Abstrakt lekcie v seniorskej skupine predškolskej vzdelávacej inštitúcie „Február. Charakteristické črty zimných mesiacov: december, január, február Zhrnutie vyučovacej hodiny február koniec zimy

Oksana Nikolajevna Molchanová
Abstrakt lekcie v skupine seniorov „Charakteristika zimných mesiacov. január a február »

Abstrakt lekcie v skupine seniorov

Téma: „Charakteristika zimných mesiacov: január a február.

integrácia vzdelávacích oblastiach: "Kognitívny vývoj"; "Vývoj reči"; " Fyzický vývoj»; „Sociálny a komunikačný rozvoj“;

"Umelecký a estetický rozvoj".

Ciele: študovať charakteristické znaky zimy v neživej prírode, zimné prírodné javy; predstaviť staré názvy zimných mesiacov; naučiť sa identifikovať zimné mesiace podľa znakov.

Úlohy:

Objasniť a rozšíriť predstavy detí o zime.

Povzbudzujte deti, aby analyzovali, vyvodzovali závery, správne formulovali svoje odpovede.

Rozvíjajte logické myslenie, vynaliezavosť, predstavivosť pri hádaní hádaniek.

Podporovať aktívnu a priateľskú interakciu detí s učiteľom a rovesníkmi pri riešení herných a kognitívnych úloh.

Materiál:

Obrázky so znakmi zimy; Zadarmo obrázky: Závej, snehová fujavica, námraza, vzory na skle, snehové vločky, vodopády, rieky, kaluže, ľad, sneženie, mraky, dážď, para, snehové vločky, kvapky atď.

1.úvodný

Vychovávateľ: Chlapci, poďme sa s vami hrať. Postavte sa do kruhu, každému z vás hodím loptičku a pomenujem ročné obdobia a vy mi na oplátku musíte povedať farbu súvisiacu s týmto ročným obdobím. (Deti sa hrajú).

2 Hlavný

Vychovávateľ: Výborne! Aké ročné obdobie sme teraz?

Odpovede detí: (Zima)

opatrovateľka: 1) Po akom ročnom období k nám prichádza zima? (Odpovede detí: po jeseni).

2) Čo myslíš, ako vonia zima? (Odpovede detí: sneh, vianočné stromčeky, zima.)

3) Aké znaky zimy poznáte? (Odpovede detí: snežilo, ochladilo sa, dni sa skrátili a noci predĺžili)

Vychovávateľ:(Uverejnená ilustrácia z decembra)

priniesol vám hádanky, číta hádanku o decembri:

Na polia a lúky

Až kým nenapadol jarný sneh

Prejde len náš mesiac,

Stretneme Nový rok(December)

Prvý zimný mesiac je december. Za starých čias sa tento mesiac nazýval takto: želé, lutna, chlad. Decembrové mostíky, decembrové klince, decembrové klince. Ľudia hovorili: „December si oblieka kabátik z ovčej kože po päty, maľuje zložité vzory na okná, vyrezáva oči snehom, mrzne za uchom, pichá.“

Chlapci, viete čo staré časy December sa nazýval „želé“. Prečo si myslíš? (Odpovede detí). V decembri je veľmi chladno a chladno, tak sa teplo obliekame. čo nosíme? (Odpovede detí).

. (Uverejnená ilustrácia z januára)

Štipkanie uší, štipkanie nosa

Mráz lezie do čižiem

Špliechanie do vody, pády.

Už nie voda, ale ľad. (január)

Druhý zimný mesiac je január. Ako sa volal január za starých čias? Ľuďom sa hovorí prosinetky, strihané, keďže zimu to prerezáva na dve polovice. Tento mesiac svieti slnko častejšie a prekukne modrá obloha. ľudové príslovie znie: "Január je na prahu - deň prišiel na kurací krok." V januári sa deti často hrajú rôzne hry. Čo môžete hrať v zime?

(deti volajú zimné radovánky)

(Uverejnená ilustrácia z februára)

Sneh padá vo vreciach z neba

Z domu sú snehové záveje,

Že snehové búrky a snehové búrky

Obec bola prepadnutá (február)

Posledný zimný mesiac je február. Ako sa volal február za starých čias? Vo februári sa zima stretáva s jarou. Za starých čias sa február nazýval veterník, fujavica, bokogrey. Také odlišné mená. čo by to znamenalo? - Vetrovka - lebo vo februári fúka silný vietor. Blizzardy – pretože vo februári bývajú fujavice. A bokogrey - pretože jar je už blízko a slnko hreje stále teplejšie. A možno aj preto, že keď je vonku vietor, fujavica, všetci sedia doma a ohrievajú si boky pri piecke.

Vychovávateľ: Chlapci, chodíme veľa po uliciach

Povedzte nám o svojich dojmoch, ktoré ste získali počas pozorovaní na prechádzkach.

Zvážte ilustrácie stromov v zime. Sú viditeľné všetky vetvy stromu? (Nie, veľa konárov je pokrytých snehom a mrazom.)

Čo sa stalo s konármi stromov v zime? (Konáre sa pod váhou snehu sklonili k zemi. Strom sa roztiahol.)

Čo sú snehové vločky? Ako vyzerajú?

Odpovede detí:

Vychovávateľ:

Dynamická pauza:

Napadol biely sneh

Ideme do kruhu.

Sneh, sneh, biely sneh -

Biely sneh.

Sedíme na saniach

A rýchlo sa rútime dole kopcom.

Sneh, sneh, biely sneh

Bežíme najrýchlejšie

Všetky deti vstali na lyžiach,

Bežali za sebou.

Sneh, sneh, biely sneh

Točí sa, padá na každého.

Urobili sme hrudu snehu

Dokonca si vyrobili bábiku.

Sneh, sneh, biely sneh

Bábika vyšla najlepšie!

Deti sú večer unavené

A zadriemali vo svojich posteliach

Sneh, sneh, biely sneh -

Chlapci spia najlepšie!

(deti vykonávajú pohyby podľa textu)

Vychovávateľ:

Povedzte mi, prosím, deti, aké rozprávky hovoria o zime?

Odpovede detí

(Učiteľ pomáha, ak je pre deti ťažké odpovedať.)

V ktorej rozprávke hľadalo dievča v zime snežienky?

V ktorej rozprávke dievča zrazilo zasneženú perinku?

V ktorej rozprávke pomohol sob dievčatku?

V ktorej rozprávke dievča nemilovalo slnko?

V akej rozprávke vypadli strieborné mince spod kopýt jeleňa.

V ktorej rozprávke má „zbitý neporazený“ šťastie

Vychovávateľ:

Bravo chlapci, poznáte veľa rozprávok, chlapci, veľmi sa mi páčilo, ako ste dnes odpovedali, asi máte zimu veľmi radi. Dokážete vyriešiť moje hádanky?

Žiadne ruky, žiadne nohy

A vie kresliť.

mráz =-

Býval som uprostred dvora

Kde sa deti hrajú

Ale zo slnka

Stal som sa prúdom.

Snehuliak =-

Zima na strechách je šedá

hádže semená -

Pestovanie bielej mrkvy

Je pod strechou.

cencúľ =-

Deka biela

Nie je vyrobený ručne.

Nie tkané a nerezané,

Spadol z neba na zem.

A nie sneh a nie ľad,

A odstráni stromy striebrom.

Z neba - hviezda,

Na dlani - voda.

snehová vločka =-

Žiadne dosky, žiadne sekery

Most cez rieku je pripravený.

Most je ako modré sklo:

Šmykľavé, zábavné, ľahké.

opatrovateľka: Výborne, vyriešili všetky moje hádanky. Pripomeňme si čo ľudové znamenia vieš o zime.

Odpovede detí:

Málo snehu v zime - leto so zriedkavými dažďami.

Zasnežená zima - dlhá jar a daždivé leto.

Teplá zima - studené leto.

Suchá a studená zima - do suchého a horúceho leta.

Začiatkom januára začne ďateľ klopať - skoro na jar.

V januári visí veľa častých a dlhých cencúľov - úroda bude dobrá.

Mrazivý január je plodný rok.

opatrovateľka: Výborne chlapci. Teraz mi povedz, čo sme dnes robili? (odpovede detí: hrali, riešili hádanky) O akom ročnom období hovorili? O akých mesiacoch? Bolo to zaujímavé? Aké nové slová ste sa naučili? A teraz si urobíme darček pre "Zimušku - zimu"? A všetci spolu nakreslia snehuliaka.

Zhrnutie lekcie na tému: "Studená zima odchádza."

Cieľ: objasniť a upevniť predstavy detí o zime, o tom, ako sa zvieratá a vtáky prispôsobujú životu v chladnom období, rozvíjať vnímanie krásy zimná príroda; výučba rozprávania pomocou diagramov.

práca so slovnou zásobou: "biely obrus", závej.

Vybavenie: ježko, postava z veľkého divadla; typizačné plátno s diagramami; maľovanie jesenný les.

1 Org. moment.

Jeden dva tri štyri päť,

Dupneme nohami.

Jeden dva tri štyri päť,

Tlieskame rukami.

Jeden dva tri štyri päť,

Zhromaždíme sa.

Jeden dva tri štyri päť,

Sadneme si k práci.

2 Vychovávateľ: „Dnes budeme hovoriť o čarodejnici. A čo je to za kúzlo, hádajte:

mám čo robiť

Som biela prikrývka

pokrývam celú zem

Čistím ľad rieky,

Bielim polia, doma.

Moje meno je… (zima).

Je to tak, dnes sa s vami porozprávame o zimnej čarodejnici.

čo je zima? (biele, mrazivé, zasnežené...)

A spomeňme si s vami, čo sa deje iba v zime: „biely obrus pokryl celé pole“ - čo to je? (sneh).

Aký sneh? (biele, nadýchané, chlpaté, čisté...).

Čo je to závej? Čo sú to snehové záveje?

A na rieke "most ako modré sklo" - čo to je? (ľad).

Aký ľad? (priehľadné, hladké, krehké...).

Aký je les v zime? (spiaci, nehybný, krásny...).

Báseň S. Yesenina „Očarení neviditeľným ...).

Zimné dni. ktoré? (krátke, chladné, mrazivé, slnečné ...).

Aké vtáky zostali u nás na zimu? (vrabce, sýkorky, vrany ...).

Stopy akých zvierat možno nájsť v zimnom lese na bielej, zasneženej prikrývke? (zajac, veveričky...).

3 Vychovávateľ:„Výborne! Ale kto sa to hýbe, bafá pod mojím stolom?

Áno, je to ježko! (Postava bábkového divadla).

Ahoj ježko! Ako si sa sem dostal?

ježko- Ahoj! Červená nečestná líška ma zobudila, vyliezol som z norky a ... úplne stuhol. Tak som sa k vám privalil Materská škola teplý. Všetci tu hovoríte o zime, ale ja celú zimu spím a nič o nej neviem. Povedzte mi o nej chlapci, prosím.

opatrovateľka: "Chlapci, povieme ježkovi o zime?".

Zimu mu nielen vyrozprávame, ale aj nakreslíme.

4 Na doske je zavesený obrázok jesenného lesa so slotmi. Neďaleko je typizačné plátno, na ktorom sú umiestnené kresby - schémy zvierat a vtákov.

Ježko, poznáš tento les?

ježko:"Bol taký, keď som išiel spať."

opatrovateľka: "A teraz vám chalani povedia, aké je to v zime."

Viete koľko mesiacov zimných pobytov? A ako sa volajú zimné mesiace?

5 Hra. „Deti majú čiapky s číslom na hlave 1, 2, 3. Vodič volá mesiac“ december “- deti vychádzajú s kartičkou s číslom 1 a rozprávajú sa o tomto mesiaci.

December je prvý zimný mesiac.

Vetvy brezy mrznú,

Pri nohách praská mráz

Medveďovi je to jedno:

Už dlho spí v brlohu.

December - zima na celú zimu Zem je studená.

December končí rok, začína zima.

Január je začiatok roka, stred zimy.

V januári sa slnko usmieva cez slzy.

Zasnežené kopce v lese

A rokliny sú zakryté.

Zajačik vyskočil z norky -

Ticho. Chladný. Belo.

Február je posledným zimným mesiacom.

Vo februári sa zima prvýkrát stretáva s jarou.

Február je divoký mesiac, pýta sa, ako sa obúva.

Február pridá tri hodiny popoludní.

Február – fujavica, február – bogogrey.

Február pustí vodu dovnútra, marec ju vyberie.

„Impozantný Vyugovey kráča

V snehovej čiapke po obočie,

Aj vlk, lúpežný vlk.

Vystrašený a tichý.

ježko:"Ukázalo sa, že som spal tri mesiace."

Nič, ježko, chlapi ti teraz všetko povedia, každý ti povie o zime.

6 Deti striedavo vyslovujú vety a súčasne vkladajú príslušný výkres-diagram do otvoru na obrázku.

ukážkový príbeh.

„V zime často sneží. Snehové čiapky ležia na stromoch, strechách domov. V lese vyrástli snehové záveje. Rieka bola pokrytá ľadom. Stromy v lese spia, ale zvieratá nespia. Tu je zajačik, ktorý sa trasie pod kríkom. Okolo sa mihla červená líška. Vlk bežal. Veverička vyšla z priehlbiny. Vtáky v lese nepočuť. Leteli bližšie k ľuďom. Ľudia im zavesili kŕmidlo. Tu je vrana, sýkorka, vrabec, straka, ďateľ. Toto sú zimné vtáky. Deti sa neboja mrazu. Korčuľujú, lyžujú, sánkujú, hrajú snehové gule.“

Medveď zostal na sadzačskom plátne.

opatrovateľka: "Prečo medveď zostal"? (v zime spí, v lese ho nestretneme).

7 Telesná výchova: "Zimná zábava".

Smelo hráme snehové gule

Oh, aká dohoda!

Nie sme príliš leniví hrať snehové gule.

Hráme celý deň.

Clap klop! Neodkladať!

Radšej hrajte snehové gule!

Clap klop! Neodkladať!

Teraz to vrhni na mňa.

Nech nám mráz zamrzne

Teraz sa zahrievame

Dupeme nohami,

Tlieskame rukami.

8 Prerozprávanie.

Jedno dieťa začína, ďalšie pokračuje (3-4 deti).

9 opatrovateľka: „Ježko, už vieš, čo je zima? Páčilo sa vám toto ročné obdobie? Môžete povedať ostatným ježkom o zime?

Ježko zopakuje deťom príbeh a pozve ich na návštevu jarného lesa.

Téma lekcie: lutna

Obsah programu: Pokračujte v zoznamovaní detí s javmi neživej prírode: Február je mesiacom lutny. Rozvíjať u predškolákov zvedavosť, pozornosť, jemné motorické zručnosti, predstavivosť. Upevniť vedomosti o znameniach ročných období. Pestovať priateľské vzťahy, vzájomnú pomoc, kultúru správania.

Materiál: kruhy Lull podľa ročných období (tri kruhy: slnko, vegetácia, aktivity pre dospelých a hry pre deti). Ceruzky, papier. Hodiny "Ročné obdobia".

Pokrok v lekcii

Učiteľ vyzve deti, aby išli k oknu a pozreli sa na počasie za oknom.

Keď vezmeme do úvahy počasie za oknom, čo by sme si mali všimnúť a opísať? (slnko, oblaky, vietor, stromy, oblečenie ľudí)

Zadržané didaktická hra"Skontroluj a uverejni!"

Deti musia identifikovať a rozložiť na stôl hlavné znaky sezóny.

Aké ročné obdobie mám nastaviť na našich hodinkách Seasons? (na hodinách je potrebné nastaviť šípku na ročné obdobie - zima, modrá časť hodín).

Andrej, aké ročné obdobie nám ukazujú nápisy za oknom? (cedule za oknom nám ukazujú, že sezóna je zima)

Marína, aké známky zimy si si dala na stôl? (Na oblohe nie je slnko, schovalo sa za mrak. Z oblaku padá ťažký sneh. Na stromoch a zemi je sneh. Vonku je silný vietor. Ľudia si obliekajú kožuchy, čiapky, šály a palčiaky.)

Prišla zima. Vonku jemne padá sneh.

Aký je iný názov pre tento fenomén? (sneženie)

Keď sneží, je vietor alebo nie? (keď sneží, je bezvetrie. Preto sa hovorí, že sneží ~ sneží)

A ak fúka silný vietor a roztáča sneh vo vzduchu, ako sa dá nazvať takýto prírodný úkaz? (blizzard)

A ak je vietor, ktorý roztáča sneh, veľmi, veľmi silný, ako môžete nazvať takýto prírodný jav? (snehová fujavica)

Vezmite si ceruzky a skúste na papier nakresliť hore sneženie, dolu fujavicu a do stredu listu snehovú fujavicu.

Za oknom nám sneží, fujavica alebo fujavica? (o odpovediach detí sa diskutuje)

Po akej sezóne príde zima nám? (Jar)

Koľkí z vás vedia, ako sa volá posledný zimný mesiac? (február)

V dávnych dobách si naši starí rodičia všetko všimli, no tieto znamenia obliekali do slov. Vypočujte si toto príslovie: „Vo februári lietali fujavice a snehové búrky!“

Prečo si myslíte, že to povedali v Rusku? (tento mesiac sú vždy fujavice a fujavice)

V Rusku, keď príde február, zvyčajne hovoria aj toto: „Február prišiel divoký! Ako si oblečený?"

Prečo si myslíte, že to povedali v Rusku? (detské odpovede sú prediskutované a dovedené k záveru, že v zime je najdôležitejšie mať nohy v teple, t.j. treba sa teplo obliecť)

Ako rozumiete slovu divoký? (pichľavý, nahnevaný, strašidelný, silný atď.)

Február je veľmi zlý zimný mesiac. Tento mesiac je najhladnejší pre všetky lesné a domáce zvieratá. Veď ani oni nemajú veľmi radi, keď fúka silný vietor, veľa snehu a málo jedla.

V polovici februára sa však uskutoční úžasné stretnutie. Tento deň, 15. február, sa nazýva tak – stretnutie ~ stretnutie. V tento deň jarná červená skúša, či je matka zima silná, alebo možno ešte nie?

Čo myslíš, kto s kým chodí v polovici februára? (zima sa stretáva s jarou)

Zima a jar sa stretnú a začnú si navzájom ukazovať svoju silu.

Ktorá je silnejšia, čo myslíte? (o odpovediach detí sa diskutuje)

Všetci sa na toto stretnutie pripravujú. Jarná červená sa pýta červeného slnka:

slnečný zvon,

Pozor, rozsvietiť.

Zoznámte sa s červenou jarou!

Zažeňte krutú zimu!

Kto uhádol, prečo jar volá slnko, aby si pomohlo? (o odpovediach detí sa diskutuje)

Myslíte si, že matka zima chce ustúpiť jari? (o odpovediach detí sa diskutuje)

Zima samozrejme nechce ustúpiť jari, a tak prichádza s rôznymi zázrakmi:

To sa zmetie vánicou;

Bude predstierať, že je v zime ticho, ale zasnežené - zmení sa na sneh;

A potom to bude jačať, stonať a ako to všetkých začne strašiť: zbadám, prinesiem, namotám.

Koľkí z vás hádali, koho si zima zavolá za svojich pomocníkov, aby pozametal, rozvíril a udržal jarnú červenú? (vietor).

Áno, len v Rusku sa hovorí: „Zima sa ťa nebojí, ale aj tak sa topí!“, „Nech sa akokoľvek hneváš, Február, akokoľvek sa mračíš, ale na jar už fúka“, „Február je silná snehová búrka a marec je kvapka! »

Aké ročné obdobia sa spomínajú v týchto prísloviach? (o zime a jari)

Zadržané didaktická hra "Kedy sa to stane?"

Deti dostanú krúžky na upokojenie s kartami príbehov pre ročné obdobia. Deti by si mali zobrať karty s plánmi pre ročné obdobia vo všetkých kruhoch a povedať:

Na najmenšom kruhu stav slnka: slnko s lúčmi, za mrakom, bez lúčov atď.

Na druhom kruhu stromy a rastliny podľa ročných období: s listami, so žltými listami, zasnežené stromy atď.

V treťom kole triedy pre dospelých a deti v iný čas roky: plávanie v rieke, sánkovanie, zber zeleniny v záhrade atď.

Toto ročné obdobie je leto. Pretože slnko svieti jasne. Stromy majú zelené listy a kvety. Ľudia sa opaľujú a plávajú v rieke.

Toto ročné obdobie je jar. Na stromoch sa objavujú zelené listy. Po cestách tečú potoky. Slnko svieti, ale lúče sú stále malé. Ľudia si vyzliekli teplé oblečenie a obliekli si bundy a gumáky. Atď.

Na konci hodiny sa deti opäť pozerajú z okna a všimnú si, aký február je za oknom, divoký alebo nie? Stretla sa zima s jarou?

Téma: "Február je posledný zimný mesiac."

Cieľ: objasniť a systematizovať vedomosti detí o zime.

Úlohy:

vzdelávacie: upevniť u detí schopnosť zdôrazniť podstatné znaky zimného obdobia, črty februára, dať do súladu zmeny v prírode so životom zvierat a vtákov, spôsoby ich prispôsobenia;

vzdelávacie: rozvíjať reč založenú na dôkazoch, logické myslenie, predstavivosť; pokračovať vo formovaní učebných zručností: schopnosť pozorne počúvať, odpovedať na otázky, dopĺňať.

Korekcia-rozvoj: korekcia pozornosti, pamäti, dobré motorové zručnosti.

vzdelávacie: pestovať záujem o prírodný svet, túžba po jej poznaní, túžba starať sa o prírodu.

Priebeh kurzu.

Biely sneh nadýchaný

Točenie vo vzduchu

A zem je tichá

Padni, choď do postele.

A ráno so snehom

Pole je biele

Ako závoj

Všetci oblečení...

Chlapci, o akom ročnom období som vám čítal báseň?

A ako ste uhádli, že báseň je o zime?

* Aká je teraz sezóna?

*Aký je teraz zimný mesiac?

Prvý mesiac je december, ľudia ho nazývajú „pochmúrny“ – pochmúrny mesiac bez slnka, krátke dni, dlhé noci.

*Aký je druhý zimný mesiac?

Druhý mesiac je január - zima je krutá, mrazy treskúce a sneh bude držať pohromade pod nohami. V ľuďoch sa januáru hovorí „zúrivý“.

*Ako sa volá tretí mesiac?

Posledný zimný mesiac je škoda

Najkratšia je...

(február)

Tretí mesiac február je posledným zimným mesiacom. Blizzardy a fujavice zmietajú vysoké záveje, silný vietor ženie snehové záveje po zemi. Za starých čias sa február nazýval „snehuliak“.

Predĺži sa deň vo februári? Čo viete o tomto mesiaci? Je posledný zimný mesiac. Je najkratšia v roku. Má 28 alebo 29 dní.

A v tejto dobe sú fujavice a fujavice bežnejšie.

A čo sú to fujavice a fujavice? Prezeranie videa.

Blizzardy a fujavice sú zimné prirodzený fenomén.

Čo myslíte, z akého slova by mohli pochádzať slová „blizzard“ a „blizzard“? Blizzard a blizzard vznikli zo slov „pomsta“ a „kučera“. Vietor môže zametať sneh po cestách alebo poliach (blizzard), alebo ho môže nadvihnúť a zvinúť do snehových vírov (futba).

Silná snehová búrka sa nazýva snehová búrka alebo snehová búrka.

Hra s vetrom. Dychové cvičenia

Úloha 1: „Oblečte sa na prechádzku“

Chlapci, čo si potrebujete obliecť z vecí na zimnú prechádzku?

Oblečenie, obuv.

-Pomenujte časti zimného oblečenia.

Spodná bunda.

Overaly.

Teplé nohavice.

Vlnené ponožky.

Pančuchové nohavice.

Pletený sveter.

Rukavice, rukavice.

-Výborne. A teraz vás žiadam, aby ste pomenovali zimné topánky.

Čižmy.

Čižmy.

Zoznámenie sa so staromódnou obuvou - plstenými topánkami.

-Úžasné. Pomenujte zimné čiapky.

Kožušinová čiapka, šál, baretka, pletená čiapka.

Zobrazenie páperového šálu.

Úloha 2: slovná hra „Povedz mi slovo“

Chlapci, poďte sa pozrieť z okna. (Deti vstávajú). zobudil som sa skoro ráno, pozrel z okna a bol prekvapený. Zimushka-zima, čo si urobil?

Prišla zima s mrazmi a to je všetko ... - (zamrzol).

Víchrica kriedy a všetky cesty - (vymetené).

Rieka bola pokrytá ľadom a všetko ... - (zamrznuté).

Zima zavolala fujavicu a je to ... - (plávalo).

Snehový poprašok cesty je celý ... - (práškový).

3 úloha: „Mimické cvičenie“

V čakárni nám visí plagát, na ktorom sú vyobrazené deti s rôznymi náladami.

"Tu - zimná čarodejnica obliekla stromy a kríky do bielych šiat, posypala zem iskrami a striebrom." Dýchajte ľahko a dobre. (radosť),

„Ale nahnevaná zima - stará žena zmrazila vtáky, ľudí a zvieratá, zviazala rieky ľadom. (Smútok).

Zima síce všetko zmrzla a prikryla, ale my sa jej nebojíme a pôjdeme spolu na prechádzku.

4 úloha:Hra „Spoznaj dotykom“

Zatvorte oči a natiahnite ruku.

Aký predmet máš v dlani? (sneh)

Ako sa cíti? (studené, mokré, mäkké, chrumkavé, lepkavé)

Už ste niekedy chytili snehovú vločku na ruku, palčiak?

Chyťte snehové vločky. (Snehové vločky sú vystrihnuté z bieleho papiera)

Pozrite sa na snehové vločky a spomeňte si na tie snehové vločky, na ktoré sme sa pozerali počas prechádzky. Ako vyzerajú? (na hviezdach)

Poďme popísať snehovú vločku. Čo je ona? Hľadanie slov-znakov. (Biela, krásna, vyrezávaná, krehká, studená, striebristá, trblietavá, úžasná, pichľavá v mraze, nadýchaná, veľká, malá)

Úloha 5: Hra "Snehová guľa"

Učiteľka každému dieťaťu postupne hodí snehovú guľu a pýta sa:

Aká snehová guľa? (Krehké)

Aká snehová vločka? (Biele, nadýchané, vzdušné, báječné, jemné, pichľavé, vyrezávané)

Aký závej? (veľký)

čo je zima? (Krásna, studená, strieborná)

Aká fujavica? (blizzard)

Čo je to cencúľ? (Studená, priehľadná)

Aký mráz? (lesklý, strieborný)

Čo je to snehová žena? (veľký)

Aký sneh? (Svetlé, vŕzgajúce, biele, studené, mäkké, nadýchané)

Aká snehová guľa? (okrúhle, mäkké)

A čo sa dá robiť so snehovými guľami? (Snehová závej)

Úloha 6: Hra "Povedz mi slovo."

V zime je všetko pokryté bielou farbou nadýchaný sneh.

Poďme sa hrať so slovom „sneh“.

(učiteľka prečíta básničku a deti doplnia slová súvisiace so slovom „sneh“. Deti sedia na koberci pod rozvíjajúcim sa „tylom-sneh“.)

Ticho, ticho, ako vo sne,

Padá na zem ... (Sneh.)

Chmýří kĺžu z neba -

Strieborné ... (Snehové vločky.)

Na cestách, na lúke

Všetko sa znižuje ... (Snehová guľa.)

Tu je zábava pre deti -

Všetko je silnejšie ... (Sneženie.)

Všetci bežia,

Každý sa chce hrať... (Snehové gule.)

Ako biela páperová bunda

Oblečený ... (Snehuliak.)

Vedľa snehovej figúrky -

Toto dievča je ... (Snehulienka.)

V snehu, pozri -

S červeným prsníkom... (Bullfinches.)

Ako v rozprávke, ako vo sne

Ozdobil celú zem ... (Sneh.) “

PHYSMINUTKA

Úloha 7: Vyčistite jazyk "Zima"

Ok-ok-ok - napadlo trochu bieleho snehu,

Eg-er-er - všetko bolo pokryté bielym snehom.

Ki-ki-ki - radi hráme snehové gule.

Ry-ry-ry - valím sa na saniach z hora.

Lu-lu-lu - Milujem zasneženú zimu.

Úloha 8: „Ako zvieratá zimujú v zime“

Zima zaútočila aj na zvieratká, ale tie sa nebáli: niektoré majú teplé kožuchy, medveď si saje labku v brlohu, veverička hryzie orechy v dutine. Áno, tu sú, hovoria o sebe.

Medveď: Som v zime pod kvílením vánice

Spím v snehovej chatrči.

Nechaj ma snívať o mede vo sne.

Zobuď sa, keď príde jar.

Ježek: Počúvajte ma, deti.

V zime tiež spím ako medveď.

Poľoval som na leto:

Hľadal huby, chytal myši.

Na toto si potrebujem oddýchnuť

Som unavený, vyčerpaný.

Veverička: Ja, veverička, som skúšala na zimu:

Prezliekla som si kabát, urobila zásoby

Zahrial som priehlbinu listami,

Aby mi bolo v zime teplo.

Zajačik: V zime sa ja, zajačik, ubytujem.

A zmenila sa aj farba kožucha.

V zime nemôžem byť sivá

Budem vidieť v snehu.

Vlk: Som šedý vlk. Chodím v balíku.

Nebyť zlý, nehladovať -

Lovím, lovím, neunavím sa,

V zime je pre mňa ťažké získať jedlo.

Fox: Som prefíkaný líškový podvodník.

Moja srsť je nadýchaná, krásna a teplá.

Profitovať v zime -

Túlam sa lesom popri dedinách.

*Ktoré zviera spí v zime?

* Čo žerie ježko?

* Ako sa volá medveď, ktorý v zime nespí?

(Zvieratá, ktoré v zime spia, sedia na stoličkách)

*Deti, spočítajte, koľko zvierat ešte zostalo?

* Ktoré zo zvieratiek je prvé, posledné?

*Ak veverička odíde, koľko zvierat zostane?

*Kto mení kožuch z oranžového na sivý?

*Prečo má veverička chvost?

*Kto je najväčšie zviera?

*Ktoré zviera sa túla vo svorkách?

* Kto sú nepriatelia zajaca?

*Ktoré zviera žije ľahšie, divoké alebo domáce? prečo?

5 znakov života.

9. úloha: "Pomenujte mláďatá"

Deti nachádzajú mláďatá podľa referenčných obrázkov:

Líška - mláďatá

vlčiaky

Veverička – veveričky

Zajac - zajačiky

Medvedica - mláďatá

10. úloha.Hra - imitácia "Kto sa ako pohybuje?"

zajac skákajúci

Medveď - kolísať sa

Líška - zakrádanie sa

Veverička - skákanie

Vlk reve.

11. úloha: "Čí dom?"

Práca s magnetmi

12. úloha: "Nájdi rozdiely medzi snehuliakmi"

(Na magnetickej tabuli 2 snehuliaci)

Chlapci, nájdime medzi nimi rozdiely.

13.úloha:

Práca s notebookom

*Čo potrebujete, aby ste ochoreli?

(V prvom rade dodržiavanie bezpečnostných pravidiel v zimný čas)

* nerozopínajte oblečenie;

* nedávajte dole klobúk;

* nejedzte sneh;

* neberte sople do úst;

* neseďte na snehu a ľade;

* nemôžete použiť jazyk na kov;

* musíte ísť stredom chodníka;

* nemôžete jazdiť v stoji na saniach;

*hádzanie snehu do tváre je zakázané.

Chlapci, toto bol posledný list, breza vám ďakuje za pomoc, nechala vám darček. Aby sme sa rýchlejšie dostali na dovolenku.

*Aké zimné prázdniny poznáte?

(31. december - Nový rok, 7. január - Svetlý sviatok Narodenia Krista, 23. február - Deň obrancov vlasti.) Koncom februára sa ľudia lúčia so zimou a pripravujú sa na vítanie jari.

Konsolidácia.

O čom sa dnes diskutovalo? Páčila sa vám lekcia? Čo si pamätáš?

Január je začiatok roka, zima je uprostred.

Január - otec začína rok, zväčšuje zimu.

Február je silný s fujavicou, marec - s poklesom

Február je bohatý na sneh – apríl na vodu.

Vedenie: Všetky príslovia a znamenia boli vyvinuté ľuďmi po stáročia a odovzdávané z generácie na generáciu. Okrem prísloví ľudia vymýšľali hry na všetky ročné obdobia a teraz hráme hru, tá druhá sa volá Golden Gate.

Mobilná hra: "Golden Gate"

Popis hry: dvaja hráči sa postavia oproti sebe a zdvihnú ruky – toto je „Brána“. Ostatní hráči sa berú navzájom tak, aby vznikla reťaz. Hráči - "brány" hovoria rým a reťaz medzi nimi musí rýchlo prejsť.

Zlatá brána

Nie vždy minú.

Prvýkrát sa rozlúčiť

Druhýkrát je to zakázané

A po tretíkrát -

Nebudeš nám chýbať.

Pri týchto slovách padajú ruky: "Bŕvnutie brány." Tie deti, ktoré sú chytené, sa stávajú ďalšími bránami. Gates vyhráva, ak sa im podarí chytiť všetkých hráčov.

Vedenie: Trochu sme sa pohrali a teraz si môžete oddýchnuť, všetci si sadnite na stoličky, je čas, aby sme sa pohli ďalej.

Pozrite si všetky tu

Je čas vyraziť na cestu

Zazvonil nám zvonček

A s druhým zvonením sa január ponáhľa k nám na návštevu.

Dieťa vyjde von, vezme si ilustráciu znázorňujúcu január, prečíta básničku

Január je začiatok roka

Jeho mráz je silný.

Celá príroda zaspala.

Teraz nemáme búrky.

Pod snehovou pokrývkou

Zem odpočíva.

V krajine veľkých aj malých

Všetky biele polia.

Chyť sane

Vybehnite z domu.

Poďme skoro

Jazdite v snehu.

Hostiteľ: Chlapci, povedzte mi, čo sa dá hrať vonku v zime? Aké zimné hry a zábavu poznáte?

Deti: vyrábame snehuliaka, staviame pevnosti, sánkujeme, korčuľujeme, lyžujeme, hráme snehové gule.

Hostiteľ: Radi vyrábate snehuliaka? Poďme si všetci spoločne vyrobiť nezvyčajného snehuliaka.

Psychogymnastika "Snehuliak"

Poď, priateľ môj, buď odvážny, priateľ môj, kotúľaj sa v snehu (deti chodia v kruhu jedno za druhým a tvária sa, že pred sebou gúľajú snehovú guľu).

Premenila sa na hrubú hrudku (zastavia sa a „nakreslia“ hrudku oboma rukami).

A stane sa z neho hrudka snehuliaka („Nakreslite“ snehuliaka z troch kruhov rôznych veľkostí).

Jeho úsmev je taký žiarivý! (falošný úsmev)

Dve oči, klobúk, nos, metla (ukazuje oči, zakrýva hlavu dlaňou, ukazuje nos, drží imaginárnu metlu).

Ale slnko bude trochu piecť - (pomaly si drep)

Bohužiaľ - (krčí plecami)

A žiadny snehuliak. (rozpažte ruky do strán)

Vedenie: V januári spravidla silnejú mrazy, zimné večery sú dlhé, a aby sa čas minul, ľudia vymýšľali a rozprávali rozprávky, z ktorých vám mnohé ešte stále čítajú vaše mamy. Chlapi čo Rusi ľudové rozprávky vieš?

Deti pomenúvajú ruské ľudové rozprávky.

Hostiteľ: Mám aj knihu s rozprávkou, ale problém je, že sa tam strácajú slová. Prosím, pomôžte mi dokončiť príbeh a pomenovať ho. Ale mám malú podmienku, ten, kto uhádne, čo je to za rozprávku, zdvihne ruky a nikomu nepovie názov tejto rozprávky. Na stole budem mať obrázky znázorňujúce rozprávky, ten, koho zavolám, príde k stolu a nájde rozprávku, ktorú sme si vymysleli, ukáže vám ju. Ak je to správne, všetci spolu povieme, ako sa to volá. Pripravený. Pozorne ma počúvaj.

Kvíz o ruských ľudových rozprávkach

"Kolobok"

Z múky bol upečený,

Vymiešalo sa to na kyslej smotane,

Na okne sa chladil

Po ceste.... (valcované)

Bol veselý, bol odvážny,

A cestou spieval pesničku.

Zajačik to chcel zjesť

Šedý vlk a hnedý.... (medveď)

A keď je dieťa v lese

Stretol som červenú (líšku)

Nemohol som sa od nej dostať preč.

čo je to rozprávka? … (Kolobok)

"Vlk a sedem kozliatok"

Žilo sedem chlapcov

Biele malé ... (deti)

Mama ich milovala

Mlieko ... (dojčená)

Tu - zuby klikajú a klikajú -

Objavila sa šedá... (Vlk)

Ako koza, to zviera spievalo:

Otvorte deti... (dvere)

Prišla tvoja matka

Mlieko k vám .... (prinesené).

Odpovieme bez vyzvania,

Komu sa podarilo chlapcov zachrániť

Poznáme to z rozprávky

“…. a…“.

"Masha a medveď"

Masha sedí v krabici,

Je ďaleko (vyzerá)

Kto to znáša, odpovedzte

Rýchle kroky?

A nesie to... (medveď)

Spolu s koláčmi.

Cesta nie je blízko

Veľmi ďaleko.

Misha chce... (relax)

Len Máša nedáva

Sadnite si na peň.

A červený koláč

Na ceste do …. (jesť)

Strávil to zlato

V budúcnosti bude múdrejší.

Tu je aká kniha

Toto „…. a…“

Hostiteľ: Pozri, na stole máme obrázky s epizódami z rozprávok, ktoré sme nepomenovali. Ukážem im a ty ma budeš nazývať rozprávkami.

Vedenie: Chlapci, aby slnko svietilo jasnejšie, jar prišla čo najskôr, ľudia vyšli na ulicu a hrali hru „Horie, horí jasne“.

Mobilná hra „Burn, burn brightly“

Popis hry. Deti stoja v kruhu. Pomocou počítacej riekanky sa vyberie vodca, ktorý stojí so zvončekom v strede kruhu.

Deti chodia v kruhu a hovoria slová:

Horieť, horieť jasne

Aby ste nevyšli von

Pozri sa na oblohu

Vtáky lietajú.

Zvony zvonia.

Po týchto slovách sa deti zastavia a tí, medzi ktorými bude vodca so zvončekom, sa na slová „Jeden, dva, tri bežia“ rozbehnú v kruhu rôznymi smermi. Kto prvý zdvihne zvonček, bude vodcom. Hra sa opakuje 2-3 krát.

Pozrite si všetky tu

Je čas vyraziť na cestu

Zazvonil nám zvonček

A s tretím zvonením sa február ponáhľa k nám na návštevu.

Dieťa vyjde von, vezme ilustráciu zobrazujúcu február, prečíta básničku

Februárové zamračené a modré...

Milovaný brat jari! februára!

A na brezu svetlý mráz

Priehľadné-dymové, ako závoj.

Viac vetra, viac mrazov

A sneh sa leskne v mesačnom svite

Ale iskry žltej mimózy

Sladko bľabotajú o jari.

Je tvoje srdce biely vták?

Mávanie krídel, sklopená podlaha?

Karmínový úsvit fajčí...

Čas bielych vtákov sa kráti.

Hostiteľ: Chlapci, zamyslite sa a odpovedzte na otázku, o akých bielych vtákoch hovoríme?

Deti odpovedajú o snehových vločkách.

Vedúci: správne, uhádli ste prvú hádanku, z tých, ktoré som pre vás pripravil, a teraz ma pozorne počúvajte, hádam zvyšné hádanky.

Aby jeseň nezvlhla,

Nie kyslé z vody

Premenil kaluže na sklo

Zasnežilo záhrady. (zmrazenie)

Nebol som vychovaný.

Oslepený od snehu.

Namiesto nosa obratne

Vložte do mrkvy.

Oči sú uhlíky.

Ruky sú mrchy.

studený, veľký

Kto som? (snežná žena)

V zime letí z neba,

Nechoďte teraz bosí

Každý človek vie

Čo je vždy studené. (sneh)

Trojka, trojka prišla,

Kone v tomto triu sú biele,

A v saniach sedí kráľovná

Biely cop, biela tvár,

Ako mávala rukávom -

Všetko pokryté striebrom. (zima)

Padajúci z neba v zime

A krúžiť nad zemou

svetlý chmýří,

Biely. (snehové vločky)

Vedúci: Chlapci, pozrite sa, koľko snehu sa zmenilo na snehové gule. Navrhujem, aby ste to zozbierali, ale najprv sa zoraďte do jedného riadku, zapamätajte si názvy zimných mesiacov a pomenujte ich v poradí. Boli ste rozdelení do tímov: prvý tím - december, druhý - január, tretí - február. Začíname hru.

Mobilná hra „Vyčistite snehové gule metlou“

Deti sú rozdelené do troch tímov. Cieľ hry: jeden po druhom vezmite snehovú guľu z obruče a tlačte ju metlou a skórujte do bránky. Tím, ktorý dokončí úlohu rýchlejšie, vyhráva.

Zhrnutie.

Hostiteľ: Chlapci, február je posledný zimný mesiac. Koncom februára ľudia odprevadia poslanca a pozývajú jar, všade chodia ľudové slávnosti a tento sviatok sa nazýva „Maslenitsa“. Podľa tradície sa na fašiangový utorok pečú palacinky a spievajú piesne. Poznáme aj ruský ľudový okrúhly tanec „Palacinky“.

Deti predvádzajú okrúhly tanec „palacinky“

Hostiteľ: Takže naša cesta zimnou sezónou sa skončila. Dozvedeli sme sa názvy mesiacov, nové hry, ktoré môžete hrať v zime, príslovia a znamenia o zime.

zdieľam