряме имената им в хор).
Домашна работа... "Консервиране на зеленчуци" (приложение)

Приложение

"Консервиране на зеленчуци"

Предварителна работа:родителите нарязват зеленчуци.
Поставете големи зеленчуци върху изображението на едната консерва, а малките върху другата. Подредете зеленчуците така, че всички да се поберат в буркана. Сега залепете зеленчуците върху бурканите.
учител логопед,
MBDOU " детска градина№ 248“, Уфа, Република Башкортостан

Днес много родители, които се грижат за всестранното развитие на бебето, знаят, че формирането на умението за писане и грамотно четене се улеснява от нормалното речево развитие на детето. Преди да започнете занятия, е необходимо да се проведе проучване на речта на бебето, да се открият всички недостатъци в произношението.


Ето какви са характеристиките на дете на тази възраст:

  1. До 5-годишна възраст бебето трябва да овладее всички звуци на речта, с изключение на съскащите звуци и "P", понякога звукът "L", който детето все още може да произнася лошо
  2. Детето трябва да има достатъчен речник в речника, за да може да състави изречение от 5-7 думи.
  3. Детето трябва да може да използва думи в единствено и множествено число.
  4. Детето трябва да може да опише предмет, като посочи неговите качества.
  5. Умението за водене на диалог е друга от нормите, характерни за децата на тази възраст. Когато общува с възрастен, неговата реч трябва да бъде разбираема и не само за родителите, но и за непознати.
  6. Детето трябва бързо да даде своето име, фамилия, възраст, имена на родители, прякори на животни, които живеят наблизо.

Ако детето не знае как да направи едно от изброените по-горе, ще му бъде полезно да посещава логопедични часове. Те ще бъдат насочени към развиване на фини двигателни умения, обогатяване на речника, развиване на въздушен поток и, разбира се, коригиране на нарушение на звуковото произношение.

В частните логопедични центрове консултациите и занятията се провеждат от логопед. Работата му обаче не е евтина. Но родителите, които имат възможност да учат у дома с бебето си, ще могат да прекарат това време с полза. Освен това в спокойна домашна среда детето се чувства по-комфортно: няма излишен стрес от общуването с непознат.


Логопедични часове у дома

На помощ на майките идва различна литература.

Едно от ръководствата, които можете да използвате вкъщи е „Логопедична домашна работа за деца с ОХП за 5-7 години“ Теремкова Н.Е. Тези задачи могат да се предложат на дете, което не е навършило 5 години.

Предлагаме да използвате ръководствата на още двама автори - Т. Ю. Бардишев и Е. Н. Моносов. Те предлагат настойници и родители голям бройнадбавки, предназначени за развитие на деца от навършени години.

За да бъде успешна домашната работа, трябва да спазвате някои правила:

  • Всички класове трябва да се провеждат по игрив начин, така че детето да бъде увлечено от всичко, което се случва, а също и да не разбира истински смисълизпълнявани упражнения.
  • Занятията трябва да бъдат ограничени във времето. За начало е 3-5 минути, след това донесете до 15-20.
  • Броят на игровите уроци на ден е около 2-3, така че материалът ще се усвоява по-бързо.
  • Хвалете детето за всеки успех, подкрепяйте с мили думи. Не използвайте думата „погрешно“ – детето може да се изолира и да не осъществява контакт.
  • По-добре е да провеждате занятия в часовете, когато детето не е уморено. Най-доброто времеза това - след закуска и след сън.
  • Когато говорите с дете, обърнете се с лице към него, ясно произнасяйте всички звуци. Не забравяйте, че вие ​​сте модел за подражание.
  • Ако, докато изпълнявате задачата, се запознаете с определени природни явления, е необходимо да направите това във времето, за което тези явления са характерни (през зимата - изучаване на зимни явления, през лятото - летни).


Етапи на домашната работа

Нека изясним процедурата за провеждане на занятия у дома:

  • Гимнастика с пръсти.
  • Гимнастика за артикулационните органи.
  • Игри за звукоподражание, развитие на слуха, лого ритмика.
  • Развитие на речта, попълване на речника.

Нека разгледаме по ред всеки етап от домашната работа.

Гимнастика с пръсти

Известно е, че има силна връзка между човешката ръка и мозъка. Следователно, извършвайки малки движения с ръката, ние по този начин тренираме областите на мозъчната кора. Е, ако тези движения се комбинират с реч, тогава ползите от такива упражнения ще бъдат много по-големи.

Родителите, които правят гимнастика с пръсти с бебето си, не трябва просто да искат да изпълняват каквито и да било действия, а да научат и повтарят кратки рими, поговорки и песни с детето.


Има много възможности за упражнения за пръсти. В книжарниците можете да намерите голямо количество литература с цели комплекси от упражнения за развитие на двигателните умения. Всяка майка може да използва тези публикации.

Като цяло могат да се разграничат редица движения, които допринасят за развитието на фините двигателни умения:

  • гали едната длан с другата;
  • масажирайте пръстите на едната ръка с другата ръка;
  • комбинация палецръце с други пръсти;
  • подравняване на пръстите на двете дръжки един с друг.

От голяма полза е играта с „вълшебната торбичка“, в която мама сипва зърнени храни. Всяка торба може да съдържа или един вид зърнени храни, или различен. Често използвани са елда, грах, боб, ориз.

От детето се иска да докосне малки и големи включвания с пръсти. Друг вариант за използване на зърнени храни: просто разбъркайте в чиния различни видовеи помолете детето да го оправи.

Основните упражнения са показани в това видео:

Артикулационна гимнастика

Тези упражнения са насочени към укрепване на мускулите на артикулационния апарат, развиване на обхвата на движение. Всяко последващо издаване на звуци се предшества от артикулационни упражнения.

Упражненията се делят на динамични и статични.Когато изпълнявате първия език, устните изпълняват всякакви упражнения, тоест постоянно се движат. При изпълнение на второто - органите на артикулацията трябва да "заемат" определена позиция и да я задържат за няколко секунди. Такива упражнения са по-трудни за бебето, важно е да научите детето да прави това.

Има различни упражнения, които могат да се правят по всяко време и за всички бебета. Те просто допринасят за развитието на движенията на всички мускули на апарата.

Има упражнения, които "подготвят" онези мускули, необходими за произнасяне на звука, който детето не произнася добре.

Сред упражненията са следните:

  • за развитие и укрепване на мускулите на езика;
  • за развитие и укрепване на мускулите на устните;
  • за развитие и укрепване на мускулите на бузите;


Някои от тези упражнения са:

"Усмивка".Разтегнете силно устните в усмивка, но зъбите не трябва да се виждат. Задръжте усмивката за 30 секунди.

"Ограда".Усмихвайте се силно, за да се виждат зъбите, запазете усмивката.

— Да накажем палавия език.Отворете леко устата си, поставете езика върху долната устна и, плеснете го с устни, произнесете "пет-пет-пет ...".

"Тръба".Отворете устата си, изпънете езика и се опитайте да огънете страничните му ръбове нагоре под формата на тръба, задръжте го в това положение за 30 секунди.


„Оближи сладкото“.Бавно, без да повдигате езика, първо оближете горната устна от ъгъл до ъгъл, след това повторете процедурата с долната устна.

"Часовник - тик-так".Направете усмивка, отворете устата си, след което с върха на езика си последователно докосвайте ъглите на устата си.

— Мием си зъбите.Усмихнете се, отворете устата си, след това с върха на езика, натискайки го достатъчно силно, почистете вътрешността на зъбите на долния ред (7-10 пъти). Повторете същото упражнение със зъбите от горния ред (7-10 пъти).

"Люлка".Усмихнете се и отворете широко устата си. След това "веднъж" спуснете върха на езика за долния ред зъби, "два" - повдигнете го за горния. Повторете - 4-5 пъти.

Упражнението е по-добро, отколкото само при поискване. Заинтересувайте детето. Поканете го да предприеме пътуване до магическа земя, където главен герой- език. Мечтайте заедно и тези занимания ще бъдат от голяма полза за вашето дете.










Не забравяйте, че всички упражнения за развитие на артикулационните органи трябва да се извършват пред огледало.Детето трябва не само да усеща къде е езикът и какво правят устните, но и да вижда всичко.

Основните упражнения са показани в следващите видеоклипове.

Развитие на фонематичен слух

Тъй като детето не овладява речта само, а възприемайки звуци от другите, е необходимо хората, живеещи наблизо, да говорят правилно.

Освен това хората наоколо на етапа на развитие на речта на детето могат да играят огромна роля в нейното формиране. Много уроци за развитие на слуха се основават на звукоподражания.


Помислете какви упражнения можете да правите с бебето си у дома:

  • Познайте кой обект звъни.Възрастният кани детето да разгледа предмети, които могат да издават звук. Показва как звънят. След това скрива предмет, който издава звук (барабан, лъжица, чаша) зад гърба му и моли детето да познае какво звъни.
  • Познайте къде е звукът.Възрастен се движи из стаята зад гърба на детето и звъни на различни места. Детето трябва да покаже с ръка мястото, където чува звъненето.
  • Имитирайте звуците, които издават животните.За да изпълните това упражнение, е препоръчително да използвате предметни и предметни снимки. Можете да разгледате животното, да обсъдите как и къде живее. И издава звука, който тя издава. (Жаба, пчела, котка и др.)
  • Имитация на ежедневни звуци.Упражнението се основава на повтаряне на звуците, от които чуваме различни предмети... (вода капе: КАП-КАП, влакът върви: ТУ-ТУ и т.н.)

Логоритмичните упражнения играят важна роля за развитието на слуха и чувството за ритъм. Това са упражнения, които съчетават движение, говор и музика. Детето много харесва този вид занимание. Възрастен показва на детето движенията и произнася думите, всичко това се прави с добре подбрана музика. Основното нещо в това е да се подготвите предварително. В крайна сметка как урокът ще се окаже интересен, ако възрастният постоянно прави грешки в думите? ..


Развитие на речта

Работата по развитието на речта на детето включва две области:

  1. Работа с речник, при която детето изяснява представата за света около предмети и явления, взаимоотношенията на хората.
  2. Развитие на граматическата структура на езика - детето се научава да използва думите в правилната форма, правилно да образува изречения.

Работата с речник решава следните задачи:

  • изясняване на разбирането на думите, налични в лексикона на детето;
  • обогатяване на речника с нови думи;
  • развиване на умения за използване на нови думи в самостоятелна реч.


Детето се учи Светът, а за да му бъде интересна и полезна тази работа, е необходимо да се използват комплекти за изграждане, играчки, детски книжки, сюжетни и сюжетни картинки.

Бих искал да препоръчам демонстрационен материал, разработен от авторите Олга Громова и Галина Соломатина за използване в домашни уроци по развитие на речта. Представен е в картинки с ясни и ярки илюстрации, които ще бъдат разбираеми и интересни за децата.

Не забравяйте, че когато работите с картина, е необходимо да поставите въпроса правилно, така че детето да може да намери думи, за да обозначи качеството на обекта.

Важно е да се разбере, че тази дума не може да се използва в речта. За тази цел новите думи трябва да се повтарят в комбинация с други познати думи. Например, когато четете стихотворението на Суриков "Зима", детето е помолено да помисли какво друго може да се нарече думата "пухкаво": коте, кърпа. Повтаряйки го в комбинация с познати думи, детето започва да го използва в самостоятелна реч.


Материалът, с който ще работите, трябва да е подходящ за възрастта на детето. За 4-годишно дете може да има приказки "Ряба пиле", "Колобок" и други. Приказката насърчава съчувствието към всичко добро, необходимо е както за развитието на речта, така и за моралното възпитание.

Четенето на приказки трябва да бъде придружено от показване на ярки илюстрации. Добре е да подсилите прочетеното с красива карикатура. Това ще задълбочи впечатлението от приказката.

На петгодишна възраст на детето може да се предложи да сравнява признаците на предмети, да обобщава (зеленчуци, плодове), да прави изречения въз основа на ключови думи (момиче, гора, кошница). Материалът е фиксиран в дидактически игри, поговорките и скороговорките са от голяма помощ за това.

Ето приблизителен списък с теми, които се предлагат на дете:„Части от човешкото тяло”, „Дрехи”, „Сезони”, „Зеленчуци, плодове и плодове”, „Къща и нейните части”, „Мебели”, „Животни”, „Транспорт” и др.

Развитието на граматическата структура на речта става с обогатяване и активиране на речника, формиране на съгласувана реч. Най-често децата имат грешки при смяната на съществителните по падеж и по числа (без ботуши, моливи, котенца, гъсъчета). Именно на тези трудности трябва да се обърне внимание при провеждане на индивидуални уроци с дете.


Ето някои от видовете упражнения, които можете да правите с детето си:"Един - много" (ръка), "Какво ще покажа?" (Цветя, лампа) „На кого - какво? (кост на куче), "Кой какво яде?" (крава - с трева), "Наречи го нежно" (котка - котка, пръстен - пръстен), "Раздели думата на две" (самолет - сам лети), "Кой е това и какво?" (ябълката е кръгла, сладка) "Чия е тази част?" (лисицата има опашка - опашка на лисица), "Вчера - сега" (вчера ходих в парка, сега си играя с кукла) и др.

Днес на рафтовете на магазините можете да намерите голямо количество литература, в която са описани подробно упражнения и класове за развитие на съгласувана реч на бебето, които могат да се използват у дома.

Не забравяйте, че детето расте и много скоро ще отиде в първи клас. И успехът на обучението зависи от това колко добре е формирана речта му. Периодът от 4 до 7 години е най-благоприятен за развитие и корекция на речта.

Прекарвайте колкото е възможно повече време за вашето бебе на този етап от развитие и за вас, като по този начин полагате солидна основа за бъдещия успех на детето.


Можете да видите пример за логопедичен урок в следващото видео.

Споделя това